jest surowy
jest wszechstronny (allrounder)
jest koniem dla ciężkiego jeźdźca
DE
Konie rajdowe to specyficzny typ koni wyścigowych, które biorą udział w zawodach terenowych, gdzie ich zadaniem, wraz z jeźdźcem, jest pokonanie dystansu kilkudziesięciu kilometrów w jak najkrótszym czasie. W rajdach biorą udział różne rasy koni, powinny one cechować się przede wszystkim wytrzymałością, a także szybkością oraz siłą, a do tego muszą spełniać wymogi weterynaryjne dla swojej klasy. Wytrenowanie konia rajdowego zajmuje dużo czasu, dlatego właśnie sprzedaż koni rajdowych to zwykle duży zarobek dla każdej stadniny. Kupno konia rajdowego pozwala natomiast na zwiększenie renomy stadniny, a także starty w zawodach.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
DE
EE
DE
DE
FR
PL
PL
DE
DE
DE
FR
FR
EE
AT
DE
BE
LU
LT
LT
LT
W zawodach sportowych rajdów konnych startują niemal wyłącznie konie gorącokrwiste, a zdecydowanie najwięcej swoich przedstawicieli mają konie czystej krwi arabskiej. Wynika to z ich naturalnych predyspozycji, łatwości treningu, chęci do pracy i współpracy z jeźdźcem. Oprócz tego wśród koni rajdowych spotyka się inne konie arabskie, a rzadziej np. Curly horse, angloaraby i konie półkrwi.
Z uwagi na mnogość ras klasyfikowanych jako konie rajdowe, niemożliwe jest wskazanie jednoznacznej ich historii. Warto jednak wspomnieć o najpopularniejszych ich przedstawicielach, czyli koniach czystej krwi arabskiej. To jedna z podstawowych ras gorącokrwistych, która uchodzi za esencję piękna. Ich powstanie datuje się na co najmniej 2500 lat temu, dzięki czemu mogą poszczycić się wielowiekową historią.
Dobrze też wspomnieć o historii samej dyscypliny. O ile potrzeba przebywania długich dystansów na grzbiecie konia występuje w zasadzie od zawsze, to rajdy jako dyscyplina sportowa narodziły się dopiero w II połowie XX wieku. Pierwsza duża impreza tego typu odbyła się jednak już w 1892 roku - był to rajd między Berlinem a Wiedniem (wraz z trasą powrotną), którą zorganizował cesarz Wilhelm II. Długość trasy wynosiła aż 570 km. O ile wtedy nie obowiązywały niemal żadne zasady, to obecnie rajdy są ściśle usystematyzowane. Duży wpływ na rozwój dyscypliny miały badania hodowlane, które prowadzono w celu zwiększania możliwości wytrzymałościowych i wierzchowych koni. Dlatego też za początki dyscypliny w ramach tego też programu uznaje się lata 50. XX wieku, gdy Wendell Robie przejechał konno z Nevady do Kalifornii. Pierwsze Mistrzostwa Polski odbyły się w Białymstoku w 1990 roku. Trwały 2 dni, a do pokonania był dystans 100 km.
Konie rajdowe wykorzystywane są oczywiście przede wszystkim do rajdów, co wynika z ich predyspozycji oraz wytrenowania. Oprócz tego cenione są jako szeroko rozumiane konie ujeżdżeniowe i wierzchowce, często użytkuje się je również jako konie rekreacyjne. W prowadzeniu tych koni, oprócz samego treningu, bardzo istotne jest też właściwe żywienie i pojenie, o czym warto pamiętać mając na uwadze kupno konia rajdowego. Zasady te są także bardzo istotne podczas zawodów.