c

Koń sztumski - konie na sprzedaż

Konie sztumskie zaliczane są do rasy koni zimnokrwistych, które objęto programem ochrony zasobów genetycznych. Zwierzęta te zostały ukształtowane na bazie rdzennego materiału przy udziale koni z zachodniej Europy na terenach Warmii i Mazur oraz Powiśla. Do doskonalenia cech charakterystycznych tej rasy w największym stopniu przyczyniły się Sztumska Wieś, skąd zresztą została zaczerpnięta nazwa, oraz Stadnina Koni Nowe Jankowice. Samo powstanie koni sztumskich było spowodowane duża potrzebą utrzymywania mocnych koni roboczych. Ogromną rolę w tym, jak obecnie wyglądają konie sztumskie, odcisnęła żmudna i precyzyjna hodowla, odpowiednio dobrane żywienie oraz wielopokoleniowe zamiłowanie do tej rasy. Warto mieć te elementy na uwadze, jeśli planowane jest kupno koni sztumskich lub sprzedaż koni sztumskich. Ponadto konie te są nieco większe od pozostałych koni zimnokrwistych, które spotyka się w naszym kraju. Obecnie często zatracany jest pierwotny genotyp i fenotyp, co jest efektem domieszki krwi koni importowanych.

Czytaj więcej b
0 wyników
0 wyników
Filtr
Usuń wszystkie filtry
s Nic nie znaleziono? Zapisz wyszukiwanie teraz!
Zapisz wyszukiwanie, a my wyślemy Ci e-mail jak tylko znajdziemy coś dla Ciebie.
Zapisz wyszukiwanie
Q Usuń wszystkie filtry
H

Wykorzystanie i charakterystyka koni sztumskich

Konie sztumskie pochodzą od konie ardeńskich, szwedzkich, francuskich oraz belgijskich, co w dużej mierze determinuje zarówno ich predyspozycje, jak i wygląd zewnętrzny. To największy koń zimnokrwisty hodowany w Polsce, a jego postura budzi powszechny szacunek. Koń sztumski ma raczej średniej wielkości głowę z zaokrągloną potylicą, prosty profil oraz równomiernie umięśnioną klatkę piersiową o szerokim zarysie. Charakterystyczny jest także prosty grzbiet, szeroki i umięśniony zad oraz szeroko rozstawione kończyny o dużych i mocnych kopytach. Na te elementy należy zwrócić uwagę, jeśli planowane jest kupno koni sztumskich lub sprzedaż koni sztumskich.

Klacz w wieku 3 lat osiąga wysokość w granicach 155-165 cm w kłębie oraz obwód klatki piersiowej na poziomie 200 cm. Preferowane są takie umaszczenia jak: gniade, dereszowate, kare lub kasztanowate, niedopuszczalne są natomiast maści srokata, tarantowata oraz siwa. Konie sztumskie szybko się uczą, mają łagodny, spokojny i zrównoważony temperament. Są też nadzwyczaj pracowite i posłusznie wykonują polecenia, a do tego nie wymagają wygórowanych warunków hodowlanych - wszystko to bez wątpienia ma duży wpływ na popularność tej rasy.

Pochodzenie i historia koni sztumskich

Pierwsi przodkowie dziś znanych koni sztumskich pojawili się na terenach Warmii oraz prawobrzeżnej części Powiśla Gdańskiego. Duży udział w tym mieli rolnicy, którzy w tamtym okresie potrzebowali silnych i mocnych koni, które przy tym gwarantowałyby odpowiednie tempo pracy - i to nawet w trudnych warunkach i na podmokłych glebach. Większość koni zginęła jeszcze w czasach wojny, jednak pojedyncze osobniki przetrwały w okolicy Sztumskiej Wsi. Ówcześnie krzyżowano je z końmi rasy belgijskiej, ardeńskiej, francuskiej i szwedzkiej. W ten sposób konie sztumskie stały się bardziej energiczne i predysponowane np. do wydajnego kłusu. Obecnie trwają prace nad usystematyzowanie programu hodowlanego, co pozwoliłoby na zachowanie specyficznego genotypu o konstytucji limfatycznej i dużej masej ciała, która pozwoliłaby jednocześnie na sprawne poruszanie się. Dobrze o tym pamiętać, jeżeli rozważane jest kupno konia sztumskiego lub sprzedaż konia sztumskiego.

Użytkowanie koni sztumskich

Jak już wspomniano, konie sztumskie to najcięższe i nawiększe przedstawiciele koni zimnokrwistych w naszym kraju. Z uwagi na ich budowę oraz temperament, początkowo stosowane były przede wszystkim do ciężkiem pracy w trudnym terenie - doskonale radzą sobie nawet z dużym obciążeniem i świetnie wykonują wydawane polecenia. Obecnie natomiast sposób użytkowania koni sztumskich uległ znacznym zmianom, zwierzęta te coraz częściej stosuje się także do jazdy spacerowej, jako reproduktory oraz na wszelkiego rodzaju wystawy. Radziej hodowane są jako konie rzeźne. Jak zatem widać, konie sztumskie mogą być użytkowane w różnorodnych celach, co ma duże znaczenie, jeśli planowane jest kupno albo sprzedaż tego zwierzęcia.