jest zajeżdżony
jest lonżowany
pracuje z ziemi
US
Nowoczesne wyścigi w specjalnych, dwukołowy wózkach, które określa się także sulkami, a rzadziej zaprzęgami, mają swoich fanów na całym świecie. Konie, które wykorzystuje się w tej dyscyplinie sportu określa się kłusakami, których historia liczy sobie aż kilka wieków. Po ich budowie i sylwetce łatwo można dostrzec, że w ich żyłach płynie niemała domieszka pełnej krwi innych raz. Należy jednak pamiętać, że kłusaki mają naturalną zdolność do poruszania się kłusem, co jest z kolei absolutną podstawą i najważniejszym wymaganiem w tego typu wyścigach. Na przestrzeni lat w różnych krajach pojawiło się co najmniej kilka odmian kłusaków, dlatego też poszukując takiego konia, należy mieć to na uwadze. Często też doświadczeni nabywcy i jeźdźcy poszukują młodych koni o doskonałym potencjale do rozwoju swoich umiejętności pod kątem przyszłych startów. Oprócz wyjątkowych predyspozycji, kłusaki od lat zachwycają swoim znakomitym i niezwykle estetycznym, sportowym wyglądem.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
US
BE
US
US
DE
FR
DE
DE
FR
DE
FR
Wybitne konie kłusaki są wysportowane, podobnie jak np. konie wyścigowe. Charakteryzują się dużymi, zdrowymi sercami oraz znakomitą pojemnością płuc, dzięki czemu świetnie radzą sobie podczas rajdów na różnych dystansach odbywających się na specjalnie przygotowanych torach. Jak wskazuje sama nazwa tego typu koni, kłusaki mają naturalne predyspozycje do poruszania się kłusem, podczas którego widoczny jest niewielki wznos przy znacznie większym wydłużeniu kroku. Kłusaki należy precyzyjnie szkolić, aby podczas gonitw nie przechodziły z kłusu do galopu, co stanowi najważniejszy powód do dyskwalifikacji podczas wyścigu.
Największy splendor z uwagi na wyhodowanie doskonałej rasy kłusaków z pewnością powinien spłynąć na Stany Zjednoczone, gdzie rozwinięto rasę Standardbred, jej początku datuje się jeszcze na XVIII wiek. Konie rasy Standardbred mają wyraźnie dłuższe ciała w porównaniu do większości koni, co z kolei znacząco ułatwia im udane starty w wyścigach kłusaków. Celem hodowli było stworzenie koni, które mogą pokonać dystans jednej mili w czasie krótszym niż 2 minuty i 30 sekund. W Stanach Zjednoczonych tylko konie Standardbred kwalifikują się zarówno do wyścigów kłusaków, jak i tradycyjnych wyścigów zaprzęgów.
Uznanych ras kłusaków jest oczywiście znacznie więcej. Wystarczy wspomnieć choćby o rasie Orlov Trotter (kłusak orłowski), która pochodzi z Rosji. W Europie obie wspomniane rasy często są ze sobą krzyżowane, aby osiągać jeszcze lepsze rezultaty sportowe. Wyścigi kłusaków cieszą się ogromną popularnością we Francji, stąd też pochodzą bardzo szanowane kłusaki francuskie. Swoje kłusaki posiadają też kraje skandynawskie, jak np. kłusaki szwedzkie czy specjalna rasa nordycka kłusaków.
Kłusaki rozwijane były niemal równolegle w Wielkiej Brytanii, USA oraz w Europie na przełomie XVIII i XIX wieku. Wprowadzane udoskonalenia i coraz to nowsze metody hodowli sprawiały, że używane wózki spełniały wyższe standardy, a konie osiągały lepsze wyniki w wyścigach. Wielka Brytania zasłynęła ze swoich kłusaków z Norfolk i Yorkshire, które były powszechnie używane do krzyżowania z innymi rasami. Stany Zjednoczone natomiast w ogromnym stopniu przysłużyły się do rozpowszechnienia tego sportu na całym świecie - dotyczy to nie tylko dalszego rozwoju kłusaków samych w sobie, ale też obiektów i torów, które dziś zachwycają kibiców. Zresztą dystans jednej mili jest stosowany do dziś. Najwięcej wyścigów odbywa się w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii, sport ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem także we Francji, Włoszech, Rosji i Skandynawii. Jednym z najsłynniejszych wyścigów kłusaków na świecie jest The Prix d'Amérique na słynnym Hipodromie Vincennes w Paryżu. W Polsce wyścigi kłusaków dopiero zyskują na popularności, stopniowo mają coraz więcej fanów. Obecnie zawody odbywają się na torze we Wrocławiu (WTWK Partynice), w Warszawie na Służewcu oraz na hipodromie w Sopocie. W 1997 roku założono Stowarzyszenie Hodowców i Użytkowników Kłusaków z siedzibą we Wrocławiu. Organizacja dba m.in. o rozwój rasy kłusaków w Polsce.