jest klaczą wpisaną do księgi hodowlanej
jest lonżowany
jest koniem dla ciężkiego jeźdźca
AT
Ogłoszenia na pierwszej stronie
DE
DE
AT
DE
AT
AT
AT
SK
AT
DE
DE
DE
SK
CZ
HU
CZ
DE
DE
DE
HU
W planie jest kupno Angloaraba Shagya lub sprzedaż Angloaraba Shagya? Warto najpierw poznać najważniejsze informacje o tej rasie, którą w innych językach często określa się po prostu jako Arab Shagya. Przedstawiciele tego gatunku to konie gorącokrwiste i niezwykle szlachetne, cechują się ognistym temperamentem, co samo w sobie jest zresztą bardzo typowe dla wszystkich koni arabskich. W przeciwieństwie do nich Angloarab Shagya jest jednak większy i silniejszy, co wpływa na różnorodność jego użytkowania. Oryginalnie pochodzi z terenów dzisiejszych Węgier, gdzie wciąż cieszy się ogromną popularnością, inne słynne stadniny mieszczą się głównie w Niemczech oraz krajach dawnej monarchii austro-węgierskiej i w Niemczech. Konie Angloaraby Shagya najczęściej występują w siwym umaszczeniu.
Kupno Angloaraba Shagya lub sprzedaż Angloaraba Shagya? Rasa ta może poszczycić się bardzo interesującą historią. Ich hodowlę rozpoczęto jeszcze za panowania monarchii austro-węgierskiej, celem było wtedy uzyskanie koni o doskonałych właściwościach kawaleryjskich oraz lekkich zwierząt powozowych. Dokonano tego w stadninie państwowej Babolna, gdzie udało się zgromadzić co najmniej 100 klaczy pochodzenia przede wszystkich arabskiego, lecz również węgiersko-mołdawskiego oraz klaczy kladrubskich i lipicańskich. Były one krzyżowane z ogierami arabskimi, wprowadzono wtedy również precyzyjną selekcję hodowlaną.
Po rozpadzie monarchii austro-węgierskiej, żyjące w tamtym okresie konie Angloaraba Shagya rozdzielono pomiędzy poszczególne kraje. Mimo to Babolna pozostała najważniejszym ośrodkiem hodowlanym dla tej rasy, a także przyczyniła się do jej spopularyzowania. W latach sześćdziesiątych XX wieku wielu hodowców zainteresowało się Angloarabami Shagya, dzięki czemu wzrosła ich liczebność na całym kontynencie i nie tylko.
Co ciekawe, nazwa rasy pochodzi od najważniejszego konia mającego wpływ na wykształcenie jej charakterystycznych cech. Był to ogier Shagya o siwym umaszczeniu, pochodził z Damaszku i został wyhodowany przez Beduinów z plemienia Bani-Saher. Pozostałe ogiery, które wybitnie przyczyniły się do rozwoju rasy, to Gazlan, Siglavy, Dohoman i O'Bajan.
Angloaraby Shagya to konie o wyjątkowych umiejętnościach i predyspozycjach. Cechują się ogromną wytrzymałością i zarazem lekkością, szybko potrafią opanować nowe umiejętności, w tym także chody. Wszystko to sprawia, że znakomicie sprawdzają się w różnorodnych konkurencjach jeździeckich, a także jeździe rekreacyjnej. Sprawnie wykonują polecenia jeźdźca oraz są dość łatwe w prowadzeniu, należy mieć jednak na uwadze ich ognisty temperament, dlatego też raczej nie spotyka się ich w szkółkach jeździeckich. Angloaraby Shagya niejednokrotnie zdobywają wyróżnienia i nagrody na rozmaitych zawodach i konkursach. Mając na uwadze kupno Angloaraba Shagya lub sprzedaż Angloaraba Shagya warto wiedzieć, że konie te bardzo często są też wykorzystywane do uszlachetniania innych ras.
Konie Angloaraby Shagya to bez wątpienia zwierzęta piękne i szlachetne, choć poniekąd umykają europejskim kanonom estetycznym. Mimo to cieszą się coraz większą popularnością i zachwycają hodowców na całym świecie swoją elegancją połączoną z gorącym i nieco krnąbrnym charakterem. Jeśli w perspektywie znajduje się kupno Angloaraba Shagya lub sprzedaż Angloaraba Shagya, koniecznie trzeba zapoznać się ze specyficznymi cechami jego wyglądu, które wpływają na faktyczną cenę transakcji. Angloaraby Shagya mają dość suchą głowę z profilem subtelnie szczupaczym osadzoną na łabędziej szyi. Ponadto konie tej rasy posiadają wyraźnie zaznaczony kłąb oraz strome i pochylone łopatki. Krótki i ścięty zad ułatwia galop, bardzo charakterystyczna jest mocna i umięśniona sylwetka z wysoko osadzonym ogonem. Oprócz tego na wyróżnienie zasługują silne, lecz raczej szczupłe kończyny z twardymi kopytami. Jak już wspomniano, najczęściej występuje umaszczenie siwe, oprócz tego można też spotkać osobniki gniade, kare i kasztanowate. Przeciętna wysokość w kłębie dorosłych koni Angloaraba Shagya wynosi od 150 cm do 160 cm.