Deliboz - konie na sprzedaż
Kupno Deliboz? Przed podjęciem takiej decyzji dobrze poznać kilka interesujących faktów dotyczących tej wyjątkowej rasy. Wywodzi się ona z Azerbejdżanu, co nadaje jej nutki egzotyki. Rasa Daliboz to lekkie konie jeździeckie, które pochodzą jeszcze z czasów starożytnych, lecz swój dzisiejszy kształt zawdzięczają selektywnej hodowli prowadzonej głównie na terenie Azerbejdżańskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej. Konie te określa się także jako Dalibozy lub Dilbazy. Ciekawostką jest, że Deliboz to jedna z czterech obecnie istniejących ras koni o rodowodzie azerbejdżańskim. Jeśli planujesz sprzedaż Deliboz, dowiedz się więcej o tej rasie.
Wykorzystanie i charakterystyka Deliboz
Konie rasy Deliboz słyną z krnąbrnego, nieco kapryśnego i bardzo żywego charakteru. Są też nadzwyczaj odważne, a do tego bywają agresywne, co tłumaczy ich wykorzystanie np. na polach bitewnych. Ponadto Delibozy mają masywną i raczej umięśnioną sylwetkę z dobrze usytuowaną głową, duże i wyraziste oczy, szerokie czoło i smukły nos. Do tego charakterystyczna są: zwarta i ciężka szyja, mocno rozwinięta klatka piersiowa i silne nogi oraz umiarkowanie ścięty zad. Mając na uwadze kupno Deliboz lub sprzedaż Deliboz, trzeba pamiętać, że rasa ta występuje w niemal wszystkich umaszczeniach podstawowych i zwykle nie wpływa to na wysokość transakcji. Wysokość Deliboza w kłębie waha się w granicach od 145 cm do 150 cm, natomiast masa ciała dorosłego osobnika wynosi około 600 kg. Delibozy nie do końca spełniają zachodnie kanony estetyczne wśród koni, to powszechnie uznawane są za niezwykle piękne, choć nieco egzotyczne zwierzęta.
Pochodzenie i historia Deliboz
Konie Deliboz od wieków były hodowane w Taus, Kazachstanie, Akstafa i Taus, czyli rejonach, które są obecnie częścią współczesnego Azerbejdżanu. Dziś znany koń Deliboz jest potomkiem konia azerbejdżańskiego, popularnej starożytnej rasy, której liczebność drastycznie spadła. Rasa Deliboz jest słynna głównie w Azerbejdżanie, choć coraz częściej można ją spotkać także w innych regionach świata. Warto o tym pamiętać mając na uwadze kupno Deliboz lub sprzedaż Deliboz.
Dobrze też wiedzieć, że w wielu publikacjach z przeszłości, rasa ta była błędnie określana jako "azerbejdżańska" lub "kazachska", co powodowało dużą dezorientację w różnicowaniu ich od ras o tej samej nazwie. Jednak to właśnie wpływy turkmeńskie i perskie wyróżniają konie rasy Deliboz. W 1943 r. powstała pierwsza państwowa spółdzielnia hodowców koni o nazwie "Gosplemrassadnik", którą założono w celu zwiększenia populacji koni azerskich, wykorzystywała ogiery z arabów i karabachów do doskonalenia rasy Deliboz. W rezultacie odniesiono znakomity sukces, jakim było uzyskanie i ugruntowanie charakterystycznych cech rasy, a konie te zyskały na wytrzymałości oraz wytrwałości w jeździectwie. W latach 50. XX wieku w dalszym ciągu prowadzono hodowlę mającą na celu poprawę cech fizycznych rasy. Na dzień dzisiejszy największe stadniny Deliboz znajdują się w Azerbejdżanie.
Rasa Deliboz w jeździectwie
Konie Deliboz słyną ze swoich predyspozycji jeździeckich, są silne, wytrzymałe i szybkie, dzięki temu znakomicie sprawdzają się w wielu dyscyplinach sportowych, a także transporcie. Mogą brać udział m.in. w wyścigach, rajdach terenowych nawet na długie dystanse, a także pełnić funkcję tradycyjnych wierzchowców. Zdaniem ekspertów, średnia prędkość na 1600 metrów wynosi około 2,5 minuty. Ponadto konie Deliboz są znane z dominującego chodu rackowego. To rzadki chód, w którym kończyny po tej samej stronie poruszają się jednocześnie. Deliboz raczej nie są natomiast wykorzystywane w szkółkach jeździeckich, co wiąże się z ich ognistym i nierzadko trudnym do opanowania temperamentem. Zdarza się nawet, że przy złym treningu lub hodowli, mogą wykazywać agresywne zachowania w stosunku do swoich właścicieli, a także innych koni. Trzeba mieć to na uwadze planując kupno Deliboz.