DE
Konie do woltyżerki - konie na sprzedaż
Konie woltyżerkowe to zwierzęta, które biorą udział w pokazach akrobacji na koniach. Zazwyczaj odbywa się to w grupach 6-8 osobowych. Konie woltyżerkowe są dość rzadko spotykane, przez co cieszą się wysoką renomą. Aby zwierzę zostało dopuszczone do tego typu pokazów, musi być inteligentne, doskonale wytrenowane oraz bezbłędnie wykonywać polecenia, co gwarantuje bezpieczeństwo akrobatów lub akrobatek. Z tego też faktu kupno konia woltyżerkowego należy poprzedzić dokładnym wywiadem. Natomiast wytrenowanie i sprzedaż konia woltyżerkowego może wiązać się z naprawdę dużym zastrzykiem gotówki.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
Ponadto zainteresowani będą mogli od razu zobaczyć więcej informacji. Dzięki temu znacząco zwiększy się liczba potencjalnych kupujących.
DE
DE
ES
DE
DE
DE
DE
Wykorzystanie i charakterystyka koni woltyżerkowych
W pokazach woltyżerki biorą udział różnorodne rasy koni, przez co niemożliwe jest wskazanie konkretnych cech ich wyglądu fizycznego. Zazwyczaj jednak są to konie gorącokrwiste, które muszą posiadać niezwykle harmonijną i szlachetną budowę. Wynika to z dwóch powodów - takie zwierzęta o wiele lepiej prezentują się na wybiegu, a do tego odpowiednia budowa ciała ułatwia wykonywanie akrobacji. Dlatego tak potrzebny jest koń o długim i szerokim grzbiecie, na którym można umieścić derkę, gąbkę oraz pas woltyżerski. Trzeba mieć to na uwadze, jeśli planowane jest kupno koni woltyżerkowych. Planując sprzedaż koni woltyżerkowych należy skupić się przede wszystkim na precyzyjnym i dokładnym treningu.
Ponadto konie woltyżerkowe muszą być spokojne, łagodne i opanowane, a do tego szczególnie istotne jest perfekcyjne opanowanie spokojnego i równomiernego galopu. Jak wspomniano, w pokazach woltyżerkowych występują różnorodne rasy koni, najczęściej są to jednak m.in. KWPN (holenderski koń gorącokrwisty), koń hanowerski czy koń oldenburski. Warto zauważyć, że wszystkie z wymienionych cechują niezwykle szlachetną i elegancką sylwetką.
Pochodzenie i historia koni woltyżerkowych
Podobnie jak w przypadku wyglądu, tak też i pochodzenie koni woltyżerkowych zależy od wybranej rasy. Wspomniane holenderskie konie gorącokrwiste wywodzą się jeszcze ze średniowiecza, początki koni hanowerskich datuje się na XVIII wiek, a koni oldenburskich nieco wcześniej - na wiek XVII. Sama dyscyplina wywodzi się natomiast od popisów akrobatycznych i tanecznych, które wykonywano jeszcze w starożytności. W tamtym okresie tego typu pokazy i treningi służyły przede wszystkim ćwiczeniom w poruszaniu się konno podczas walki. Sama nazwa "woltyżerka" pochodzi od francuskiego słowa "la Voltige", które oznacza "akrobację". W renesansie woltyżerka była częścią musztry jeździeckiej.
Wiele w tej dyscyplinie zmieniło się w XX wieku. W latach dwudziestych tego stulecia do jej uprawiania dopuszczono dzieci i młodzież, a w 1920 roku woltyżerka jednorazowo stała się dyscypliną olimpijską podczas Igrzysk w Antwerpii. Obecna woltyżerka wywodzi się z Niemiec, gdzie w ten sposób zachęcano młodzież do uprawiania sportów konnych. Oficjalnie uznano woltyżerkę za dyscypliną FEI w 1983 roku. Wtedy to także odbyły się pierwsze oficjalne zawody drużynowe, a rok później zorganizowano Mistrzostwa Europy. Jednym z najważniejszych ogierów w historii woltyżerki był holenderski koń gorącokrwisty Voltaire. Warto o tym pamiętać, jeśli planowane jest kupno koni woltyżerkowych lub sprzedaż koni woltyżerkowych.
Użytkowanie koni woltyżerkowych
Z uwagi na swoje predyspozycje oraz poziom wytrenowania konie woltyżerkowe użytkowane są przede wszystkim w pokazach akrobacji, mimo to mogą być też wykorzystywane w innych celach. Dzięki swojemu temperamentowi oraz doskonałej prezencji świetnie sprawdzają się podczas różnego rodzaju parad, powszechnie uważane są też za przyzwoite konie wierzchowe. Jako że doskonale wykonują polecenia jeźdźca można je czasem spotkać nawet w szkółkach jeździeckich. Nie ulega jednak wątpliwości, że konie, które są odpowiednio wytrenowane i przygotowane do woltyżerki, biorą udział przede wszystkim w tej dyscyplinie.