jest koniem do towarzystwa (ograniczona użytkowość)
jest pewny w terenie
jest wszechstronny (allrounder)
US
Muł to najbardziej znana hybryda pośród koni. Ujmując inaczej to po prostu mieszaniec międzygatunkowy, który wywodzi się od ogiera osła oraz klaczy konia domowego. Nowonarodzony muł niemal zawsze jest też bezpłodny. Muły krzyżowane są od wieków, a od swoich rodziców dziedziczą niemal wyłącznie najlepsze cechy. Z tego powodu kupno muła jest częstą praktyką hodowców na całym świecie. Planując sprzedaż muła warto wziąć pod uwagę jego wiek oraz stan zdrowia, co wpływa na finalną cenę transakcji.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
US
US
US
US
US
US
US
US
US
US
US
US
US
US
US
US
US
DE
US
US
Muły dziedziczą pewne cechy fizyczne od osłów, takie jak choćby głowa, długie uszy, szczupłe kończyny, krótka grzywa czy wąskie kopyta. Po samicy konia domowego pozostają natomiast takie elementy jak wysokość ciała i kształt sylwetki, futro, wielkość i osadzenie zębów czy zad. Podobnie wygląda to w przypadku usposobienia oraz zdolności; muły z osłami łączy wytrzymałość, inteligencja (jej poziom jest nawet wyższy niż u rodziców) czy umiejętność poruszania się po trudnym terenie, natomiast z rasą konia domowego szybkość i zwinność.
Muły najczęściej posiadają umaszczenie szare, gniade, czarnobrązowe lub czarne. Waga tego gatunku mieści się w granicach od 370 do 460 kg, zwierzę może dźwigać ciężary do około 20% masy swojego ciała. Z tego powodu jeszcze do połowy ubiegłego stulecia muły wykorzystywane były jako zwierzęta juczne i rolne, zmieniło się to jednak z powodu rozwoju przemysłu. Mimo to kupno muła do swojej hodowli wciąż jest bardzo popularne, sprzedaż muła jest też okazją do niemałego zarobku.
Choć brakuje dokładnych danych, powszechnie uważa się, że muły są hodowane od około 3000 lat. Pierwsze wzmianki o tym gatunku pochodzą z Anatolii, która jest historyczną krainą znajdującą się na terenie dzisiejszej Turcji. O mułach w swoich dziełach wspominał nawet słynny Homer, zwierzęta te odcisnęły także solidne pięto np. podczas II wojny brytyjsko-afgańskiej w XIX wieku czy bitwy o Monte Cassino. Szczyt swojej popularności muły przeżyły w pierwszej połowie XX wieku, kiedy to w samych Stanach Zjednoczonych populacja wynosiła ponad 6 milionów osobników. Niestety z powodu mniejszego wykorzystania zwierząt do pracy, jeszcze w tym samym stuleciu liczba tych zwierząt spadła do zaledwie 10 tysięcy.
Choć za największe rynki mułów uważa się Chiny oraz kraje Ameryki Środkowej i Południowej, to kupno muła nie powinno sprawić większych problemów, gdyż gatunek występuje na niemal wszystkich kontynentach. Z tych samych względów sprzedaż muła nie powinna zająć zbyt wiele czasu. Ciekawostką jest, że w 2003 roku w ramach projektu Idaho udało się muła po raz pierwszy sklonować.
Jak już wspomniano, dawniej muły były wykorzystywane głównie do pracy, dziś natomiast zazwyczaj spełniają inne funkcje, choć na niektórych terenach (szczególnie trudnych) wciąż pełnią rolę zwierząt rolnych, pociągowych i jucznych. W tych celach wykorzystywane są np. w rejonie gór Sierra Nevada, gdzie noszą na swoich grzbietach pożywienie i inne produkty dla wędrujących tam turystów. Muły są też cennymi zwierzętami dla Amiszów, którzy ze względów religijnych odrzucają użytkowanie nowoczesnych technologii i wciąż stosują brony, pługi i inne narzędzia tego typu.
Obecnie jednak muły zazwyczaj spotykane są w rozrywce lub szeroko rozumianym sporcie. Wykorzystywane są m.in. do pracy z dziećmi czy przy rozmaitych pokazach, a także w zoo i na farmach (nie w celach pociągowych). Ponadto w niektórych rejonach organizowane są zawody w ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody. Część hodowców traktuje kupno muła jako hobby, ceniąc jego wszechstronność wykorzystania oraz usposobienie. Z uwagi na uniwersalność zastosowań zwierzęcia oraz jego unikalne cechy psychofizyczne, sprzedaż muła raczej nie sprawia większych trudności i dość szybko można znaleźć wiarygodnego kontrahenta.