jest pewny w terenie
łatwy w załadunku
bezproblemowy przy kowalu
US
Osioł to zwierzę z rodziny koniowatych, które słynie nie tylko z bardzo charakterystycznego wyglądu, ale i swojego usposobienia. Wyróżnia się około 80 ras osłów, a gatunek ten został udomowiony przez człowieka znacznie wcześniej niż koń. Osły bywają popularne wśród hodowców m.in. ze względu na swoje małe wymagania pokarmowe i bytowe. Kupno osła może być doskonałą inwestycją dla nabywcy, podczas gdy sprzedaż osła często pozwala na szybkie znalezienie zaufanego kontrahenta.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
US
US
US
US
DE
DE
DE
ES
ES
ES
ES
ES
ES
ES
ES
ES
ES
ES
ES
Osły to zwierzęta wrażliwe, inteligentne, ciekawskie i wierne, a do tego wcale nie tak złośliwe, jak zwykło się uważać. Koniowate tego gatunku nie znoszą samotności i chętnie zaprzyjaźniają się nie tylko z innymi osłami, ale i ludźmi, często też same poszukują towarzystwa. Nie bez powodu również legendami obrósł uparty charakter osła, należy jednak pamiętać, że wiele zależy tu od jego wychowania oraz metod hodowlanych.
Pomimo dużej liczebności i różnorodności gatunków, właściwie wszystkie charakteryzują się dużą głową, długimi uszami oraz cienkim ogonem zakończonym kitą. Kupno osła stanowi doskonałe uzupełnienie każdego stada, gdyż w rzeczywistości jest to bardzo towarzyskie zwierzę. Sprzedaż osła również nie powinna być problemem, z uwagi na dużą popularność wśród potencjalnych nabywców oraz szerokie możliwości wykorzystania, w tym m.in. w branży turystycznej i terapeutycznej.
Osły zostały udomowione przed końmi, doszło do tego około 6 000 lat temu w delcie doliny Nilu. Co ciekawe, wtedy na tych terenach występowały żyjące do dziś dwa podgatunki osła afrykańskiego. Ponadto to najprawdopodobniej z ich krzyżówki powstał doskonale znany obecnie osioł domowy. W XVI wieku gatunek niemal całkowicie wyginął, następnie jednak w dość krótkim czasie ponownie się rozmnożył.
Osły to jedyne w swoim rodzaju ssaki koniowate. Wśród najpopularniejszych gatunków osłów wyróżnia się m.in.: osła katalońskiego, osła andaluzyjskiego, osła poitou czy osła prowansalskiego. Dlatego też, jeśli w planach hodowcy znajduje się kupno osła, do wyboru jest wiele gatunków tego zwierzęcia. Sprzedaż osła jest natomiast okazją do uczciwego i szybkiego zarobku, gdyż wielu hodowców interesuje się tym gatunkiem.
Choć osły są bardzo wytrzymałe, potrafią wiele udźwignąć i raczej nie bywają problematyczne (nie licząc upartego charakteru), to obecnie rzadziej są wykorzystywane do pracy np. w polu. Nadal służą jako zwierzęta juczne, zazwyczaj jednak stają się atrakcją turystyczną dla dzieci, gdyż z łatwością pozwalają na wejście na swój grzbiet. Osły spotyka się również w ogrodach zoologicznych, a coraz częściej znajdują zastosowanie w onoterapii. Ta metoda lecznicza polecana jest m.in. w przypadku dysfunkcji wzroku, chorób psychicznych, uszkodzeń neurologicznych czy chorób mięśni. Osły w onoterapii są coraz popularniejsze z uwagi na ich mniejsze rozmiary (nie budzą lęku), towarzyski charakter, wytrzymałość oraz bezpieczeństwo – są mniej płochliwe.
Osły mają bardzo małe wymagania odnośnie do warunków hodowlanych. Są bardzo wytrzymałe i odporne na np. warunki atmosferyczne. Nawet odżywiając się paszą niskiej jakości, dzięki swojemu układowi trawiennemu, przyswajają duże ilości wartościowych substancji odżywczych. Osły powinno się karmić słomą jęczmienną z dodatkiem siana, rzadziej dopuszczalne jest zboże lub słoma. Ciekawostką jest, że osły spędzają na jedzeniu około połowy dnia. W stadzie osłów w rzeczywistości prym wiedzie samica, która się oźrebiła, dominujący samiec rzadziej dochodzi do głosu. Nie zaleca się jednak wspólnego trzymania dwóch ogierów. Wynika to z faktu, iż niewykastrowane samce mają ognisty i krnąbrny temperament, co może prowadzić do konfliktów. Przeciętny czas życia osłów wynosi około 20 lat.
Osły można krzyżować z innymi gatunkami, zazwyczaj jednak potomstwo jest bezpłodne. Ciąża osłów trwa około roku, zwykle przychodzi na świat jedno źrebię. W wyniku zapłodnienia klaczy konia domowego z samcem osła rodzą się muły, które są jeszcze wytrzymalsze i mniej wymagające niż osły. Mają też spokojniejsze usposobienie niż konie.
Kupno osła to świetny pomysł dla osób, które szukają zwierzęcia towarzystkiego bądź chcą rozpocząć działalność rekreacyjną lub terapeutyczną, natomiast sprzedaż osła nie powinna być problemem dla żadnego hodowcy.