jest pewny w terenie
jest wszechstronny (allrounder)
łatwy w załadunku
AT
Dla wielu osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodą z jeździectwem, reining może być pojęciem dość tajemniczych. Otóż jest to dyscyplina sportu w stylu westernowym, która wymaga zarówno od konia, jak i od jeźdźca, niesamowitej zręczności oraz ogromnych umiejętności. To także sport, który ujawnia głębię zaufania i zrozumienia w partnerstwie poprzez szybkie i bezbłędne przejechanie wyznaczonej trasy. Reining sam w sobie swojego korzenie czerpie poniekąd z pracy z bydłem, co z kolei powiązane jest z iberyjskimi tradycjami. Naturalnie też reining jest blisko połączony z jazdą konną w Stanach Zjednoczonych. Konie, które pracują z bydłem, są zwinne, szybkie, a przede wszystkim inteligentne. Mówi się, że dobre konie reiningowe mają coś na kształt krowiego zmysłu, dzięki czemu tak doskonale radzą sobie w pracy z bydłem. Stanowi to nie tylko cenny dodatek do codziennych zajęć, ale i ogromny walor podczas zawodów. Wybierając konia reiningowego należy pamiętać, że będzie on nie tylko zwierzęciem użytkowym, ale też partnerem, który wymaga codziennej pracy i ogromu zaufania.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
AT
DE
DE
US
US
US
US
CH
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
Jeźdźcy reiningowi potrzebują konia, który doskonale radzi sobie z chodami wykorzystywanymi podczas zawodów. Sam reining, jako konkurencja jeździecka, może być szybki, ale jest również kontrolowany i skonstruowany tak, że czasami bywa nawet określany jako ujeżdżenie western. Wśród podstawowych umiejętności koni reiningowych zalicza się chociażby możliwość błyskawicznego zatrzymania, szybkich i ostrych skrętów oraz ponadprzeciętnej dynamiki. Budowa koni reiningowych jest zazwyczaj zwarta, gdyż predysponuje ona do specyficznych manewrów wykonywanych podczas zawodów. Krótki, mocny grzbiet i niezbyt długi zad również są cechami, które są bardzo mile widziane u koni reiningowych. Poszukując dobrego konia reiningowa warto wziąć pod uwagę nie tylko charakter zwierzęcia, ale i jego budowę, sylwetkę i umiejętności.
Najwyższy poziom rywalizacji reiningowej zdominowany jest przez rasy amerykańskie, a w szczególności American Quarter Horse. Konie te są hodowane od wieków do pracy z bydłem, mają więc ogromne doświadczenie w tej materii. Inne amerykańskie rasy, w tym rasy o nieregularnym umaszczeniu, które odnoszą sukcesy, to np. appaloosy, palominosy i Painty. Brazylijskie konie criollo również zaczynają zajmować czołowe miejsca w międzynarodowych zawodach. Każdy koń zwarty, o mocnej budowie i dobrych kościach, radzi sobie dobrze na początku tego sportu, lecz aby osiągnąć postęp i wznieść się na wyżyny, najbardziej polecane są jednak Quarter Horse i Quarter Horse półkrwi.
Utalentowane konie rasy reiningowej można znaleźć wszędzie na świecie, gdzie ogromne stada bydła są nadal wypasane przy pomocy koni. Reining wymaga wszystkich umiejętności, które mogłyby być wykorzystane podczas prowadzenia stada bydła, ale jest on wykonywany na arenie bez obecności krów lub innych dodatkowych zwierząt. Koń i jeździec wykonują mniejsze i większe okrążenia, wykonując rozmaite figury bądź obroty. Aby zawrócić, koń musi wykonać ostry i estetyczny wizualnie 180-stopniowy skręt po szybkim galopie w dół areny, a następnie udać się w przeciwnym kierunku. Są też przystanki ślizgowe, które przychodzą na koniec krótkiego, ale intensywnego galopu w dół areny, po którym koń zjeżdża spektakularnie do przystanku na swoich skosach. Wszystkie te ruchy, a także wiele innych, są niezbędne przy pracy z bydłem, wykonywanego w warunkach pokazowych na arenie. Oprócz tego, że jest to jedna z bardziej zaawansowanych dyscyplin zachodnich, z wieloma imprezami organizowanymi zarówno w USA, jak i na całym świecie, reining jest sportem uznanym przez Fédération Équestre Internationale (FEI), która organizuje serie reiningowe, gry i mistrzostwa. Na większości wydarzeń stosuje się zachodnią odzież; fantazyjny strój freestyle reining jest teraz również bardzo popularny, zawodnicy w ten sposób ukazują siebie w fantazyjny i pomysłowy sposób.