nadaje się jako koń szkółkowy
nadaje się dla początkujących
jest sprzedawany ze sprzętem
NL
Konie KRP, określane także jako NRPS, czyli Nederlands Rijpaarden en Pony Stamboek. Organizacja o tej nazwie ma na celu promowanie hodowli oraz właściwej rejestracji tych koni jeździeckich oraz kuców do sportów jeździeców. Aby zwierzęta mogły znaleźć się we właściwej księdze stadnej, muszą spełniać szczegółowe wymogi dotyczące np. mieszanki krwi arabskiej i koni pełnej krwi. Należy o tym pamiętać, jeśli planowane jest kupno KPR lub sprzedaż KPR.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
NL
DE
NL
DE
NL
DE
DE
NL
BE
BE
NL
NL
NL
NL
DE
NL
NL
DE
NL
Konie KPR określane są czasem także w inny sposób - jako holenderskie konie jeździeckie z (anglo)arabską domieszką krwi. Celem hodowli koni KPR jest tworzenie koni lub kuców, które spełniają precyzyjne wymagania księgi stadnej. Osoby, których interesuje kupno koni KPR, najczęściej nabywają osobniki tej rasy przede wszystkim w celach jeździeckich. Z uwagi na predyspozycje tych zwierząt, sprzedaż koni KPR nie powinna sprawiać żadnych kłopotów. Warto w tym miejscu zauważyć, że KPR znakomicie wykonują polecenia wydawane przez jeźdźca, a do tego równie dobrze sprawdzają się u doświadczonego jeźdźca, jak i początkujących. Konie KPR prezentują się elegancko, mają dość żywiołowy temperament, a do tego świetnie skaczą. Dlatego też bywają wykorzystywane także w konkursach skoków przez przeszkody. Powszechnie uważa się je za zwierzęta bardzo zwinne, wytrzymałe i posłuszne, co znacząco wpływa na wszechstronność ich użytkowania.
Księgę stadną dla tej rasy założono dość późno, gdyż dopiero w 1981 roku. Warto zauważyć, że rejestr ten jest drugą holenderską księgą stadną, pierwszą była księga stadna rasy KWPN. Najwięcej rasowych i uznanych osobników pochodzi z Holandii, znakomite konie są jednak dostępne także na terenie Polski - warto o tym pamiętać, jeżeli rozważane jest kupno koni KPR lub sprzedaż koni KPR. Ponadto należy podkreślić, że rejestr KPR dotyczy zarówno koni, jak i kucyków. Biorąc pod uwagę pochodzenie KPR bardzo istotna jest właściwa równowaga domiszki krwi arabskiej oraz pełnej krwi. Ogiery są testowane nawet przez kilka lat na podstawie swojej budowy, umiejętności chodów czy zachowania prezentowanego zarówno w stajni, jak i podczas jazdy. Ponadto poddawane są badaniom płodności oraz ogólnego stanu zdrowia, a także zdolności skocznych oraz ujeżdżeniowych.
Obecnie największa populacja koni KPR znajduje się w Holandii, jednak jak wspomniano, rasa ta zyskuje na popularności także w innych krajach Europy, w tym również w Polsce. Wpływ ma na to m.in. częste uczestnictwo (z sukcesami) w międzynarodowych imprezach i zawodach, np. w ujeżdżeniu oraz konkursach skoków. Oprócz tego z powodzeniem rywalizują w zawodach FEI zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. Jednym z najsłynniejszych ogierów jest Don Derrick, które startuje m.in. w Grand Prix Dressage to Music. Inny znakomity przedstawiciel rasy to Nagano, który jest znany m.in. z doskonałej budowy fizycznej, wspaniałego temperamentu oraz wybitnych chodów.
W księdze stadnej wyróżnia się kilka kategorii dla koni KPR, zgodne z którymi poszczególne osobniki mogą zostać uwzględnione w ramach rejestracji zwierząt. Są to następujące typy: NRPS z krwią arabską (NPA), NSP, NRA oraz AA. Kwalifikacja do poszczególnej grupy zależy od odsetka krwi arabskiej lub krwi angloarabskiej. Zanim podjęta zostanie decyzja o kupnie koni KPR, warto szczegółowo zapoznać się z tymi wytycznymi.