nadaje się dla początkujących
jest pewny w terenie
jest wszechstronny (allrounder)
US
Konie wyścigowe to wybitni sportowcy w świecie tych zwierząt. Ich piękno, szybkość i wytrzymałość na torze zawładnęły sercami milionów ludzi na całym globie, którzy śledzą zmagania podczas różnego rodzaju gonitw. Podobnie jak każdy inny sportowiec, odnoszące sukcesy konie wyścigowe często mają oddanych fanów! Poza światem wyścigów, generalnie uważa się, że nadają się one tylko dla doświadczonych jeźdźców, którzy rozumieją poświęcenie i czas potrzebny do zbudowania oraz utrzymania kondycji konia. Należy przy tym pamiętać, że wyróżnia się co najmniej kilka rodzajów koni wyścigowych, są nawet kuce wyścigowe. Dlatego też jeśli szukasz doskonałego konia wyścigowego, do twojego wyboru z pewnością będzie wiele zwierząt.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
US
DE
NL
US
HU
DE
DE
DE
DE
PL
DE
ES
US
BE
PL
FR
DE
Najważniejszą cechą konia wyścigowego jest oczywiście jego szybkość. Wszędzie na świecie, gdzie odbywają się wyścigi, zasada jest taka sama - poza nielicznymi i wyjątkowymi przypadkami, zwycięzcą zostaje koń (i jeździec), który jako pierwszy przekroczy linię mety. Niektóre wyścigi wymagają też od zwierzęcia pokonywania płotków, dlatego też koń wyścigowy powinien być pewny siebie i dobrze skakać przy dużej prędkości. W międzynarodowych wyścigach minimalna wysokość koni w kłębie wynosi 157 cm, maksymalna natomiast 173 cm. Konie wyścigowe również podlegają rejestracji, choć na różnych poziomach rywalizacji i w różnych krajach ów wymogi mogą być odmienne.
Bez wątpienia na świecie występuje mnóstwo wybornych ras wyścigowych, a jedną z najsłynniejszych jest Thoroughbred. W wielu krajach panują też kilkuwiekowe tradycyjne hodowania koni wyścigowych - świetnym przykładem jest Wielka Brytania, gdzie selekcjonowano najlepsze zwierzęta na podstawie ras rodzimych, takich jak Galloway i Hobby, a także ras importowanych, takich jak Barb, Turkoman i Arabian. The General Stud Book (G.S.B.), założona w XVIII wieku, jest najstarszym istniejącym rejestrem ras, obecnie jednak jest zamknięta, dlatego też tylko konie spełniające właściwe wymagania mogą brać udział w wyścigach.
Ponadto istnieją też osobne wyścigi dla koni arabskich lub American Quarter Horse, te drugie pierwotnie były hodowane ze względu na swoją szybkość w wyścigach na dystansie 1/4 mili w Ameryce. Dla niektórych amerykańskich ras, takich jak Appaloosa i Paint, także organizuje się specjalistyczne wyścigi. Wyścigi zaprzęgów są również popularne na całym świecie, z wykorzystaniem ras takich jak amerykańskie Standardbred. Nie można też pominać bardzo popularnych wyścigów kucyków.
Wyścigi konne mają wielowiekową historię, na co nie brakuje dowodów. Wystarczy wspomnieć wyścigi rydwanów organizowane jeszcze w czasach greckich i rzymskich. Te wydarzenia sportowe były często częścią szerszych uroczystości ku czci bogów, a obstawianie zwycięzców stało się ważną częścią tej celebracji. Współczesne konie wyścigowe rasy Thoroughbred to głównie potomkowie zwierząt hodowanych w Anglii od XVI do XIX wieku. Amerykańska hodowla koni rasy Thoroughbred rozwijała się jednak przy użyciu bardzo podobnych ras jak angielska hodowla koni rasy Thoroughbred, ale przy znacznie mniejszym wkładzie ze strony koni arabskich i kilku innych. Gdy w Wielkiej Brytanii zaczęto organizować nowoczesne wyścigi na specjalnie przygotowanych torach, gdzie zwycięzcy otrzymywali cenne nagrody, tradycja ta stała się popularna także we Francji czy Stanach Zjednoczonych. Bogata historia wyścigów konnych obecna jest też we Włoszech, jak choćby słynne Palio, tamtejsi władcy sprowadzali najlepsze konie wyścigowe z Anglii, Szkocji czy Irlandii w czasach XVI i XVII wieku.
Odnoszące sukcesy konie wyścigowe często mają zadziwiające duże serca, co, jak się uważa, przyczynia się do ich szybkości. Hodowla Thoroughbred została również skrzyżowana z potężniejszymi końmi, by w ten sposób powstały zwierzęta o jeszcze lepszych predyspozycjach sportowych - zarówno do tradycyjnych wyścigów, jak i skoków przez przeszkody czy ujeżdżenia. Zdaniem wielu ekspertów, wśród dzisiejszych koni wyścigowych nacisk zbyt mocno kładziony jest na prędkość, zaniedbując tym samym inne aspekty, takie jak wytrzymałość. Wyścigi długodystansowe to jedna z form rywalizacji, która wymaga także tej umiejętności wykształconej na naprawdę najwyższym poziomie. Znakomicie w tej formie rywalizacji radzą sobie choćby konie arabskie. Rajdy konne są wspaniałym sportem, który fascynuje ludzi na całym świecie - podobnie jak i startujące w nich konie wyścigowe.