BE
Arasier - konie na sprzedaż
Sprzedaż konia Arasier - z tego typu ofertą na pewno nie spotykamy się jeszcze zbyt często, bo to stosunkowo nowa rasa. Arabskie pochodzenie, wszechstronność i walory osobowości sprawiają jednak, że cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Na pewno jest warta uwagi, bo jej przedstawiciele to konie bardzo szlachetne i o sporym potencjale wykorzystania w różnych dyscyplinach jeździeckich. Osobniki osiągają średnio 160 cm w kłębie i mogą występować w różnych umaszczeniach. Jakie są inne cechy charakterystyczne koni? Oto kilka informacji dla kogoś, kto planuje kupno konia Arasier lub po prostu jest miłośnikiem tematu.
Wykorzystanie i charakterystyka koni Arasier
Gdy na rynku oferowana jest sprzedaż konia Arasier, warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat cech budowy oraz temperamentu zwierzęcia. To one bowiem decydują, w jaki sposób można je wykorzystać. Jeśli chodzi o rozmiary, są one zbliżone do standardowych rozmiarów koni gorącokrwistych i średnia wysokość osobnika w kłębie wynosi 160 cm. Co do umaszczenia, to może występować właściwie każde. Choć jednak bardzo pożądane są osobniki palomino i bułane, taka maść w obrębie rasy pojawia się raczej rzadko. Dla kogoś, kogo interesuje kupno konia Arasier, na pewno bardzo ważna jest również osobowość. Wśród zalet członków tej rasy często wymienia się wolę działania, przyjazne usposobienie, chęć do nawiązywania głębszych oraz trwałych więzi z ludźmi. Jak przystało na konie gorącokrwiste, są bardzo żywe i potrzebują codziennej dawki ruchu. Dodatkową zaletą jest wytrzymałość, która pomaga im pokonywać długie dystansy.
Pochodzenie i historia koni Arasier
Gdy pod uwagę brane jest kupno konia Arasier, również jego historia może mieć znaczenie dla potencjalnego nabywcy. Jednak w tym przypadku informacje są bardzo szczątkowe, gdyż rasa ta jest właściwie na początku swoich dziejów. Znawcy koni wróżą jej jednak świetlaną przyszłość. W 2007 roku stowarzyszenie hodowlane koni arabskiego pochodzenia zwróciło uwagę na źrebięta nowej wówczas rasy Arasier oraz oceniło bardzo wysoko ich potencjał w jeździectwie. Szczególnie podkreślono utalentowanie zwierząt oraz ich dużą aktywność. Obecnie sprzedaż konia Arasier jest coraz częściej pojawiającą się ofertą na rynku, choć dla wielu osób rasa ta wciąż pozostaje egzotyczna. Być może jednak zmieni się to w kolejnych latach. Tym bardziej, jeśli koniom uda się odnosić dalsze sukcesy w turniejach i na pokazach.
Użytkowanie koni Arasier
Ponieważ rasa jest jeszcze bardzo młoda, obecnie konie te są oceniane głównie przez pryzmat swoich "rodziców", czyli dwóch ras, które skrzyżowano, aby uzyskać cechy Arasiera. Pierwszą z nich jest koń czystej krwi arabskiej, czyli znana na całym świecie legenda oraz dla wielu miłośników wzorzec ideału konia. Raczej nie trzeba więc go bliżej przedstawiać. Drugim jest natomiast koń Achał-Tekiński, czyli mniej znana, jednak wysoce szlachetna rasa, pochodząca z Turkmenistanu. Charakterystyczne dla przedstawicieli tej rasy jest długie, proste oraz szczupłe ciało, które może budzić skojarzenia z hartem. Konie te są mocne i wytrzymałe. Nie tylko to mogą jednak przekazać innym rasom. Inteligencja, chęć do pracy i odporność na niesprzyjające warunki pogodowe sprawiają, że są zwierzętami docenianymi przez hodowców i jeźdźców.
Zgodnie z założeniami w hodowli Arasierów wykorzystywane są tylko najpotężniejsze konie Achał-Tekińskie i arabskie. Wszystko po to, aby uzyskać wszechstronnego konia sportowego, nastawionego na odnoszenie sukcesów turniejowych. W jakich dyscyplinach sprawdzi się najlepiej? Właściwie powinien poradzić sobie we wszystkich obszarach jeździectwa. Skoki przez przeszkody, ujeżdżanie (dresaż), jazda na długich dystansach, to zwykle wymieniane możliwości użytkowania Arasiera, do których ma najlepsze warunki. Oczywiście ktoś, kto niekoniecznie szuka urodzonego zwycięzcy do udziału w zawodach, ale po prostu konia do jazdy rekreacyjnej, również może zdecydować się na tę rasę. Sprawdzą się tutaj zwłaszcza osobniki trochę starsze i spokojniejsze.