jest koniem do towarzystwa (ograniczona użytkowość)
nadaje się jako koń szkółkowy
jest pewny w terenie
US
Kuc amerykański Americas to bardzo popularna rasa, która występuje także pod innymi nazwami, jak np. po prostu Americas, Pony of the Americas, POA czy pony amerykański. Dobrze mieć to na uwadze rozważając kupno kuca amerykańskiego Americas lub sprzedaż kuca amerykańskiego Americas. Warto też dodać, że to jedna z najmłodszych ras na świecie, która powstała w stanie Iowa w Stanach Zjednoczonych. Obecnie stowarzyszenie Pony od the Americas jest jedną z największych i najprężniej działających organizacji tego typu. Rejestr rasowy ma formę otwartą i dopuszcza domieszki wielu innych ras, bardzo rygorystyczne są natomiast wymagania dotyczące np. umaszczenia czy wzrostu. Kuce amerykańskie hoduje się przede wszystkim do jazdy w stylu western.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
US
US
US
US
US
US
US
US
US
US
US
US
DE
US
US
US
US
US
US
US
Kuce amerykańskie Americas to zwierzęta zachwycające swoim wyglądem, co doceniają nie tylko fachowcy. Aby kucyk został wpisany do oficjalnego rejestru Pony of the Americas, musi spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące np. jego umaszczenia. Dopuszczalne jest jedynie umaszczenie Appaloosa, które jest do tego widoczne z co najmniej 12 metrów. Ubarwienie jest bardzo charakterystyczne i występuje szczególnie w okolicach oczu i pyska, do rejestru nie wpisuje się kuców z umaszczeniem pinto. Ponadto POA posiadają lekko wklęsły profil, muskularną sylwetkę, głęboką klatką piersiową oraz pochylone łopatki.
Przeciętna wysokość w kłębie waha się od 117 do 142 cm. Ciekawostką jest jednak fakt, że pomimo rozmiarów, rasa ta ma fenotyp (czyli zbiór cech fizycznych) niewielkich koni typu American Quarter Horse/Arabian. Lepiej o tym pamiętać planując kupno kuca amerykańskiego Americas lub sprzedaż kuca amerykańskiego Americas. W The Pony of the Americas Club rejestruje się nie tylko potomstwo zarejestrowanych Americas, ale też ich krzyżówki z innymi rasami, stowarzyszenie jest pod tym względem bardzo liberalne, o ile osobniki spełniają wszystkie pozostałe wymagania.
Jak słusznie wspomniano, Americas to jedna z najmłodszych ras na świecie, oficjalnie powstała dopiero w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Za twórcę POA uważa się Lesa Boomhowera, szetlandzkiego hodowcę kucyków w Iowa. Podstawowym ogierem tej rasy była krzyżówka arabsko-apaloosa z kucykiem szetlandzkim z oznaczeniami Appaloosa o nazwie Black Hand. Boomhower docenił budowę oraz usposobienie ogiera i postanowił wykorzystać go do stworzenia nowej rasy kucyków w kolorze Appaloosa. W 1954 roku Boomhower założył stowarzyszenie Pony of the Americas, a wspomniany ogier został oznaczony pierwszym numerem. Wraz z biegiem lat liczba zarejestrowanych zwierząt systematycznie rosła. Celem Pony of the Americas było stworzenie średniej wielkości kuca dla starszych dzieci. Dlatego też kilkukrotnie podwyższano zakres wzrostu POA. W ciągu półtorej dekady istnienia stowarzyszenia zarejestrowano niemal 13 tysięcy osobników. W 1990 roku w Pony of the Americas opracowano Hall of Fame dla swoich członków i kucyków, gdzie wyróżniono najbardziej zasłużonych przedstawicieli. Obecnie zarejestrowanych jest kilkadziesiąt tysięcy POA. Mimo to kupno kuca amerykańskiego Americas jest świetnym sposobem na wzbogacenie swojej stadniny, a sprzedaż kuca amerykańskiego Americas z pewnością podreperuje budżet hodowli.
Kuce amerykańskie to zwierzęta bardzo wszechstronne, na przestrzeni lat szczególnie często są jednak wykorzystywane w celach jeździeckich. Doskonale radzą sobie w stylu western, oprócz tego biorą też udział w rozmaitych dyscyplinach sportowych, jak np. ujeżdżenie, rajdy wytrzymałościowe czy niektóre konkurencje o rodowodzie angielskim. Ponadto kuce amerykańskie Americas świetnie skaczą. Wraz z biegiem lat zmieniano limit wieku jeźdźca POA, zgodnie z obecnymi regulacjami, w pokazach i konkursach mogą startować jeźdźcy powyżej 19. roku życia z końmi w wieku od 2 do 4 lat.