jest surowy
jest koniem dla ciężkiego jeźdźca
nauczony prowadzenia na kantarze
DE
Kupno i sprzedaż niemieckiego kuca wierzchowego - co warto wiedzieć przed dokonaniem transakcji? Jest to stosunkowo młoda rasa konia domowego, hodowana od lat 20-tych ubiegłego wieku w Niemczech. Wysokość poszczególnych osobników waha się od 130 do 148 cm. Gorącokrwisty, temperamenty, jednocześnie dobrze radzący sobie w wielu dyscyplinach jeździeckich. Liczne zalety rasy sprawiają, że zainteresowanie kucem nie ogranicza się jedynie do jego ojczyzny.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
DE
DE
DE
DE
NL
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
NL
DE
DE
DE
DE
DE
DE
Niemiecki kuc wierzchowy zdecydowanie bardziej, niż inne rasy kuców, przypomina fenotypem pełnowymiarowego konia. Wyjątkiem jest tutaj głowa, bardzo typowa dla innych kuców. Chociaż wzrost osobników zwykle nie przekracza 148 cm, w niektórych zawodach dozwolone jest wystawianie kuców o wzroście do 151 cm i mogą one nawet konkurować z pełnowymiarowymi końmi. Umaszczenie kuców jest bardzo różnorodne, w obrębie rasy występują właściwie wszystkie maści podstawowe, najrzadziej zaś pojawia się siwa. Osoby, które interesuje kupno i sprzedaż niemieckiego kuca wierzchowego, na pewno zainteresują wszechstronne możliwości jego wykorzystania w jeździectwie oraz płynne ruchy. Warto jednak mieć świadomość jego wybujałego temperamentu. Niemiecki kuc wierzchowy jest zwierzęciem przyjaznym, jednak dolewy krwi arabskiej, które stosowano w trakcie kształtowania rasy, odbiły się na niektórych cechach jego osobowości. Kuc czasami bywa uparty i nerwowy, dlatego najlepiej, jeśli dostanie się pod opiekę doświadczonego hodowcy, który będzie wiedział, jak złagodzić jego zachowania. Wiele oczywiście zależy od charakteru konkretnego osobnika. Niemiecki kuc jest pojętnym uczniem, a cierpliwa współpraca z nim daje dobre efekty. Sprawdza się w pracy z dziećmi.
Rasa ta powstała w wyniku krzyżowania krępych klaczy miejscowych z pełnej krwi kucami angielskimi, a w celu jej uszlachetnienia użyto również krwi arabskiej. Celem, przyświecającym hodowcom tej rasy, było stworzenie odpowiedniego kuca wierzchowego dla dzieci i młodzieży, który mógłby sprawdzać się na zawodach jeździeckich. Obecnie kupno i sprzedaż niemieckiego kuca wierzchowego odbywa się nie tylko na terenie Niemiec, ale też w innych krajach. Hodowle prowadzone są natomiast przez związki hodowców, umiejscowione w różnych landach. Współcześnie linia krwi niemieckiego kuca wierzchowego jest wyraźnie określona, a osobniki wchodzące w skład stad hodowlanych podlegają ścisłej kontroli.
Możliwość wykorzystania niemieckiego kuca wierzchowego dotyczy różnych dyscyplin jeździeckich. Przeważnie użytkowany jest przez dzieci i młodzież do 16. roku życia. Kuc wykazuje zdolność do skakania przez przeszkody. Odpowiednie tempo przejazdu pozwala mu pokonywać naprawdę wysokie poprzeczki. Trzeba jednak zaznaczyć, że takie skoki mają negatywny wpływ na nogi i mogą skończyć się kontuzją zwierzęcia. Kuc niemiecki wykazuje także predyspozycje ujeżdżeniowe. Dresaż ma opinię niezwykle trudnej konkurencji, w trakcie której jeździec i koń muszą wykonać serię określonych figur, a kuc powinien szybko reagować na polecenia.
Przedstawicieli tej rasy można spotkać także na wszechstronnych konkursach konia wierzchowego. To kolejna olimpijska konkurencja, która słynie z widowiskowości oraz wymaga sporego doświadczenia, zarówno ze strony jeźdźca, jak i zwierzęcia.
Przodkami kuców hodowanych w Niemczech często są takie rasy, jak brytyjski kuc New Forest, pochodzący z Irlandii kuc Connemara lub kuce walijskie, które krzyżowane są z końmi czystej krwi, na przykład arabskiej czy angielskiej - to pozwala na uszlachetnienie rasy. W przypadku niemieckiego kuca wierzchowego wykorzystuje się krew kuców walijskich oraz arabów. Dzięki przemyślanemu krzyżowaniu można uzyskać pożądane przez jeźdźców cechy anatomii i temperamentu, co przekłada się na płynność ruchów, możliwość wszechstronnego wykorzystania w sporcie, siłę, wytrzymałość. Chociaż niemieckie kuce wierzchowe tworzono z myślą o zawodach jeździeckich, sprawdzają się również w użytkowaniu rekreacyjnym.