jest wszechstronny (allrounder)
nauczony prowadzenia na kantarze
bezpośrednio od hodowcy
DE
Koń Leonhard, inaczej określany też jako koń Leonhard z Bawarii, jest stosunkowo młodą rasą, która jednak szybko zyskała popularność wśród hodowców i właścicieli stadnin. Dlatego też kupno Leonharda może być bardzo opłacalne, a sprzedaż Leonharda nie powinna zająć dużo czasu. Rasę tę stworzył bawarski rolnik Johann Abfalter. Leonhard to bardzo wszechstronny koń jeździecki, który cechuje się dużą siłą i uniwersalnością wykorzystania. Bardzo interesująca jest historia tej rasy, która powstała w bardzo zróżnicowanych celach.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
Koń Leonhard ma bardzo estetyczną dla oka sylwetkę oraz dość muskularną budowę, co wynika ze zmieszania krwi aż trzech innych ras: Welsh Cob, Haflinger i Pura Raza Española (PRE). Z tego też powodu wysokość Leonharda jest bardzo zróżnicowana osobniczo, mieści się w granicach od 140 cm do 162 cm. Warto mieć to na uwadze zarówno planując kupno Leonharda, jak i sprzedaż Leonharda. Tak niecodziennie połączenie kilku ras było spowodowane chęcią wydobycia najlepszych cech każdego gatunku. Dlatego też Leonhard dysponuje pewnym chodem oraz dużą siłą (podobnie jak Haflingery), elegancją i wysokością PRE oraz szybkością i dynamiką Welsh Cob. Planując kupno Leonharda nie należy sugerować się barwą umaszczenia, gdyż konie te występują we właściwie wszystkich podstawowych wariantach kolorystycznych. Mają też mocno zbudowany zad oraz szyję, a także umiarkowanie umieśnione kończyny. Ponadto Leonhardy są przyjaźnie nastawione do człowieka i innych koni, raczej nie powodują także problemów w trakcie hodowli.
Gospodarstwo St. Leonardshof Johanna Abfaltera mieści się w Grabenstätt/Chiemgau w Bawarii i od lat uznawane jest za znakomitego producenta serów - duża w tym zasługa samego właściciela, który wpadł na pomysł sprzedaży serów z mleka klaczy. Idea ta okazała się wręcz rewolucyjna, bardzo rzadko bowiem można znaleźć komercyjne produkty wykonane z mleka klaczy, znacznie większą popularnością cieszą się one natomiast w krajach Azji Środkowej. Warto jednak zauważyć, że proces ten jest znany od wieków, po raz pierwszy mleko klaczy zostało wykorzystane do produkcji sera już 5000 lat temu na terenach dzisiejszego Kazachstanu.
Wracając jednak do powstania rasy Leonhard - do tego celu wyselekcjonowano trzy rasy: Welsh Cob, PRE i Haflinger, co miało zagwarantować różnorodność cech. Klacze, aby produkować mleko, powinny być źrebakami, ale filozofia gospodarstwa zabraniała sprzedaży tych zwierząt na mięso. Co więcej, celem Abfaltera zawsze była hodowla prowadzona w całkowicie proekologicznych warunkach, dotyczy to m.in. żywienia zwierząt oraz ich pielęgnacji. Właściciel St. Leonardshof chciał stworzyć konia, który będzie silny, a także przyjazny dla dzieci, co zwiększy możliwości jego wykorzystania, a jego hodowla będzie pozwalała na produkcję odżywczego sera z odpowiednimi certyfikatami. Program hodowlany rozpoczął się w 2008 roku, a pierwsze oficjalne klasyfikacje rasy miały miejsce w 2011 roku, dokonało tego Bawarskie Stowarzyszenie Hodowców Małych Koni i Koni Specjalnych. Źrebięta w pierwszych tygodniach otrzymują od matek całe mleko, aby zapewnić im optymalny i zrównoważony rozwój, a dopiero w momencie, gdy pozostają jego nadwyżki, wykorzystywane jest do produkcji sera. Hodowla Leonharda wciąż się rozwija, a Walijskie Coby i Haflingery mają swój wkład w pierwsze pokolenie i w parowanie PRE z powstałym potomstwem. Warto mieć to na uwadze, jeśli w przyszłości planowane jest kupno Leonharda lub sprzedaż Leonharda.
Program hodowlany Abfaltera kładzie nacisk na dwie podstawowe cechy: łagodny i przyjazny temperament oraz wszechstronność użytkowania. Swobodne poruszanie się, mocny akcent podczas galopu i elastyczność ruchu Leonharda sprawiają, że rasa nadaje się do wielu aktywności jeździeckich. Choć to wciąż bardzo młody gatunek, Leonhardy zdążyły zdobyć już kilka złotych medali na międzynarodowych zawodach. Ponadto dobrze sprawdzają się w kontakcie z dziećmi, okazjonalnie mogą być też wykorzystywane do pracy na roli.