DE
Ogiery - Koń trakeński
Konie trakeńskie to zwierzęta doskonale znane w Europie i bardzo szanowane, które mogą poszczycić się bardzo długą historią. Najprawdopodobniej przodkowie tego gatunku brali w bitwie pod Grunwaldem, niosąc na swoich grzbietach rycerzy zakonu krzyżackiego. Ponadto konie trakeńskie są bardzo wszechstronne, utalentowane i spokojne. Kupno konia trakeńskiego pozwala na urozmaicenie posiadanego stada lub hodowli, jeżeli natomiast w planach jest sprzedaż konia trakeńskiego, warto wziąć pod uwagę umaszczenie zwierzęcia oraz nabyte umiejętności i ewentualne odznaczenia.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
Ponadto zainteresowani będą mogli od razu zobaczyć więcej informacji. Dzięki temu znacząco zwiększy się liczba potencjalnych kupujących.
DE
DK
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
Wykorzystanie i charakterystyka konia trakeńskiego
Konie trakeńskie mają niezwykle piękną i szlachetną sylwetkę, czym od wieków zachwycają hodowców w całej Europie. Zwierzęta tego gatunku posiadają niewielką głowę z dużymi oczami, mocno wysklepioną szyję oraz wysoki i głęboko zarysowany kłąb. Ponadto konie trakeńskie charakteryzują się szeroką klatką piersiową i długimi łopatkami. Ich sylwetka jest muskularna, silny grzbiet opada na umięśniony zad oraz mocne kończyny. Najczęstsze umaszczenie to jednolicie kare, gniade, siwe i kasztanowate, rzadziej natomiast spotykane są osobniki srokacze. Mając na uwadze kupno konia trakeńskiego lub sprzedaż konia trakeńskiego należy wiedzieć, że w przeciwieństwie do większości ras szlachetnych, zwierzęta o umaszczeniu srokaczym nie są wykluczane z hodowli. Gatunek ten cechuje się przyjaznym nastawieniem do człowieka, szybko się uczą i wykazują duże chęci do pracy. Dzięki wrodzonemu spokojowi są niezwykle szeroko użytkowane, począwszy od konkurencji ujeżdżeniowych, po różnego rodzaju konkursy i zdobne parady.
Pochodzenie i historia konia trakeńskiego
Za najbliższego przodka konia trakeńskiego uważa się mocnego kuca pruskiego - schweikena. Jak wskazują nazwy, obie rasy zostały wyhodowane na terenie Prusów. Z uwagi na popularność gatunków, w czasach średniowiecznych były często poddawane krzyżówkom uszlachetniającym, aby w ten sposób połączyć cechy konia prymitywnego z doskonałymi predyspozycjami oraz wyglądem koni czystej krwi arabskiej i koni pełnej krwi angielskiej. Regularna i kierowana hodowla koni trakeńskich została rozpoczęta w XVIII wieku, dokładnie w 1732 roku Fryderyk Wilhelm I Pruski założył Królewską Stadninę Trakenów w Trakenach, stąd też została zaczerpnięta do dziś używana nazwa gatunku.
Największą popularność konie trakeńskie osiągnęły w połowie XX wieku, w wyniku ucieczki strony niemieckiej przed Armią Czerwoną bardzo szybko doszło jednak do wyginięcia prawie całej populacji, wystąpiło nawet realne ryzyko zagrożenia istnienia całego gatunku. Obecnie trwa odradzanie hodowli, dobrze o tym pamiętać planując kupno konia trakeńskiego lub sprzedaż konia trakeńskiego.
Użyteczność konia trakeńskiego
Konie trakeńskie znane są ze swoich uniwersalnych i doskonale rozwiniętych umiejętności. Zwierzęta te są nadzwyczaj szybkie, dzięki czemu znakomicie sprawdzają się przy różnego rodzaju wyścigach, ponadto zyskały popularność na całym świecie za sprawą swojego wyjątkowego, energicznego i niezwykle płynnego chodu, z tego też powodu odnoszą sukcesy w konkursach ujeżdżenia. Trakeny należą również do bardzo odważnych koni, co bardzo przydaje się przy skokach przez przeszkody. Wszystko to sprawia, że konie trakeńskie to od lat czempiony w światowej klasy zawodach WKKW. Wszechstronny konkurs konia wierzchowego to jedne z najtrudniejszych zawodów, gdyż ocenie podlegają właściwie wszystkie umiejętności konia. Odpowiednie przygotowanie zwierzęcia do konkursu zajmuje kilka lat, niesamowicie istotne są też indywidualne predyspozycje, takie jak szybkość, wytrzymałość, inteligencja czy chęć współpracy. Elementy te należy wziąć pod uwagę, jeśli w przyszłości planowana jest sprzedaż konia trakeńskiego lub kupno konia trakeńskiego, gdyż mogą wpłynąć na finalną cenę.
Hodowla konia trakeńskiego
Hodowla konia trakeńskiego nie należy do najłatwiejszych, co wynika m.in. z dużej wrażliwości tych zwierząt. Nieumyślne prowadzenie może prowadzić do wystąpienia lęków lub odmowy współpracy, dlatego też bardzo istotne jest odpowiednie podejście ze strony właściciela, który powinien wykazywać się dużą delikatnością i troską. Niezwykle istotne jest też zdobycie zaufania konia trakeńskiego, co w ogromnym stopniu ułatwia owocną współpracę. Problemów nie sprawia natomiast pielęgnacja konia, która nie zajmuje ani wiele czasu, ani nie musi być specjalnie regularna. Wystarcza codzienne czyszczenie sierści, skóry oraz kopyt, które są niestety dość podatne na zranienia i różnego rodzaju schorzenia.