ES
Konie ujeżdżeniowe - konie na sprzedaż
Kupno koni ujeżdżeniowych to nie zawsze prosty wybór. Ujeżdżanie jest bowiem wymagającą dyscypliną. Dlatego dobrze jest zrobić wcześniej rozeznanie i dowiedzieć się jak najwięcej na temat pożądanych cech koni, użytkowanych w dresażu. Kiedy oferowana jest sprzedaż koni ujeżdżeniowych, duże znaczenie mają lekkość ruchów, refleks, zrównoważony temperament. Co jeszcze? Oto garść istotnych informacji, które powinny się przydać podczas podejmowania decyzji.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
Ponadto zainteresowani będą mogli od razu zobaczyć więcej informacji. Dzięki temu znacząco zwiększy się liczba potencjalnych kupujących.
ES
DE
DE
DE
ES
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
NL
NL
DE
AT
DE
Wykorzystanie i charakterystyka koni ujeżdżeniowych
Sprzedaż koni ujeżdżeniowych - trudno jest mówić o tym temacie bez krótkiej charakterystyki samej konkurencji. Otóż ujeżdżanie, czyli dresaż, jest olimpijską dyscypliną jeździectwa, wspieraną przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). We współczesnym ujeżdżaniu jeździec oraz koń muszą wykonać serię określonych ruchów, czyli figur. Zawody odbywają się natomiast na czworokątnej arenie, zwanej po prostu czworobokiem. Celem ujeżdżania jest rozwój naturalnych uzdolnień konia. Ćwiczy się więc jego koordynację oraz zdolność współpracy z jeźdźcem. Dobrze wytrenowany koń potrafi lekko nieść jeźdźca i wykonywać poszczególne figury w taki sposób, jakby nie sprawiały mu nawet najmniejszej trudności. Jego ruchy są harmonijne, elastyczne, refleks szybki. Współpraca z jeźdźcem jest tutaj kluczowa, gdyż musi być widoczne między nimi wysokie porozumienie. Rozważając kupno koni ujeżdżeniowych należy oczywiście wziąć pod uwagę rasy, które mają predyspozycję do tej dyscypliny, jednak jest ich bardzo dużo. W trakcie zawodów wymaga się, aby koń był czysty, zadbany, a jego grzywa musi być zapleciona.
Pochodzenie i historia koni ujeżdżeniowych
Kupno koni ujeżdżeniowych - co trzeba wiedzieć o historii dresażu jako dyscypliny sportowej? Trudno jest określić jej początki, gdyż prawdopodobnie od zawsze próbowano wydobyć z koni jak najwięcej talentu i możliwości. Klasyczna szkoła jazdy powstała w XVI wieku, natomiast ujeżdżanie zyskało popularność w wieku XIX. Na jego kształtowanie wpływ mieli jeźdźcy związani z Hiszpańską Szkołą Jazdy w Wiedniu, a także Cadre Noir we Francji. W roku 1873 w Bratysławie zorganizowano pierwsze zawody. Na przestrzeni lat dyscyplina ta cieszyła się coraz większą popularnością. Na tyle, że w 1963 roku zostały zorganizowane pierwsze Mistrzostwa Europy, a trzy lata później Mistrzostwa Świata. Zawodnicy mogą brać również udział w zawodach krajowych, które są podzielone na kilka klas, ze względu na stopień trudności. Wyróżniamy więc klasy: L, P, N, C, CC oraz CS. Oczywiście wraz ze wzrostem popularności dresażu, rozwinęła się sprzedaż koni ujeżdżeniowych.
Konie ujeżdżeniowe w jeździectwie
Które rasy koni najczęściej można spotkać na zawodach ujeżdżeniowych? Jest ich bardzo wiele, a jako te, które łatwo poddają się treningowi, wymieniane są między innymi: koń westfalski - jest to niemiecka rasa gorącokrwista, którą uzyskano poprzez krzyżowanie konia trakeńskiego, hanowerskiego oraz konia pełnej krwi angielskiej. Ponadto koń holsztyński - rasa koni dużych, silnych, jednocześnie energicznych i obdarzonych żywiołowym temperamentem. Jeszcze inną rasą, świetnie radzącą sobie w dresażu, są konie andaluzyjskie, jedna z najsławniejszych ras, pochodzących z Hiszpanii, która rozpowszechniła się w całej Europie i słynie z dużego potencjału sportowego oraz rekreacyjnego. Konie andaluzyjskie cieszą się dobrą opinią również ze względu na zrównoważony temperament, cierpliwość, łagodność i inteligencję. Z sąsiedniej Portugalii pochodzi natomiast jeszcze inny dobry koń ujeżdżeniowy - Lusitano. Rasa ta powstała na potrzeby armii, dziś natomiast jest chętnie użytkowana zarówno w dresażu, jak i jeździe rekreacyjnej.
Rozważając zakup konia ujeżdżeniowego, warto również zwrócić uwagę na rasę hanowerską. Jej przedstawiciele to konie dosyć wysokie i charakteryzujące się harmonijną budową ciała. Oczywiście znalazłoby się jeszcze co najmniej kilka gorącokrwistych ras, których członkowie wykazują się talentem w dziedzinie ujeżdżania. Czasami o zakupie decyduje po prostu rodzaj chemii między zwierzęciem a jeźdźcem. Im lepsza wywiąże się między nimi więź, tym większe są szanse na osiągnięcie sportowego sukcesu.