jest uznany
jest wszechstronny (allrounder)
Krycie naturalne
DE
Criollo to jedna z ras konia domowego, która wywodzi się z Ameryki Południowej. Gatunek ten słynie ze swojej wytrzymałości, odporności oraz umiejętności pracy z bydłem. Ciekawostką jest, ze rasa ta występuje pod różnymi nazwami w danych krajach Ameryki Południowej - np. w Chile koń ten znany jest jako Caballo Chileno (koń chilijski), Llamera w Wenezueli, Paso w Peru, Gujira w Kolumbii. Koń ten jest wciąż dość egzotycznym gatunkiem w Europie, dlatego też kupno Criollo to znakomity sposób na urozmaicenie posiadanej hodowli. Z tego samego powodu sprzedaż Criollo z pewnością nie będzie trwała wiele czasu.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
DE
Criollo to koń bardzo mocny i posiadający zwartą budowę, charakteryzuje się m.in. szeroką klatką piersiową oraz wyprofilowanymi żebrami. Pochyłe ramiona, umięśniona szyja oraz dość krótkie, lecz silne nogi, tworzą jego unikalną sylwetkę. Bardzo wyraziste jest niskie osadzenie stawów skokowych Criollo. Rasa ta wyróżnia się także lekko wypukłym profilem głowy oraz krótkim grzbietem z mocnymi lędźwiami. Wysokość w kłębie wynosi zazwyczaj od 140 cm do 155 cm, jest to więc relatywnie koń małych lub średnich rozmiarów. Umaszczenie, w którym kupno Criollo jest najłatwiejsze, to bułane. Oprócz tego występują też osobniki o niemal każdej barwie, w tym m.in. srokatej, gniadej, kasztanowatej, a nawet palomino. Sprzedaż Criollo w tym ostatnim umaszczeniu może okazać się niezwykle opłacalnym interesem.
Konie Criollo to zwierzęta niezwykle wytrzymałe i odporne na choroby czy warunki hodowlane i atmosferyczne. Wynika to z faktu, że w swojej ojczyźnie od wieków narażone były zarówno na upalne lata, jak i mroźne zimy. Zaskakiwać może więc też to, że Criollo to konie długowieczne. Ponadto są bardzo inteligentne, chętne do zabawy i pracy, słuchają jeźdźca i wykazują się rozsądkiem. Wszystkie te elementy sprawiają, że kupno Criollo to łakomy kąsek do każdej hodowli, a sprzedaż Criollo często bywa łatwiejsza niż popularniejszych ras koni. Warto też zauważyć, że rasa ma na niskie wymagania żywieniowe.
Dokładne pochodzenie i historia Criollo nie są w pełni znane, istnieje wiele teorii, lecz żadna z nich nie została w pełni potwierdzona i udokumentowana. Najprawdopodobniej zwierzęta te pochodzą od koni hiszpańskich, które na terenie dzisiejszej Argentyny, a później także i innych krajów Ameryki Południowej, pojawiły się w XVI wieku. Największą ich liczbę sprowadził tu w 1535 roku Don Pedro Mendoza, który później założył także Buenos Aires. W czasie walk z tubylczą ludnością wiele koni Criollo uciekło, w ten sposób powstały dzikie i niezwykle liczebne stada. Od momentu rozpoczęcia regularnej hodowli Criollo znacznie bardziej dba się o czystość rasy oraz zachowanie charakterystycznych jej cech. Elementy te są niezwykle istotne i należy o nich pamiętać planując kupno Criollo lub sprzedaż Criollo.
Konie Criollo na przestrzeni lat były użytkowane w różnorodnych celach, ich wykorzystanie zależne było przede wszystkim od aktualnych potrzeb ludności oraz gatunkowych predyspozycji rasy. Criollo od zawsze charakteryzowało tzw. "wyczucie bydła", przez co niezwykle często spotyka się je przy wypasie. Nie boją się innych zwierząt i świetnie wykonują polecenia jeźdźca, dlatego też praca przy wypasie stała się poniekąd ich żywiołem. Z racji swojego temperamentu, ułożenia oraz łatwej współpracy, Criollo sprawdzają się także jako wierzchowce, w tym także na długich i trudnych dystansach. Dlatego poszukując sprawdzonego konia pod siodło lub konia, który spełni się przy naganianiu bydła, bez wątpienia warto rozważyć kupno Criollo. Choć rasa ta nie jest specjalnie spopularyzowana w Europie, doskonale radzi sobie w tutejszych hodowlach i jest chętnie nabywana przed wielu właścicieli stadnin.