DE
Kuc Exmoor - konie na sprzedaż
Kuce Exmoor to niezwykle interesująca rasa konia domowego, która wywodzi się z Wielkiej Brytanii, lecz popularnością cieszy się w całej Europie. Dlatego właśnie kupno kuca Exmoor to znakomity pomysł dla każdej stadniny, a sprzedaż kuca Exmoor może być okazją do sporego zarobku. Kuc Exmoor jest także doskonałym przykładem historycznego kuca typu 1, czyli typu północnego, jednocześnie stanowi również najstarszą brytyjską rasę kuców. Pierwsze wzmianki dotyczące Exmoor pochodzą jeszcze z XI wieku. Obecnie ich populacja nie jest tak liczna jak dawniej, często żyją na wpół dziko.
DE
Wykorzystanie i charakterystyka kuców Exmoor
Kuce Exmoor słyną ze swojego znakomitego wyglądu, a jedną z najbardziej charakterystycznych cech tej rasy jest gęsta kępka włosów mieszcząca się u nasady ogona. Ponadto mają one krępą i zwartą budowę, wysokość w kłębie mieści się w granicach od 114 cm do 130 cm, przy czym rekomendowana wysokość dla klaczy to 127 cm, a dla ogierów 130 cm. Kuce Exmoor mają także szeroki grzbiet, nisko zawieszoną klatkę piersiową, cofnięte łopatki, szerokie czoło i jasne obwódki wokół oczu. Bardzo charakterystyczne jest również tzw. żabie oko, czyli kapturowe górne powieki. Element ten uznawany jest za naturalne przystosowanie do warunków bytowania, gdyż służy do zabezpieczenia przez opadami i wiatrem. Kolejnym przejawem adaptacji do klimatu jest wodoodporna szata zimowa, która składa się z dwóch typów sierści; od spodu jest wełnista i krótka, natomiast od zewnątrz dłuższa, a do tego pokryta ochronnym łojem. Warto też dodać, że kuce Exmoor mają dużą głowę i grubą szyję przy krótkich uszach. Mając na uwadze kupno kuców Exmoor lub sprzedaż kuców Exmoor, należy pamiętać, że najbardziej pożądane są następujące umaszczenia: gniade, skarogniade oraz bułane. Dość częste są też nakrapiane plamki wokół oczu, na pysku oraz w okolicach pachwin.
Pochodzenie i historia kuców Exmoor
Historia kuca Exmoor jest długa i bardzo interesująca. Zgodnie z teorią miłośników rasy wywodzi się ona bezpośrednio od odizolowanej populacji dzikich przodków, które w tej formie były hodowane już od czasów epoki lodowcowej, a zatem od ponad 10 000 lat. Z drugiej strony nie ma ku temu żadnych udokumentowanych dowodów potwierdzających tę teorię. Z pewnością jednak kuce Exmoor są obecne na terytorium Wielkiej Brytanii od bardzo dawna, o czym z kolei świadczą znaleziska archeologiczne. Pierwsze wspomnienie w piśmiennictwie pochodzi już z 1086 roku. W połowie XIX wieku kuce Exmoor były używane do krzyżowania z innymi rasami. W wyniku powstawały rasy o bardzo wszechstronnnym wykorzystaniu, które jednak nie były tak odporne na niekorzystny klimat. W czasach II wojny światowej populacja gatunku znacząco zmalała, przy życiu pozostało zaledwie około 50 osobników. Mimo to, dzięki wysiłkom niewielkiej grupy hodowców udało się odtworzyć rasę wraz z jej charakterystycznymi cechami. Niedługo potem rozpoczęto eksport kuców Exmoor m.in. do Kanady, gdzie szybko zyskały ogromną popularność. Obecnie liczebność rasy wynosi około 5000 osobników, co oznacza, że rasa Exmoor w dalszym ciągu jest w stanie zagrożenia.
Użytkowanie kuców Exmoor
Wykorzystanie kuców Exmoor ulegało zmianom na przestrzeni wieków, co wiązało się m.in. z rozwojem przemysłu. Początkowo użytkowano je przede wszystkim do pracy pod ziemią, często również pomagały przy wypasie owiec. Dziś natomiast kuce Exmoor służą przede wszystkim w celach pokazowych oraz w szeroko rozumianym jeździectwie. Doskonale sprawdzają się przy jeździe na długich dystansach, są przy tak także niesamowicie zwinne. Przedstawiciele rasy Exmoor wielokrotnie zdobywali tytuły na arenie międzynarodowej, często wykorzystywane są też do jazdy rekreacyjnej lub jazdy w zaprzęgach. Dobrze o tym pamiętać, jeśli planowane jest kupno kuca Exmoor lub sprzedaż kuca Exmoor.