jest klaczą wpisaną do księgi hodowlanej
nadaje się dla początkujących
jest zajeżdżony
PL
Kupno kuca Fell - kto może być zainteresowany nabyciem przedstawiciela tej brytyjskiej rasy? Dziś kuce są wykorzystywane przede wszystkim w jeździectwie i wbrew pozorom są odpowiednie nie tylko dla dzieci i młodzieży. Lubiane ze względu na dobrą i zarazem oryginalną prezencję, a także sporą wytrzymałość i siłę. Sprzedaż kuca Fell - co jeszcze warto wiedzieć przed dokonaniem transakcji?
Ogłoszenia na pierwszej stronie
PL
PL
US
DE
PL
PL
DE
PL
PL
US
US
DE
DE
DE
Kupno kuca Fell - podjęcie decyzji wymaga zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat rasy. W kwestii rozmiaru i masy poszczególne osobniki mogą różnić się między sobą, co sprawia, że są w stanie nosić prawie każdego jeźdźca: dzieci, młodzież, dorosłych. Średnia wysokość osobników w kłębie wynosi 137 cm, a górna granica jest określona jako 142 cm. Głowa jest stosunkowo niewielka, z gęstą grzywą, łopatki dobrze ukształtowane, nogi mocne. Rasa została wyhodowana z myślą o nieprzyjaznym, górzystym klimacie Kumbrii w północno-zachodniej Anglii, dzięki czemu dobrze przystosowują się niemal do każdego klimatu umiarkowanego. Sprzedaż kuca Fell - jakie umaszczenia są możliwe w obrębie tej rasy? Tutaj również występuje dosyć duże zróżnicowanie. Często osobniki mają maść karą, ciemnogniadą albo myszatą. Nie są natomiast dopuszczalne umaszczenia kasztanowate, srokate ani białe. U niektórych osobników występuje jasna gwiazdka na głowie lub niewielka ilość bieli na pęcinach, co jest akceptowalne. Kuc Fell powinien być wytrzymały i cechować się mocnym kośćcem. Wśród jego cech wymieniane są także inteligencja, pojętność, czujność oraz instynkt samozachowawczy, które zresztą są typowe dla brytyjskich kuców, żyjących na terenach górskich oraz wrzosowiskach. Ich temperament jest określany jako stały, choć oczywiście w pewnym stopniu zależy od osobowości danego kuca.
Kupno kuca Fell - co warto wiedzieć o dziejach tej rasy? Fell wywodzi się z obszarów gór Pennińskich oraz torfowisk Westmorland i Cumberland. Przodkami rasy były prawdopodobnie kuce typu północnego. Znaczący wpływ na kształtowanie się cech Fella miała inna, obecnie już wymarła rasa Galloway, charakteryzująca się szybkością, odpornością i siłą. Galloway mocno wpłynął także na na inną brytyjską rasę kuców - Dales. Ponadto zauważalne są dolewy krwi koni fryzyjskich.
W 1916 roku tak zwany Komitet Kuca Fell przekształcił się w stowarzyszenie, działające do dziś. Celem, który przyświecał jego założycielom, było utrzymanie czystości starej rasy kuca, wędrującej od lat po północnych wzgórzach. Z czasem jednak kryteria kwalifikowania do rasy stały się bardziej liberalne. Niestety, populacja kuców w kolejnych latach spadała, mniej więcej do 1945 roku. W latach 50-tych sprzedaż kuca Fell znów się jednak zwiększyła, co miało związek ze wzrostem popularności jeździectwa rekreacyjnego. Trend ten w dużym stopniu zabezpieczył wiele brytyjskich ras i doprowadził do powiększenia się ich populacji. Dziś wszystkie osobniki kuców Fell są rejestrowane przez stowarzyszenie, a co roku aktualizowana jest księga stadna. Patronką stowarzyszenia została królowa Elżbieta II.
W przeszłość kuce były wykorzystywane jako zwierzęta juczne, które musiały przenosić na grzbiecie spore ciężary. Ponadto służyły (i czasami służą nadal) do pomocy przy wypasaniu owiec. Obecnie kuce Fell są wykorzystywane głównie do jazdy rekreacyjnej i wyczynowej. Mają eleganckie chody i sprawdzają się świetnie do ujeżdżania. Można spotkać się z nimi na różnych pokazach koni, kuce posiada również w swoich stadninach brytyjska rodzina królewska. Kuce są również użytkowane w pracy z osobami niepełnosprawnymi.
Rasami podobnymi do kuca Fell są: kuc New Forest, Highland, Dales czy walijski kuc górski. Należą one do dużych przedstawicieli kuców. W Wielkiej Brytanii żyją również kuce o mniejszych gabarytach, takie jak Shetland, Exmoor czy Dartmoor.