jest pewny w terenie
jest wszechstronny (allrounder)
łatwy w załadunku
CZ
Kupno Czeskiego Konia Gorącokrwistego? Czemu nie, to świetny pomysł dla każdej stadniny, warto jednak poznać podstawowe informacje o tej rasie. Czeski Koń Gorącokrwisty (z jęz. czestkiego "Český teplokrevník") to koń sportowy czystej krwi, który pochodzi z Republiki Czeskiej. Osobniki tej rasy słyną z wszechstronności oraz znakomitych parametrów fizycznych, a także predyspozycji jeździeckich. Dlatego też nierzadko bywają eksportowane do krajów Europy Zachodniej. Warto mieć to na uwadze, jeśli rozważana jest sprzedaż Czeskiego Konia Gorącokrwistego.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
CZ
CZ
CZ
CZ
CH
CZ
AT
CZ
CZ
CZ
CZ
CZ
CZ
DE
CZ
AT
CZ
CZ
CZ
CZ
Czeski Koń Gorącokrwisty to bardzo wytrzymały i potężny przedstawiciel gatunku, który ma solidną i zwartą budowę. Mocna i umięśniona szyja spoczywa na eleganckim i szlachetnym korpusie z długim grzbietem, charakterystyczne są też twarde i szerokie, lecz czasem płaskie kopyta. Czeski Koń Gorącokrwisty ma też nadzwyczaj grubą grzywę i ogon. Ponadto rasa ta żyje dość długo, co ma znacznie na kupno Czeskiego Konia Gorącokrwistego.
Osobniki są bezpretensjonalne, chętnie się uczą i łatwo nabywają nowe umiejętności. Przywiązują się do jeźdźca, nie wchodzą w konflikty z innymi końmi, nie sprawiają też problemów w czasie wykonywania nawet ciężkiej pracy. Najczęstsze umaszczenia to czarne, kasztanowe, gniade lub ciemnogniade. Znacznie rzadziej można spotkać też takie umaszczenia jak szary, dun czy palomino. Dobrze o tym pamiętać, jeśli planowane jest kupno Czeskiego Konia Gorącokrwistego lub sprzedaż Czeskiego Konia Gorącokrwistego. Przeciętna wysokość dorosłego Czeskiego Konia Gorącokrwistego wynosi około 165 cm, bardzo znamienna jest arystokratyczna budowa ciała połączona z elastycznym i bardzo płynnym ruchem.
Czeski Koń Gorącokrwisty najprawdopodobniej istniał już w czasach Cesarstwa Austro-Węgierskiego (1876-1918). W XIX wieku na rasę bardzo duży wpływ wywarły przede wszystkim konie włoskie i hiszpańskie, a w późniejszym okresie także takie rasy jak Furioso, Gidran i Nonius. Ponadto istotną rolę w kształtowaniu charakterystycznych cech Czeskich Koni Gorącokrwistych odegrały Niemieckie Konie Gorącokrwiste. Najsłynniejsza linia została natomiast zapoczątkowana przez ogiera 469, który urodził się w 1919 roku. Ta linia rasowa charakteryzuje się wysoką solidnością, nieco krótszym grzbietem oraz bardziej ściętym zadem. Najczęściej mają gniade umaszczenie. Dobrze zwrócić na to uwagę, jeżeli rozważane jest kupno Czeskiego Konia Gorącokrwistego lub sprzedaż Czeskiego Konia Gorącokrwistego. Stadnina koni w Kladrubach odgrywa ważną rolę w hodowli Czeskiego Konia Gorąckrwistego. Warto też pamiętać, że w księdze rodowodowej wymienia się wiele innych ras, np. Thoroughbred, Selle Francais, koń arabski i anglo-arabski.
Po I wojnie światowej Czeskie Konie Gorącokrwiste były często krzyżowane z Oldenburgami, co dodatkowo wzmocniło ich siłę i wytrzymałość. Natomiast po II wojnie światowej doszło do uprzemysłowienia gospodarki i wojska, w wyniku czego liczebność rasy zaczęła gwałtowanie maleć. Obecnie natomiast Czeskie Konie Gorącokrwiste są jednym z najliczniej reprezentowanych koni w Europie Środkowej, a do tego cieszą się ogromną popularnością z uwagi na swoją wszechstronność oraz wrodzony atletyzm.
Czeskie Konie Gorącokrwiste to konie sportowe, które cechują się bardzo różnorodnych wykorzystaniem. Znakomicie sprawdzają się w szeroko rozumianych wyścigach, konkursach ujeżdżenia czy zawodach każdej rangi. Ponadto bywają użytkowane przy lżejszych pracach terenowych czy leśnych, a także w trakcie polowań. Z uwagi na swój temperament oraz przyjazne usposobienie, Czeskie Konie Gorącokrwiste wykorzystywane są również w celach rekreacyjnych oraz w szkółkach jeździeckich - dobrze o tym pamiętać, jeśli planowane jest kupno lub sprzedaż tego zwierzęcia. Obecną populację Czeskich Koni Gorącokrwistych szacuje się na 20-30 tysięcy.