jest źrebna
jest klaczą wpisaną do księgi hodowlanej
jest lonżowany
MA
Kupno konia berberyjskiego lub sprzedaż konia berberyjskiego to bardzo odpowiedzialna decyzja, która w różnych okolicznościach może jednak okazać się nadzwyczaj korzystna dla każdej stadniny. Konie berberyjskie skrótowo określa się jako berbery, zwierzęta te oryginalnie pochodzą z terenów północnej Afryki. To koń niedużych rozmiarów, przeciętna wysokość w kłębie waha się w granicach od 140 cm do 150 cm. Do największych zalet koni berberyjskich zalicza się wytrzymałość oraz szybkość, co bywało bardzo pomocne np. w wykonywanej przez nie pracy, obecnie często też użytkuje się je w jeździe rekreacyjnej, a nawet podczas zawodów sportowych. Berbery to konie cenione przez hodowców w całej Europie, zatem sprzedaż konia berberyjskiego nie powinna sprawiać żadnych problemów.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
MA
MA
MA
MA
BE
FR
BE
DZ
DE
BE
DE
BE
DE
BE
BE
DE
DE
FR
DE
DE
Konie berberyjskie są bardzo wszechstronne, dzięki czemu użytkuje się je na różnorodne sposoby. Zależnie od miejsca i czasu, barbery są znane jako konie robocze, juczne, a nawet paradne lub sportowe. Znakomicie dogadują się z jeźdźcem i posłusznie wykonują wydawane polecenia. Warto mieć to na uwadze, jeśli planowane jest kupno konia berberyjskiego lub sprzedaż konia berberyjskiego.
Biorąc pod uwagę wygląd fizyczny, konie berberyjskie w największym stopniu zbliżone są do koni arabskich. Mimo to z łatwością można wyróżnić kilka cech, które uznawane są za charakterystyczne dla tej rasy. Są to m.in.: wypukły profil, dość wąska głowa, która zwęża się ku dołowi oraz orientalne, pełne wyrazu oczy. Ponadto konie berberyjskie mają muskularną szyję i wyraźnie zaznaczony kłąb, a do tego stromo ustawione płaskie łopatki. Dość często występuje też wąska klatka piersiowa oraz zas z nisko osadzonym ogonom. Kończyny konia berberyjskiego są smukłe i silne, a do tego nadzwyczaj wytrzymałe, wieńczą je twarde i strome kopyta. Berbery są akceptowalne w różnych umaszczeniach, najczęstsze są jednak jednak umaszczenia: gniade, siwe, skarogniade oraz siwe, rzadziej kasztanowate.
Konie berberyjskie wywodzą się z północno-zachodniego rejonu wybrzeża Afryki. Konie tej rasy można spotkać np. na Pustyni Nami czy na Saharze. Najprawdopodobniej pochodzą od koni numidyjskich, następnie zostały udomowione przez Kartagińczyków. Początkowo często były mylone z końmi arabskimi podczas importu do Europy, co wynikało ze zbliżonych rozmiarów oraz arabskich przewodników, co zaowocowało dość szybkim rozprzestrzenieniem tej rasy. Obecnie berbery są znane ze swojej szybkości, siły, wytrzymałości i odporności, dzięki czemu kupno koni berberyjskich i sprzedaż koni berberyjskich jest bardzo popularne. W dzisiejszych czasach najwięcej koni berberyjskich zyje w Maroku, Tunezji i Algierii, w Europie często spotykane są natomiast w Hiszpanii, Francji oraz Polsce. Ostatnimi laty liczebność koni berberyjskich czystej krwi w Afryce maleje, dlatego też w 1987 roku w Algierii powstała Światowa Organizacja Konia Berberyjskiego. W 2014 roku Międzynarodowa Federacja Jeździecka uznała tę rasę za konia honorowego na Światowych Igrzyskach Jeździeckich w Normandii. Ciekawostką jest też fakt, że konie berberyjskie odcisnęły duże piętno przy tworzeniu wielu ras koni wierzchowych.
Z uwagi na swoje wrodzone predyspozycje oraz zdolności, konie berberyjskie zawsze były cenione jako zwierzęta jeździeckie. Dlatego też obecnie często biorą udział w zawodach, m.in. w takich konkurencjach, jak ujeżdżenie czy rajdy długodystansowe. Z uwagi na swoją budowę znakomicie radzą sobie też w trudnym, górzystym terenie. Berbery na przestrzeni lat były również wykorzystywane jako konie robocze oraz konie juczne. Nie wymagają specjalnych warunków hodowlanych, co jest dodatkowym argumentem przemawiającym za kupnem konia berberyjskiego lub sprzedażą konia berberyjskiego. Warto zauważyć, że berbery ceni się za inteligencję, odwagę oraz łatwość nabywania nowych umiejętności. Z powodu życia w wymagającym klimacie, dla berberów problemme nie są skrajne temperatury. Należy jednak pamiętać, że konie berberyjskie mają dość żywy temperament, dlatego też zalecany jest doświadczony i stanowczy opiekun oraz jeździec.