jest pewny w terenie
jest wszechstronny (allrounder)
US
Konie zaganiające to zwierzęta, które często wpisywane są w grupę koni roboczych, co wynika m.in. z ich budowy oraz ogólnej charakterystyki - mimo to wielu przedstawicieli tej grupy startuje też w zawodach sportowych. Ponadto konie zaganiające słyną z łatwości prowadzenia, do czego konieczna jest doskonała komunikacja z jeźdźcem oraz współpraca na najwyższym poziomie. W ramach zawodów dla tego typu koni wykonywanych jest kilka prób, które oceniane są w kilku obszarach, co z kolei składa się na kompleksową ocenę od sędziów. Rywalizacja w takim kształcie wywodzi się z tradycji kalifornijskiej hodowli bydła, na której swoje piętno odcisnęła także hiszpańska kultura jeździecka. Ponadto imprezy z udziałem koni zaganiających uważane są za wizytówkę dziedzictwa kowbojskiego. Zwierzęta te muszą cechować się gracją, inteligencją oraz wysokimi umiejętnościami - dobrze mieć to wszystko na uwadze, jeśli planowane jest kupno koni zaganiających lub sprzedaż koni zaganiających.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
US
US
US
US
US
DE
DE
US
DE
BE
FR
DE
DK
DE
FR
US
DE
Właściwe ułożenie i przystosowanie koni zaganiających zarówno do pracy, jak i startów w zawodach, wymagają dużego nakładu pracy, co nierzadko może sprawiać pewne trudności. Dlatego też kupno konia zaganiającego o wysokich umiejętnościach jest bardzo istotne, a sprzedaż konia zaganiającego posiadającego wyjątkowe zdolności to sposób na duży zarobek. Co ciekawe, nie od razu udało się wykreować konie zaganiające, pierwotnie działo się to zgodnie z hiszpańską tradycją, co finalnie zajęło jednak wiele lat. W czasie treningu koń pracuje w uździe określanej jako bosal, co pozwala na reagowanie nawet na najlżejsze komendy wydawane przez jeźdźca. Konie, z którymi pracowali vaqueros, były przystosowane głównie do pracy, dzięki czemu przez wiele lat wykształcicy coś na kształt "krowiego zmysłu". Dziś jest on niezbędny także na konkursach i zawodach. Sam "krowi zmysł" pozwala koniom zaganiającym na doskonałe zrozumienie krów oraz bardzo efektywną pracę z bydłem. Warto też dodać, że konie zaganiające są nadzwyczaj zwinne i sprawne, potrafią m.in. obracać się szybko w miejscu, dynamicznie zmieniać kierunki galopu, a do tego mają opanowane kilka chodów.
Wspomniany wcześniej "krowi zmysł", a także zwinność oraz szybkość to te elementy, na które należy zwrócić największą uwagę, jeśli planowane jest kupno koni zaganiających lub sprzedaż koni zaganiających. Z tych też powodów niektóre rasy są bardziej cenione jako konie zaganiające, ciesząc się tym samym większym zainteresowaniem ze strony hodowców i potencjalnych kupców. Rasy, które doskonale sprawdzają się jako konie zaganiające, to np. American Quarter Horse, Appaloosa czy American Paint Horse. Bardzo cenione są także rasy portugalskie, hiszpańskie, rasy barokowe, PRE, andaluzyjskie oraz łużytańskie, które zresztą od wieków pracują przy bydle. Mniej znaną rasą, która dobrze radzi sobie w tej dziedzinie, są konie Murghese. Na koniec warto też wspomnieć konie o rodowodzie południowo-amerykańskim, w zawodach natomiast często spotykanie są konie czystej krwi arabskiej.
Przystosowanie konia do roli konia zaganiającego zajmuje nawet 7 lat, a powszechnie uznaje się, że najlepsze systemy szkoleniowe oraz stadniny hodujące tego typu zwierzęta znajdują się w Stanach Zjednoczonych. Dzięki odpowiednim treningom, konie stają się wrażliwsze i bardziej czułe, dzięki czemu reagują nawet na komendy wydawane szeptem. Należy też pamiętać, że w wyniku zmian technologicznych, rzeczywiste zapotrzebowanie na takie konie do pracy znacząco się zmniejszyło, nie zniechęciło to jednak pasjonatów do dalszej pracy z tymi rasami - dlatego też wciąż organizowanych jest wiele zawodów. W rywalizacji znanej dziś, jeździec i koń biorą udział w dwóch sesjach, przy czym pierwsza to tzw. "praca na sucho", która polega na wykonaniu ustalonego wzoru reiningu. Druga sesja to natomiast praca z bydłem, gdzie z kolei wyróżniane są dwie kolejne sesji. Najpierw na arenie pojawia się jedna krowa, a zadaniem konia zaganiającego jest jej utrzymanie, co określa się również jako "boksowanie krowy". Następnie jeździec wraz z koniem prowadzą krowę wzdłuż ogrodzenia i zawracają. W dalszej części koń wprowadza krowę do środka ringu. Podczas niektórych zawodów zadaniem bywa praca w stadzie, gdzie celem jest wycięcie jednej sztuki bydła ze stada oraz uniemożliwienie jej powrotu do pozostałych krów. Jak zatem przedstawiono, konie zaganiające to zwierzęta inteligentne, które muszą być odpowiednio wytrenowane oraz głęboko zaangażowane w swoją pracę.