Ogiery - Tennessee konia
Tennessee Walker to rasa koni, która wywodzi się z południowych regionów Stanów Zjednoczonych. Początkowo zwierzęta te były używane przede wszystkim przez właścicieli plantacji do objeżdżania terenu. Obecnie konie rasy Tennessee Walker znane są przede wszyskim z unikalnego, czterotaktowego chodu określanego jako walk, który z kolei jest nadzwyczaj wygodny do jazdy. Występuje on w 2 wersjach. Wolniejszy z nich to flat walk, podczas którego osiągana jest prędkość 7-10 km/h, szybszy to natomiast running walk o prędkości około 15 km/h. Ponadto konie Tennessee Walker poruszają się stępem i galopem. Warto mieć to na uwadze, jeśli planowane jest kupno Tennessee Walker lub sprzedaż Tennessee Walker. Zwierzęta znakomicie odnajdują się podczas jazdy w terenie, mają przyjazny charakter i są nadzwyczaj wytrwałe. Największą popularnością cieszą się oczywiście w USA, w ostatnim czasie zyskują jednak zaufanie także wśród hodowców europejskich.
Wykorzystanie i charakterystka Tennessee Walker
Konie Tennessee Walker uznawane są za zwierzęta nadzwyczaj wyrafinowane i eleganckie, a do tego posiadające naprawdę solidną budowę. Ich przeciętna wysokość w kłębie wynosi od 150 cm do 173 cm, a waga od 410 kg do 540 kg. Głowa jest mocno zarysowana na długiej szyi, charakterystyczne są też mocno osadzone uszy. Biodra i łopatki są mocno nachylone, a grzbiet krótki z umięśnioną klatką piersiową oraz silnymi kończynami. Planując kupno Tennessee Walker lub sprzedaż Tennessee Walker, warto podkreślić, że występują one we wszystkich umaszczeniach podstawowych, a także we wzorach pinto. Godny odnotowania jest również spokojny charakter Tennessee Walker, zwierzęta te posłusznie wykonują polecenia jeźdźca i znakomicie czują się w ruchu.
Pochodzenie i historia Tennessee Walker
Rasa Tennessee Walker powstała po skrzyżowaniu koni Narragansett Pacer i Canadian Pacer, które zostały przywiozione do Tennessee z Kentucky w 1790 roku. Istotna jest też mieszanka Mustangów. Pierwotnie rasę Tennessee Walker używano jako konie uniwersalne na plantacjach i w gospodarstwach, gdzie służyły do jazdy oraz szeroko rozumianej pracy. Na przestrzeni lat Tennessee Walker krzyżowano również z takimi rasami, jak: Morgan, Thoroughtbred czy American Saddlebred. Za założyciela rasy uznaje się ogiera Black Allan, później określano go jako Allan F-1. Co ciekawe, koń ten nie spełnił się podczas polowań, dlatego został przekazany do celów rozpłodowych. Świetnie także opanował chody.
Związek Hodowców Koni Pieszych w Tennessee został założony w 1935 roku, a w 1974 roku zmieniono nazwę na Związek Hodowców i Wystawców Koni Kroczących Tennessee (TWHBEA). Natomiast w 1947 roku zamknięto księgę stadną, co oznacza, że od tego momentu każdy przedstawiciel rasy musi mieć zarejestrowaną zarówno matkę, jak i stadninę, aby został dodany do spisu. W 2000 roku Tennessee Walker stał się oficjalnych koniem stanowym w Tennessee. W Stanach Zjednoczonych rocznie rejestrowanych jest kilkanaście tysięcy koni tej rasy.
Użytkowanie Tennessee Walker
Wraz z biegiem lat znacząco zmieniło się wykorzystanie koni rasy Tennessee Walker. Dawniej użytkowane były do pracy lub objeżdżania dużych terenów, obecnie natomiast coraz częściej można spotkać je na różnego rodzaju pokazach i konkursach. Z uwagi na swoje wrodzone predyspozycje, są to również doskonałe wierzchowce, które startują w rajdach i wyścigach na rozmaitych dystansach. Co ciekawe, osobniki rasy Tennessee Walker wielokrotnie gościły także na ekranach kinowych i telewizyjnych. Jak zatem widać, konie te są bardzo wszechstronne i dysponują wieloma walorami - zarówno pod względem budowy ciała, jak i umiejętności. Nie bez znaczenia jest też łatwość ich treningu, dzięki czemu wprawiony hodowca może osiągnąć naprawdę doskonałe rezultaty. Kupno Tennessee Walker to znakomite urozmaicenie dla każdej stadniny, natomiast sprzedaż Tennessee Walker będzie świetną sposobnością do dużego zarobku. Pamiętaj, aby przed decyzją o finalizacji transakcji, dokładnie zapoznać się z historią zwierzęcia.