jest lonżowany
łatwy w załadunku
doświadczenie w zawodach
HU
Kupno koni lipicańskich to świetny pomysł dla hodowców, którzy szukają mniej popularnych zwierząt do swojej stadniny, natomiast sprzedaż koni lipicańskich jest okazją do niemałego zarobku. Rasa ta znana jest głównie ze spektakli Hiszpańskiej Szkoły Jazdy w Wiedniu, oprócz tego wykorzystywana jest też w czasie różnego rodzaju parad czy pokazów rozmaitych stylów jazdy, konie lipicańskie odnoszą również sukcesy w jeździe w zaprzęgu. Ponadto konie te są niezwykle pojętnymi zwierzętami o dość długiej historii, powstanie tego gatunku datuje się bowiem na koniec XVI wieku.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
HU
HU
HU
AT
SI
SI
SI
SI
SI
SI
SI
SI
SI
SI
SI
SI
US
DE
SI
DE
Konie lipicańskie to zwierzęta o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Nie należą do dużych koni, mimo to są raczej masywne oraz mają nadzwyczaj zwięzłą budowę. Wysokość w kłębie dorosłego osobnika waha się od 148 cm do 158 cm. Profil głowy jest lekko wypukły, mają silnie umięśnioną szyję, dobrze umięśniony zad oraz wysoką akcję przednich nóg, co łączy je z ich iberyjskimi przodkami. Planując kupno koni lipicańskich lub sprzedaż koni lipicańskich należy mieć na uwadze, że najczęściej występującym umaszczeniem jest siwe, występują jednak także takie odcienie jak gniady czy kary. W chwili urodzenia konie są skarogniade lub kare, dopiero między 6. a 10. rokiem życia umaszczenie zmienia się na ostateczną barwę. Konie lipicańskie są bardzo inteligentne i pojętne, bez trudu nabywają nowe umiejętności. Słuchają się jeźdźca i chętnie wykonują polecenia, czasem bywają jednak nieco wyniosłe.
Nazwa rasy pochodzi od Lipicy - majątku, który został założony w XVI wieku w Słowenii, to na tych terenach rozpoczęto działania, w ramach których krzyżowano przede wszystkim konie rasy iberyjskiej. Koni lipicańskie powstały także na bazie tutejszych koni Karster, sama hodowla funkcjonuje natomiast z powodzeniem aż do dnia dzisiejszego. Do Lipicy sprowadzano też konie z duńskiej stadniny dworskiej Fredeiksborg i niemieckiej Lippe-Buckeburg. Od XVIII wieku w krzyżowaniu brały też udział konie czystej krwi arabskiej, a w 1735 roku założono Hiszpańską Szkołę Jazdy w Wiedniu. Obecnie duży udział w hodowli koni lipicańskich ma również stadnina w Piber, skąd najbardziej utalentowane, młode osobniki kierowane są na szkolenie. Rozważając kupno koni lipicańskich lub sprzedaż koni lipicańskich warto pamiętać, że obecnie ich hodowla podlega rygorystycznym wymogom. Szkolenie również musi być zgodne z wygórowanymi kanonami klasycznej szkoły jazdy.
Konie lipicańskie to zwięrzęta bardzo wszechstronne i pojętne, co podkreślają wszyscy hodowcy dobrze znający tę rasę. Dobrze mieć to na uwadze, jeśli planowane jest kupno koni lipicańskich lub sprzedaż koni lipicańskich. Największe walory użytkowe wyznacza atletyzm tego gatunku - od zawsze zresztą właściciele koni o mocnych i muskularnych kończynach wykorzystywali je głównie w celach jeździeckich. Obecnie konie lipicańskie użytkowane są m.in. do jazdy w terenie oraz różnego rodzaju zaprzęgach.
Dawniej rasa ta brała też udział w operacjach wojskowych, od lat jest jednak przede wszystkim gatunkiem wystawowym. Konie lipicańskie często biorą udział w prezentacjach zarówno w Austrii, jak i na całym świecie. Trzeba też podkreślić, iż wszelkie programy szkoleniowe i treningowe dla tej rasy są niezwykle trudne, zwierzęta te jednak bez trudu dają sobie z nimi radę. Lipicany bardzo często można zobaczyć np. w Wiedniu, gdzie wożą ludzi zaprzężone w barwne i strojne wozy. Występują też w Aplach, gdzie poruszają się w trudniejszym terenie. Niestety liczba tych koni na świecie wynosi zaledwie kilka tysięcy, dlatego też kupno konia lipicańskiego często uważane jest za prestiżowe dla każdej stadniny. Hodując ten gatunek należy starannie przestrzegać wszelkich zaleceń dotyczących żywienia, pojenia i pielęgnacji, aby koń pozostał w dobrej kondycji, a także osiągnął wysoką wartość rynkową. Zabiegi te są również niezbędne, aby unikać takich schorzeń jak choćby morzysko, ochwat i mięśniochwat.