nadaje się dla początkujących
jest pewny w terenie
jest wszechstronny (allrounder)
US
Kupno Quarter Pony? A może planowana jest sprzedaż Quarter Pony? W każdym z tych przypadków zaleca się zapoznanie z opisem tej rasy, która cieszy się rosnącą popularnością na całym świecie. Kuce Quarter są umiarkowanej wielkości, księga stadna dopuszcza mieszanki z innymi rasami, choć oficjalnie funkcjonują aż 3 rejestry o bardzo różnych wytycznych i regulacjach. Ponadto Quarter Pony cechują się bardzo szerokim wykorzystaniem, szczególnie często konie te użytkowane są w celach jeździeckich.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
US
US
US
US
US
US
US
US
US
US
US
US
DE
DE
US
US
US
US
US
Quarter Pony biorąc pod uwagę swoje pochodzenie, wygląd czy cechy jest niejako mniejszą wersją doskonale znanego Quarter Horse. Jednym z najważniejszych wyznaczników rasy Quarter Pony jest wzrost zwierzęcia oraz kilka pozostałych cech fizycznych. Zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami, kuce Quarter powinny mieć wysokość w kłębie mieszczącą się w granicach od 117 cm do 147 cm. Zależnie od wybranego rejestru rasy, Quarter Pony mogą mieć dowolne umaszczenie, wliczając w to także plamiste i niezwykle charakterystyczne wzory pinto i Appaloosa. Dawniej jednak dopuszczalne były wyłącznie umaszczenia jednolite. Quarter Pony charakteryzują się krótką i dość szeroką głową, z małymi uszami oraz szeroko osadzonymi uszami. Do tego mają łukowatą szyję, pochylone łopatki, ostry kłąb oraz szeroką i głęboką klatkę piersiową. Sylwetki dopełnia krótki grzbiet oraz ścięty zad.
Rozważając kupno Quarter Pony lub sprzedaż Quarter Pony trzeba pamiętać o istnieniu kilku rasowych rejestrów. Zgodnie z American Quarter Pony Association pochodzenie kuca może być nieznane, musi natomiast posiadać odpowiednią budowę oraz być łatwo rozpoznawalny jako Quarter Pony. Umaszczenia wzorzyste nie są uznawane w ramach tej organizacji. National Quarter Pony Association wymaga, by ogiery były zarejestrowane w AQHA, zanim zostaną wpisane na listę w NQHA, klacze natomiast muszą mieć jednego rodzica zarejestrowanego w AQHA. Tu także kuce z ubarwieniem Appaloosa lub Pinto nie kwalifikują się do rejestru. Takie umaszczenie dopuszcza natomiast International Quarter Pony Association, ponadto kuce muszą posiadać właściwą budowę ciała. Ponadto jeśli Quarter Pony mają rodzica wpisanego w jeden z oficjalnych rejestrów, nie muszą przechodzić specjalnego procesu inspekcji.
Pierwotnie Quarter Pony powstały z koni, które nie spełniały wymagań stawianych przez American Quarter Horse Association dotyczących wzrostu. Choć został on później usunięty, rasa Quarter Pony pozostała i cieszyła się dużą popularnością wśród hodowców. American Quarter Pony Association założono w 1964 roku, która jako pierwsze określiła standardy rasy oraz kryteria hodowlane. W 1975 roku powstało National Quarter Pony Association. Obecnie AQPA zajmuje się rejestracją Quarter Pony we wszystkich stanach USA, prowincjach Kanady, a także kilku innych krajach. Światowym i największym stowarzyszeniem dla tej rasy jest Internation Quarter Pony Association, które również zostało założone w latach siedemdziesiątych. W 2005 roku QPA i IQPA stały się jedną organizacją, choć IQPA funkcjonuje jako rejestr, podczas gdy QPA jako oddział członkowski. Szacuje się, że w tamtym okresie oficjalnie zarejestrowanych było około 3000 Quarter Pony. Ponadto zgodnie ze statystykami, każdego roku rejestrowanych jest coraz więcej dorosłych kuców Quarter, gdyż wielu hodowców oczekuje do chwili, gdy zwierzę będzie zdolne do prezentacji pod siodłem. Dobrze mieć to na uwadze, jeśli planowane jest kupno Quarter Pony lub sprzedaż Quarter Pony.
Kuce Quarter słyną z bardzo wszechstronnego wykorzystania, najczęściej jednak użytkowane są jako wierzchowce - szczególnie dla dzieci i młodzieży, co wynika z niewielkich rozmiarów zwierzęcia. Ponadto Quarter Pony są bardzo przyjazne, spokojne i łagodne, co dodatkowo predysponuje je do pracy z najmłodszymi. Dlatego też rasę tę spotyka się również przy hipoterapii. Niekiedy większe osobniki nadają się dla dorosłych jeźdźców, czasem biorą nawet udział w rozmaitych zawodach sportowych i konkursach.