NL
Kuc walijski sekcji D - konie na sprzedaż
Coby walijskie to rasa, która od lat cieszy się sympatią i uznaniem zarówno wśród hodowców, jak i użytkowników na całym świecie. Zwierzęta te należą do grupy tzw. kuców walijskich, w ramach których wyróżnia się jeszcze kilka pozostałych typów koni. Ponadto same coby walijskie określane są także jako Welsh Pony (section D) oraz Welsh Cob. Z uwagi na swoje predyspozycje oraz usposobienie, coby walijskie są przedmiotem zainteresowania wielu potencjalnych nabywców. Kupno coba walijskiego to znakomite urozmaicenie dla każdej stadniny, a do tego w ten sposób uzyskasz bardzo uniwersalnego i pożytecznego konia. Z drugiej strony sprzedaż coba walijskiego jest dość łatwa, gdyż wiele osób szuka tego właśnie zwierzęcia.
Rasa ta jest bardzo przyjazna i ciekawska, osobniki znakomicie dogadują się zarówno z dorosłymi, jak i dziećmi, dlatego też zwierzęta te są bardzo wszechstronne użytkowane. Coby walijskie nie sprawiają ponadto problemów w hodowli i są znane jako doskonałe konie do jazdy. Poznaj najważniejsze informacje o cobach walijskich zanim zdecydujesz się na kupno jednego z nich.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
Ponadto zainteresowani będą mogli od razu zobaczyć więcej informacji. Dzięki temu znacząco zwiększy się liczba potencjalnych kupujących.
NL
IE
NL
DE
CA
DE
DE
DE
NL
NL
DE
DE
FI
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
Wykorzystanie i charakterystyka cobów walijskich
Jak już wspomniano, wyróżnia się kilka typów kuca walijskiego, a cob walijski jest zaledwie jedną z nich. Niewiele można też znaleźć cech wspólnych dla wszystkich odmian, biorąc pod uwagę cechy fizyczne, wybór ogranicza się właściwie do charakterystycznie ukształtowanej głowy o szlachetnym profilu i zarysie, niewielkich uszu oraz żywiołowych i także niewielkich oczu. Oprócz tego niemal wszystkie kuce walijskie posiadają też trwałe, wytrzymałe i mocne kopyta. Czym zatem wyróżnia się cob walijski?
To przede wszystkim największe i zarazem najszlachetniejsze zwierzęta spośród wszystkich typów kuców walijskich. To także jedyne kuce na świecie, które są tak klasyfikowane pomimo tego, że ich wzrost przekracza wysokość 148 cm. Przeciętnie osobniki cobów walijskich nie są wyższe niż 137 cm, a mniejsze zwierzęta bywają rejestrowane jak Welsh Pony (Section C), najwięksi przedstawiciele dochodzą natomiast nawet do 152 cm. Występują w niemal każdym umaszczeniu, nawet jasnych i srokatych, choć te nie są pożądane w hodowli, nie odnotowuje się natomiast osobników o barwie tarantowatej.
Coby walijskie cechują się zrównoważoną, silną i zwartą budową, która idealnie odnajduje się pod siodłem. Z uwagi na swoją moc, szybkość i wytrzymałość, coby są bardzo cenione jako wszelkiego typu wierzchowce oraz zwierzęta juczne lub pociągowe. W ruchu wykazują bardzo przyjazny dla oczu długi i sprężysty krok, kończyny są nieznacznie wysuwane przed łopatki. Ponadto wyraźnemu zaznaczeniu ulega praca nadgarstków. Zdaniem większości ekspertów coby walijskie to jedne z najpiękniej i najszlachetniej poruszających się koni. Głowa ma prosty profil oraz głębokie i szerokie nozdrza z silną szczęką. Duże wrażenie robi także umięśniona i szeroka klatka piersiowa, która ma wpływ na tak dużą siłę tych koni. Wyraźnie zaznaczony kłąb z długą i muskularną szyją, mocnymi nogami, krótkim i prostym zadem oraz wysoko osadzonym ogonem znakomicie zamykają elegancką i dostojną sylwetkę cobów walijskich. Warto też zwrócić uwagę na twarde i zaokrąglone kopyta.
Pochodzenie i historia cobów walijskich
Wszystkie odmiany kuców walijskich pochodzą od półdzikich lub dzikich koni dawniej zamieszkujących tereny Walii. Na przestrzeni wieków zwierzęta te były poddawane rozmaitym krzyżówkom, czemu zawdzięczami m.in. tak wiele ich typów. Najczęściej mieszane były z kucami Celtów, a także odmianami orientalnymi, jak choćby konie arabskie, berberyjskie czy turkmeńskie. W ten sposób uszlachetniano krew cobów walijskich, czemu dziś zawdzięczają one swój fascynujący wygląd oraz zjawiskowy sposób poruszania się - warto mieć to na uwadze, jeżeli w planach jest kupno cobów walijskich lub sprzedaż cobów walijskich. Pierwszą nowoczesną hodowlę, tożsamą z takimi, jakie znamy dziś, założono pod koniec XIX wieku. Celem było zachowanie czystości krwi oraz pielęgnacja cech szczególnych tej rasy, a ogromny udział w tym miał ogier Dyoll Starlight, dzięki któremu wyraźnie wzrosła liczebność osobników o siwym umaszczeniu.
Użytkowanie cobów walijskich
Coby walijskie to zwierzęta, które nie wymagają wygórowanych warunków hodowlanych ani specjalistycznej pielęgnacji. Dlatego też z reguły doskonale zachowują się w stadninach i nie powodują żadnych problemów. Dzięki temu, że szybko nabywają umiejętności, a także współpracują z innymi końmi, mogą być bardzo wszechstronnie użytkowane. Dawniej coby walijskie służyły w kawalerii czy pracowały na roli, obecnie natomiast spełniają się m.in. jako konie zaprzęgowe. Ponadto niektóre osobniki startują w zawodach sportowych takich jak skoki przez przeszkody. Oprócz tego coby walijskie często spotykane są w szeroko rozumianej rekreacji, co zawdzięczają swojemu łagodnemu usposobieniu.
Jakie są coby walijskie?
Jak zatem widać, coby walijskie to bardzo przyjazne i spokojne zwierzęta, które cenione są na niemal wszystkich szerokościach geograficznych. Kupno coba walijskiego rozważa wielu hodowców i właścicieli szkółek jeździeckich, natomiast sprzedaż coba walijskiego może być okazją do poprawy budżetu stadniny. Zwierzęta te prezentują się znakomicie, a do tego poruszają się z gracją, co nadaje im szlachetności i elegancji. Jeśli szukasz znakomitego i bardzo wszechstronnego konia, z pewnością warto rozważyć kupno coba walijskiego.