doświadczenie w zawodach
nadaje się dla dzieci
ES
Koń hispano, znany także jako angloarab hiszpański, wziął swoją nazwę od kraju pochodzenia - Hiszpanii. Chociaż można mówić o pewnych cechach charakterystycznych tej rasy, nie jest ona jednak jednorodna i występują pewne różnice w wyglądzie jej przedstawicieli. Wysokość poszczególnych osobników waha się w granicach od 147,5 do 160 cm, natomiast masa ciała samców sięga 450 kg. Hodowcy, których interesuje kupno i sprzedaż hispano na pewno powinni dowiedzieć się jak najwięcej o cechach oraz historii tej ciekawej i dosyć rzadkiej rasy.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
ES
ES
ES
ES
ES
ES
DE
ES
ES
ES
ES
DE
ES
ES
ES
ES
ES
AT
ES
DE
Hispano łączy w sobie cechy konia arabskiego (podobny kształt głowy) oraz folbluta (budowa sylwetki). Typowa dla tej rasy jest długa, ładnie wygięta i dobrze osadzona szyja, która dodaje całej posturze elegancji. Klatka piersiowa konia jest głęboka i dosyć szeroka, łopatki dobrze ustawione. Grzbiet prosty i stosunkowo krótki, zad muskularny z wysoko osadzonym ogonem. Osoby, które interesuje kupno i sprzedaż hispano powinny pamiętać, że lekka sylwetka nie oznacza w tym przypadku słabości. Wręcz przeciwnie, bo przedstawiciele tej rasy to konie silne i wytrzymałe, stąd szerokie jest wykorzystanie hispano w różnych dyscyplinach jeździeckich. Uwagę zwraca także ich płynna, harmonijna, swobodna akcja. Wytrzymałe nogi hispano mają wykształcone ścięgna i są zakończone mocnymi kopytami. W obrębie rasy można spotkać się z różnym umaszczeniem. Dosyć często spotykana jest maść gniada, ale także siwa lub kasztanowata. W rzadszych przypadkach kara.
Gdy w grę wchodzi kupno i sprzedaż hispano, trudno nie wspomnieć o historii rasy. Wywodzi się ona z Hiszpanii i powstała w wyniku krzyżowania koni andaluzyjskich oraz folblutów z końmi czystej krwi arabskiej. Początek istnienia rasy datuje się na 1800 rok. Szlachetne połączenie krwi wpłynęło znacząco na prezencję przedstawicieli, bardzo cenioną przez hodowców oraz sympatyków koni. Mimo to osobniki nie należą do bardzo popularnych poza Hiszpanią, a większość z nich jest zarejestrowana w Andaluzji, skąd dokładnie się wywodzi rasa.
Hispano jest typowym koniem pod siodło, wykorzystywanym w bardzo wielu dyscyplinach jeździeckich. Ze względu na szybkość i zwinność jest dobrym koniem wyścigowym, sprawdza się także do ujeżdżania, a lekkość jego ruchów pozwala swobodnie skakać przez przeszkody. W biegach przełajowych może popisać się wytrzymałością i gibkością. Hispano jest również dobrym kłusakiem, dlatego może być użytkowany w wyścigach na specjalnych, dwukołowych wózkach (sulkach), podobnie, jak kłusaki amerykańskie czy francuskie. W trakcie takich wyścigów konie mogą poruszać się tylko szybkim kłusem. W Polsce jednak zawody tego typu nie należą do zbyt popularnych. Pomimo dużego potencjału konia hispano w roli faworyta różnych wyścigów, nie ma przeszkód, aby jeździć na nim rekreacyjnie i bez nacisku na szybkie tempo. Wiele osobników cechuje się bowiem dosyć spokojnym usposobieniem.
Angloarab hiszpański jest bardzo często porównywany do konia andaluzyjskiego, co dotyczy zwłaszcza charakteru. Wśród cech osobowości można spotkać się z różnymi opiniami, choć przeważają pozytywne. Hispano jest zwierzęciem obdarzonym sporym temperamentem i odwagą. Z tej przyczyny koni tej rasy używa się do pracy z bykami podczas przygotowań do pokazów corridy. Czasami nawet borą udział w samych pokazach. Hispano jest również bardzo żywiołowy, wesoły i jednocześnie łagodny, dlatego dobrze sprawdza się we współpracy z ludźmi. Niektóre osobniki mogą być bardzo ciche i spokojne. Warto wspomnieć, że koń andaluzyjski, do którego tak często porównywany jest hispano, to jedna z najsłynniejszych hiszpańskich ras, która rozpowszechniła się w całej Europie. Podobnie, jak inne konie gorącokrwiste, ma żywy temperament oraz lekką budowę, co pozwala na pracę w szybkim ruchu i wszechstronne wykorzystanie w jeździectwie.