DE
Ogiery - Amerykański koń miniaturowy
Amerykański Koń Miniaturowy swoją nazwę czerpie oczywiście z uwagi na pochodzenie oraz mały wzrost. Warto dodać, że konie miniaturowe występowały i nadal występują w wielu regionach świata i są wynikiem wielowiekowej hodowli selektywnej. Zależnie od rejestru rasowego odmienne mogą być wytyczne dotyczące wzrostu lub innych cech charakterystycznych. Amerykański Koń Miniaturowy to jedna z ras koni miniaturowych, co jednak istotne, nie są to kuce. Wynika to z faktu, iż są zbyt małe, aby kwalifikować je jako kuce, a co ważniejsze, znacznie więcej łączy je z końmi. Kupno Amerykańskiego Konia Miniaturowego to świetny pomysł dla każdej hodowli, a sprzedaż Amerykańskiego Konia Miniaturowego może przynieść niemałe zyski.
Wykorzystanie i charakterystyka Amerykańskiego Konia Miniaturowego
Amerykańskie Konie Miniaturowe to zwierzęta łagodne i raczej przyjazne, należy jednak pamiętać, że jak na swoje wymiary są bardzo silne i wytrzymałe - potrafią pociągnąć za sobą wózek będący równowartością dwóch i pół ich wagi. Dlatego też raczej nie zaleca się pozostawiania z nimi małych dzieci bez opieki. Swoją budową niemal całkowicie przypominają duże konie, mają proporcjonalną sylwetkę i muskularną posturę. Aby zwierzę można było zakwalifikować jako Amerykański Koń Miniaturowy, jego wysokość w kłębie nie może przekraczać 89 cm - dobrze o tym pamiętać, jeśli planowane jest kupno Amerykańskiego Konia Miniaturowego lub sprzedaż Amerykańskiego Konia Miniaturowego.
W ramach tej rasy bardzo łatwo można rozróżnić klacze i ogiery. Głowa koni jest ładnie ułożona, wydatne oczy znajdują się dość blisko siebie, charakterystyczne są też szerokie nozdrza. Ponadto Amerykańskie Konie Miniaturowe występują we właściwie wszystkich umaszczeniach. Mając na względzie ich walory użytkowe, nie można na nich jeździć, wyjątkiem są jedynie bardzo małe dzieci.
Pochodzenie i historia Amerykańskiego Konia Miniaturowego
Pierwsze konie miniaturki zostały zaobserwowane w Europie na początku XVII wieku i w kolejnych latach często widywano je jako szlacheckie zwierzęta domowe. Czasem były również używane w kopalniach węgla w Anglii i Europie kontynentalnej. Pierwsze miniaturowe konie pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w 1861 roku, kiedy to John Rarey sprowadził na te tereny cztery kuce szetlandzkie, jeden z nich miał zaledwie 61 cm wzrostu. Aż do końca XIX wieku pojawiły się także miniaturowe konie z Wielkiej Brytanii czy Holandii, w wyniku czego powstała rasa Amerykańskiego Konia Miniaturowego. Tu także często pracowały w kopalniach węgla kamiennego we wschodnich i środkowych Stanach Zjednoczonych. Uznanie dla Amerykańskich Koni Miniaturowych zaczęło rosnąć w latach sześćdziesiątych XX wieku, co pozwoliło je rozpowszechnić oraz zwiększyć liczbę zastosowań. Księga stadna Amerykańskiego Konia Miniaturowego powstała w 1970 roku, a 8 lat później założono oficjalny związek hodowlany.
Użytkowanie Amerykańskiego Konia Miniaturowego
Amerykańskie Konie Miniaturowe obecnie cieszą się bardzo szerokim zastosowaniem. Warto o tym pamiętać, jeśli planowane jest kupno Amerykańskiego Konia Miniaturowego lub sprzedaż Amerykańskiego Konia Miniaturowego. Zwierzęta te, oprócz powożenia czy ciągnięcia różnego rodzaju wózków i powozów, świetnie sprawdzają się w hipoterapii. W ten sposób mogą pomagać osobom cierpiącym na zaburzenia fizyczne, psychiczne czy emocjonalne. Zasadniczo Amerykańskie Konie Miniaturowe mają delikatny i spokojny charakter, co może stymulować pacjentów, uspokajać ich i motywować. Jak już wspomniano, Amerykańskie Konie Miniaturowe nadają się też do jazdy, ale wyłącznie dla małych dzieci.
Warto też pamiętać, że choć rasa ta jest łagodna, przyjacielska i łatwo się przywiązuje, to nie są to jednak zabawki, a dorosłe zwierzęta. Dlatego nie można ich trzymać np. w warunkach domowych, wbrew pozorom podczas hodowli potrzebują dość sporej przestrzeni - nie mniejszej niż 2000 metrów kwadratowych, a do tego wymagają sprzętu dostosowanego do ich rozmiarów. Kupno Amerykańskiego Konia Miniaturowego z pewnością jest godne polecenia.