US
Colorado Ranger - konie na sprzedaż
Kupno Colorado Ranger - kto będzie szczególnie zainteresowany osobnikiem tej gorącokrwistej, amerykańskiej rasy? Warto wiedzieć, że hodowców oferujących sprzedaż Colorado Ranger wypatrują nie tylko fani rekreacyjnych przejażdżek, ponieważ konie te można użytkować bardzo wszechstronnie. Są inteligentne, podatne na trening, a przy tym cechują się oryginalną prezencją. Przed dokonaniem decyzji o zakupie dobrze jest dowiedzieć się jak najwięcej na temat ich pokroju oraz cech osobowości.
Wykorzystanie i charakterystyka Colorado Ranger
Kupno Colorado Ranger - co warto wiedzieć na temat budowy i wyglądu tych koni? Przedstawiciele amerykańskiej rasy osiągają wysokość w przedziale od 147 do 163 cm, zaś masa ich ciała wynosi około 400-450 kg. Konie są szczupłe, ale jednocześnie mocne. Mają głowę z prostym profilem oraz duże i bystre oczy. Ich szyja jest długa, dobrze umięśniona i mocna, klatka piersiowa głęboka. Ramiona opadające, grzbiet dosyć krótki, łopatki skośne, zad również opadający, ale muskularny. Kończyny osobników tej rasy są mocne i wyposażone w bardzo twarde kopyta. Co do umaszczenia, dozwolone są właściwie wszystkie, z wyjątkiem pinto. Najczęściej występującą jest natomiast maść tarantowata, która charakteryzuje się występowaniem niewielkich, owalnych, ciemnych plam (karych, gniadych, kasztanowatych) na białej sierści. Plamy są w tym przypadku rozmieszczone nieregularnie.
Sprzedaż Colorado Ranger - co mówią znawcy na temat temperamentu koni? Otóż sympatycy rasy często podkreślają liczne walory ich osobowości. Opisywane są jako konie odważne, inteligentne, również bardzo utalentowane i wszechstronne. Dobrze współpracują z jeźdźcem.
Pochodzenie i historia Colorado Ranger
Kupno Colorado Ranger - jakie były początki tej rasy? Pochodzi ona od dwóch ogierów, sprowadzonych pod koniec XIX wieku z Turcji do USA. Ogiery te zostały podarowane prezydentowi Ulissesowi Grantowi przez tureckiego sułtana Abdula Hamida II. Pierwszym z nich był szary koń berberyjski o imieniu Linden Tree. Drugim był natomiast arabski koń pustynny, również o szarym umaszczeniu, którego imię brzmiało Leopard. Po dotarciu do stanu Wirginia ogiery spędziły 14 lat w stadach hodowlanych znanego hodowcy kłusaków i roadsterów. Po tym czasie hodowca oddał Leoparda i Lindena Tree przyjacielowi prezydenta Granta, generałowi Colby'emu, który prowadził ranczo w Nebrasce, tam też krzyżował je z posiadanymi klaczami. Jego hodowla odniosła sukces i wkrótce zaczął sprzedawać konie na rancza w stanie Kolorado. Ranczerzy wykorzystywali je w celu ulepszania swoich stad i w wyniku kolejnych krzyżowań powstała rasa Colorado Ranger. Mimo, iż cętkowane umaszczenie nie było z początku celem programu hodowlanego, wiele z powstałych koni wyróżniało się maścią tarantowatą, co uznano za ciekawe i wkrótce stało się cechą pożądaną. Wtedy też rozwinęła się hodowla oraz sprzedaż Colorado Ranger.
Rasą zainteresował się hodowca i jeździec Mark Ruby. Odegrał między innymi znaczącą rolę w ocaleniu części koni podczas ciężkiej suszy w latach 30-tych. Przemieścił wówczas stado na odległość 480 km, gdzie znajdowały się tereny, które zapewniały zwierzętom lepsze warunki. Kiedy zaś do Kolorado wróciły deszcze, przywędrował z końmi z powrotem na ich rodzinne pastwiska. W roku 1935 roku Ruby założył Stowarzyszenie Koni Colorado Ranger. Dziś osobniki te mieszkają w różnych częściach USA, a także poza granicami kraju. Są jedną z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich ras.
Colorado Ranger w jeździectwie
Wszechstronnie utalentowane, mocne, wytrzymałe - z takimi określeniami, odnośnie Colorado Ranger, można spotkać się bardzo często. Konie te są zdolne do wykonywania przeróżnych zadań jeździeckich. Sprawdzają się w jeździe rekreacyjnej oraz wytrzymałościowej, szybko uczą się nowych umiejętności, niektóre są wykorzystywane również jako konie robocze. Długość ich życia wynosi średnio 30 lat.
Rasami, do których czasami jest przyrównywany Colorado Ranger, są koń arabski oraz koń berberyjski, czyli jego przodkowie.