dostępny paszport
NL
Miniaturowy kuc szetlandzki różni się od kuca szetlandzkiego jedynie wysokością w kłębie, która może wynosić maksymalnie 87 cm. Kuc szetlandzki może być używany w wielu dziedzinach, od sportów jeździeckich dla dzieci, poprzez jazdę konną, jako kucyk towarzyski, w jeździe terapeutycznej (hipoterapia) oraz jako zwierzę pociągowe (zaprzęgi, sanie). Pomimo swoich niewielkich rozmiarów kuc szetlandzki ma takie same wymagania i potrzeby w zakresie opieki, zajęcia i utrzymania jak koń każdej innej rasy. Podobnie jak wszystkie zwierzęta stadne, bezwzględnie potrzebuje kontaktu z gatunkami współplemiennymi. Małe kucyki z północy są nie tylko niezwykle wytrzymałe i mogą żyć na świeżym powietrzu nawet w najtrudniejszych warunkach. Ponadto często osiągają wiek do 40 lat lub więcej, co jest niezwykle ważną informacją w przypadku rozważania kupna lub sprzedaży miniaturowego kuca szetlandzkiego. Mini kucyki szetlandzkie są uważane za łagodne pod warunkiem, że nie miały w przeszłości żadnych złych doświadczeń. Kupując konia warto zwrócić uwagę na pochodzenie i historię zwierząt.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
NL
DE
US
DE
US
US
US
US
US
US
AT
DE
DE
DE
DE
AT
LV
DE
AT
Miniaturowe kuce szetlandzkie są dość oszczędne w utrzymaniu, a ich grube futro pozwala na trzymanie ich na zewnątrz przez cały rok. Konie te są lekkie i stabilne - nierówny teren nie stanowi dla nich problemu. Bardzo dobrze radzą sobie również z dużymi ciężarami: małe konie mogą udźwignąć do 60 kilogramów, a uciągnąć ciężar nawet dwukrotnie większy od masy własnego ciała. Mimo swojego małego wzrostu miniaturowe kuce szetlandzkie są bardzo wytrzymałe, a w nagłych wypadkach mogą poradzić sobie nawet z niewielką ilością pożywienia. Kuce są wyjątkowo bystre i pełne temperamentu, jednak przy niewłaściwym treningu upór zwierząt może szybko przekształcić się w złośliwość. Te bardzo inteligentne i dobroduszne, odpowiednio wyszkolone zwierzęta, mogą okazać się ogromnym wsparciem w gospodarstwie lub kompanem do zabawy dla dzieci.
Kuc szetlandzki pochodzi z Wysp Szetlandzkich, grupy wysp na północy Szkocji. Znaleziska archeologiczne datują najstarsze ślady jego bytowania na ponad 5000 lat. Warunki życia na tych wyspach charakteryzują się głównie niskimi temperaturami, dużymi opadami deszczu, często lodowatym wiatrem i jałową roślinnością, które sprawiły, że kuc szetlandzki jest zwierzęciem twardym, krzepkim i oszczędnym. Kuce na Szetlandach były wykorzystywane głównie w rolnictwie i hodowli bydła. Wraz z industrializacją małe konie były tu używane coraz rzadziej. Zamiast tego sprowadzono je do kontynentalnej Wielkiej Brytanii, gdzie często kuce te latami pracowały w bardzo trudnych warunkach i wykonywały ciężką pracę – używano ich jako kucyków górniczych. W przeszłości – ze względu na swój niewielki rozmiar na przykład w kopalniach oraz jako konie pociągowe.
Z biegiem czasu kucyki szetlandzkie były również coraz rzadziej wykorzystywane w górnictwie, więc rasa miała inne zadania: były używane jako konie cyrkowe, a przede wszystkim jako konie dla dzieci. Ze względu na swój dobry charakter miniaturowy kuc szetlandzki nadal jest absolutnie popularnym kucykiem dla najmłodszych. Nie można jednak zapominać, że nawet tak mały kuc wierzchowy potrzebuje odpowiedniego wychowania i przygotowania zawodowego. Zalety wykorzystywania tej rasy na lekcjach jazdy konnej jako cierpliwego kucyka dla najmniejszych początkujących jest niekwestionowane. Ponadto konie te idealnie nadają się do pracy zespołowej. Należy pamiętać jednak o tym, aby na bieżąco zaspokajać ich potrzeby w zakresie karmienia, pielęgnacji i ruchu. Otwarta stajnia jest idealnym dla nich miejscem. Dodatkowe karmienie zwykle nie jest konieczne, albowiem kuc szetlandzki zadowoli się reglamentowanymi porcjami siana oraz odpowiednim wybiegiem na łąki / pastwiska.
Kuc szetlandzki ma dość krępą budowę, charakteryzuje się niewielkim wzrostem, szerokim czołem i małymi uszami. Z mocną szyją i krótkimi nogami wygląda bardzo kompaktowo, jednak stosunek jego siły pociągowej do własnej masy ciała sprawia, że przewyższa w tym aspekcie większość innych ras. Jego znakami rozpoznawczymi są długa i pełna grzywa oraz gruba głowa. Pożądana jest szeroka klatka piersiowa. Dobrze umięśnione nogi z mocnymi stawami zapewniają kucowi szetlandzkiemu wyraźne i lekkie ruchy. Kopyta są niezwykle mocne i mają ładny zaokrąglony kształt. Zgodnie z nowymi wytycznymi dozwolone są prawie wszystkie kolory futra. Miniaturowe kuce szetlandzkie to zwierzęta o naturalnie „szczęśliwym” usposobieniu. Bystre, ekspresyjne, inteligentne kuce szetlandzkie mają wielkie serca i są znane z niezwykłej delikatności, uprzejmości i przystępności. Rasa ta jest idealna dla dzieci. Nierzadko bywają uparte, jednak odpowiedni trening i podejście do zwierzęcia sprawiają, że właśnie ze względu na te właściwości są również używane jako konie terapeutyczne. Kuc szetlandzki to sprytne, dobroduszne, odporne i wytrwałe zwierzę o silnym charakterze - jednym słowem: idealny kucyk, który powoli wprowadzi dzieci w tajniki prowadzenia koni. Małe, choć wyjątkowo silne kucyki udowadniają swoją siłę w zaprzęgu do powozu lub sań. Jako koń zaprzęgowy, kuc szetlandzki jest wystarczająco silny, by ciągnąć także dorosłych. Ich łagodny temperament oraz inteligentny i przyjazny charakter sprawiają, że są idealnymi kucykami dla dzieci oraz idealnie nadają się na pierwsze zajęcia z jazdy konnej.