jest koniem do towarzystwa (ograniczona użytkowość)
nadaje się dla początkujących
jest pewny w terenie
PL
Koń małopolski stanowi swoistą i naprawdę niecodzienną mieszankę koni półkrwi angloarabsiej oraz koni arabskich, które hodowane są w Małopolsce. Jak łatwo się domyślić, stąd właśnie pochodzi nazwa tej rasy. Konie małopolskie są odrobinę mniejsze i lżejsze od koni wielkopolskich, lecz ceni się je zarówno w kraju, jak i poza granicami Polski. Ponadto zwierzęta te słyną ze znakomitej urody oraz świetnej pracy podczas ruchu, mimo, iż posiadają nieco suchą budowę. Dobrze mieć to wszystko na uwadze, jeśli planowane jest kupno koni małopolskich lub sprzedaż koni małopolskich.
Rasę tę oznacza się przez hodowców za pomocą symbolu "m.xo". Znak ten odnosi się do ogólnie koni półkrwi angloarabskiej, które są hodowane w południowej oraz południowo-wschodniej Polsce.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
PL
PL
DE
PL
DE
PL
DE
PL
PL
DE
Konie małopolskie to zwierzęta w typie wierzchowym, które prezentują się nadzwyczaj elegancko, a przy tym są bardzo wytrzymałe. W swojej budowie dość mocno przypominają konie angloarabskie. Mają niewielką głowę, długą szyję i lekki kark, a także wyraźnie zaznaczony kłąb, niekiedy charakterystyczne są też strome łopatki. Nieco zaskakujący jest słaby grzbiet i lekko ścięty zad, który cechuje się też mocnym umięśnieniem. Długie i suche kończyny, mocne i twarde kopyta bez szczotek pęcinowych. Planując kupno koni małopolskich dobrze wiedzieć, że akceptowalne są wszystkie maści. Wysokość w kłębie wynosi od 158 cm do 165 cm, co znaczy, że konie małopolskie są o kilka centymetrów niższe niż konie wielkopolskie, a do tego o około 100 kg lżejsze.
W ramach koni małopolskich wyróżnia się aż 4 odmiany rasy, które jednak różnią się między sobą nieznacznie - problem z rożróżnieniem mogą mieć nawet początkujący i niedoświadczeni hodowcy. Odmiany te to:
Spośród wymienionych najczęściej występują dwie pierwsze wymienione. W Polsce funkcjonuje kilka elitarnych hodowli konia małopolskiego, które skupiają najlepsze klacze-matki. Są to ośrodki w Walewicach, Janowie Podlaskim, Ochabach, Prudniku, Udorzu i Kalnikowie. Ciekawostką jest też fakt, iż w stadninie w Michałowie hodowane są konie małopolskie o umaszczeniu tarantowatym. Miłośników i hodowców koni małopolskich zrzesza Polski Związek Hodowców Koni Małopolskich.
Pochodzenie koni małopolskich jest dość ciekawe, otóż swoimi liniami żeńskimi wywodzą od lokalnych koni chłopskich, w których z kolei znaczące są mieszanki krwi koników polskich. Z tego powodu konie małopolskie to konie gorącokrwiste, u których w największym stopniu widoczne są cechy konika polskiego, takie jak plenność, płodność i długowieczność, a także dobre wykorzystanie paszy, niewybredność i odporność na choroby. Wszystkie te czynniki z pewnością mają znaczenie, jeśli planowane jest kupno konia małopolskiego lub sprzedaż konia małopolskiego.
Rodzimą populację klaczy uszlachetniono krwią koni orientalnych już w XVIII wieku - chodzi tu o konie perskie, tureckie, turkmeńskie oraz oczywiście arabskie. W kolejnym stuleciu do hodowli wprowadzono także konie ze szczepów austro-węgierskich, jak np. Shagya, Amurath, Gidran, Gazla, Dahoman, Furioso i Przedświt, a także konie angielskie, arabskie i angloarabskie czystej krwi (długa tradycja hodowlana tych ostatnich w Polsce).
Koń małopolski to zwierzę bardzo żywotne i wytrzymałe, dlatego doskonale sprawdza się jako koń wierzchowy. Często bywa wykorzystywany w amatorskich rajdach konnych, skokach przez przeszkody oraz w szeroko rozumianej rekreacji. Ponadto koń małopolski słynie ze swojej odwagi oraz dużych ambicji, dlatego też wykorzystywany jest w różnych dyscyplinach sportu. Oprócz tego rasę spotyka się w szkółkach jeździeckich z uwagi na łatwość jest prowadzenia oraz dużą chęć współpracy. Koń małopolski to rasa bardzo przyjazna i wszechstronna, dlatego właśnie cieszy się dużą popularnością wśród hodowców. Kupno konia małopolskiego z pewnością będzie znakomitym pomysłem.