c

Koń buloński - konie na sprzedaż

Kupno konia bulońskiego? A może sprzedaż konia bulońskiego? W każdych z wymienionych okoliczności warto poznać najważniejsze informacje dotyczące tej rasy. Najprawdopodobniej jest ona bardzo stara, oficjalnie jej istnienie stwierdzono jednak dopiero w XVII wieku. Wywodzi się z północno-zachodniej Francji, a dzięki domieszce egzotycznej krwi, konie bulońskie prezentują się bardzo dostojnie i elegancko. W języku francuskim nazwę tej rasy zapisuje się jako "boulonnais".

Czytaj więcej b
1 wyników
1 wyników
Filtr
Usuń wszystkie filtry
Ogłoszenia standardowe

FR

La Haye-Saint-Sylvestre
8.000 €
~ 36.832 zł
Q Usuń wszystkie filtry
H

Wykorzystanie i charakterystyka konia bulońskiego

Jak już wspomniano wcześniej, konie bulońskie słyną ze swojej elegancji oraz jedynego w swoim rodzaju wyglądu. Z tego powodu zdecydowanie wyróżniają się na tle innych koni zimnokrwistych, które zazwyczaj są dość krępe. Wysokość bulonów w kłębie waha się w granicach od 160 cm do 175 cm, mają do tego bardzo szlachetną głowę, a także całą sylwetkę. Posiadają również mocną, lecz dość smukłą szyję oraz krótkie i strome łopatki, całości dopełnia silnie umięśniony i nieznacznie ścięty zad. Kopyta koni bulońskich są bardzo twarde, co ułatwia płynne i wydajne poruszanie się w terenie. To kolejna różnica w stosunku do większości koni zimnokrwistych, które zwykle cechują się chodem dość ociężałym i powolnym. Warto mieć to na uwadze, jeśli planowane jest kupno konia bulońskiego lub sprzedaż konia bulońskiego. Nie mają też szczotek pęcinowych, bardzo charakterystyczna jest natomiast piękna i bujna grzywa.

Konie bulońskie są serdeczne i przyjazne, uwielbiają towarzystwo ludzi i nie sprawiają problemów w hodowli czy pracy. Połączenie niezwykłej elegancji oraz siły powoduje, że bulony są bardzo szeroko wykorzystywane na całym świecie. Konie bulońskie znane są też z doskonałego chodu, co tym dziwniejsze biorąc pod uwagę ich masę. Bulony są bardzo spokojne i łagodne, co cenią sobie hodowcy na całym świecie.

Pochodzenie i historia konia bulońskiego

Historia konia bulońskiego rozpoczyna się jeszcze za czasów Juliusza Cezara, kiedy to tamtejsze konie były krzyżowane z klaczami z rejonu Calais. W rezultacie powstały konie o orientalnym wyglądzie, co znacząco odróżniało je od pozostałych koni zimnokrwistych. W kolejnych stuleciach konie bulońskie wielokrotnie były krzyżowane także z innymi rasami, o czym mówią różnorodne źródła. Ponadto końmi bulońskimi uszlachetniano też pozostałe rasy zimnokrwiste. Pomimo tak złożonego i wielowiekowego pochodzenia wielką ciekawostką jest fakt, że rasę konia bulońskiego oficjalnie uznano dopiero w XVII wieku.

Rozważając kupno konia bulońskiego lub sprzedaż konia bulońskiego, należy przypomnieć, że skodyfikowano dwie główne odmiany rasy: Dunkerque oraz Mareyeur. Pierwsze z wymienionych to ciężkie konie pociągowe, które do tej pory bywają wykorzystywane do pracy. Spotyka się je też np. w gospodarstwach ekologicznych. Prawdziwie unikatowa jest jednak druga z odmian. To niewielkie i bardzo szybkie konie, które świetnie sprawdzają się w szeroko rozumianym transporcie. Dawniej użytkowano ich głównie do przewozu ryb, warzyw czy owoców morza. Obecnie liczebność Mareyeur jest bardzo niska, francuski rząd wdrożył specjalny program mający na celu uratowanie ich populacji.

Użytkowanie konia bulońskiego

Wykorzystanie konia bulońskiego uległo znacznym zmianom na przestrzeni wieków, uzależnione jest też od danego typu rasy. Większą odmianę (czyli Dunkerque) użytkowało się głównie do ciężkiej pracy, mniejszą natomiast w celach transportowych. Obecnie konie bulońskie uznawane są powszechnie za bardzo dobre zwierzęta wierzchowe i ujeżdżeniowe, a z uwagi na swój charakter, wykorzystywane są także do rekreacji. Czasem spotykane są nawet w hipoterapii, co również wynika z ich wyjątkowego i łagodnego temperamentu.

Oprócz tego konie bulońskie bardzo często hodowane są na rzeź. Końskie mięso jest prawdziwym przysmakiem nie tylko we Francji, ale także w Belgii czy w Niemczech. Wiele organizacji podejmuje kroki mające na celu ochronę bulonów, wykorzystanie ich na mięso wciąż jednak jest bardzo popularne. Planując kupno konia bulońskiego lub sprzedaż konia bulońskiego trzeba pamiętać, że na ostateczną cenę transakcji wpływ ma wiele różnorodnych czynników.

i
close