c

Koń szuka jeźdźca

Kupno i sprzedaż kuca New Forest - co sprawia, że kuce tej brytyjskiej rasy cieszą się niesłabnącą popularnością? Przede wszystkim ich wszechstronność i możliwość wykorzystania praktycznie we wszystkich dyscyplinach jeździeckich. Zwane potocznie "foresterami" kuce to także rasa z długą tradycją, gdyż jej powstanie datuje się na XI wiek. Z pewnością ma szereg zalet, o których warto wiedzieć, rozważając zakup zwierzęcia.

Czytaj więcej b
0 wyników
s Nic nie znaleziono? Zapisz wyszukiwanie teraz!
Zapisz wyszukiwanie, a my wyślemy Ci e-mail jak tylko znajdziemy coś dla Ciebie.
Zapisz wyszukiwanie

Wykorzystanie i charakterystyka kuców New Forest

New Forest pony jest wierzchowym typem kuca. Jego wielkość można określić jako średnią. Zwykle ma w kłębie około 122 cm, jednak niektóre osobniki osiągają większe rozmiary, nawet do 148 cm. Kryterium wzrostu służy do podziału kuców na dwie sekcje. Osobniki kwalifikujące się do sekcji A mają do 138 cm, natomiast te z sekcji B mierzą do 148 cm. Umaszczenie kuca może być bardzo różnorodne, właściwie każde, z wyjątkiem srokatego i cremello. Bardzo często spotykaną maścią jest gniada. Na głowie i kończynach dolnych mogą wystąpić białe znaczenia. Gdy w grę wchodzi kupno i sprzedaż kuca New Forest, często sprawdzany jest także pigment na grzywie i włosach. Jego brak jest bowiem uznawany za wadę. Wyjątkiem są przypadki, gdy depigmentacja wynika z urazu skóry. Cechą charakterystyczną "forestera" jest również skośnie ustawiona łopatka. Kuc porusza się zwinnie i może osiągnąć dużą prędkość. Warto zwrócić uwagę na wydajną i niską akcję, którą można zauważyć szczególnie w galopie. Chociaż jest typową rasą dla swojego środowiska, New Forest pony stanowi mieszaninę cech innych ras, co wynika z jego uszlachetniania przez hodowców, które miało miejsce w przeszłości. Jest to zresztą dosyć typowe dla bardzo wielu innych ras.

Pochodzenie i historia kuców New Forest

Hodowla, kupno i sprzedaż kuca New Forest mają już długą tradycję, a rasa ta należy do bardziej popularnych na świecie. Za oficjalną datę jej powstania uważa się 1016 rok. Nazwa wywodzi się od dystryktu New Forest w hrabstwie Hampshire. Pod koniec XIX wieku wprowadzono pierwszą księgę hodowlaną, a celem New Forest Study Book, bo tak ją nazwano, było ujednolicenie rasy. Trzeba jednak zaznaczyć, że kuca przez cały czas doskonalono. Mieszanie krwi sprawiło, że "forester" stał się rasą o dosyć niejednorodnym wyglądzie, jednak zyskał na innych cechach, cenionych zwłaszcza przez jeźdźców. Od roku 1930 wprowadzono jednak zakaz dodawania obcej krwi.

Kuce New Forest w jeździectwie

New Forest to typowy kuc wierzchowy, a cechy, które dziś tak doceniane są przez jego nabywców, wynikają z domieszki różnych ras. Po raz pierwszy uszlachetniono go już w XIII wieku dolewam krwi kuca walijskiego. Na przestrzeni kolejnych stuleci w hodowli używano także ogiera Marske, potomka Eclipse - jednego z najsłynniejszych koni wyścigowych wszech czasów. Następnie uszlachetniono rasę dolewam krwi koni arabskich oraz berberyjskich. Klacze krzyżowano też z ogierami welsh, fell, polo i kilkoma innymi rasami. New Forest charakteryzuje się więc bogatym połączeniem różnych krwi i być może właśnie temu zawdzięcza swoją wszechstronność. Liczna populacja kuców cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze względu na możliwość szerokiego zastosowania. Wyróżniają się swobodą ruchów i wytrzymałością. Potrafią być szybkie i zwinne, dlatego dobrze sprawdzają się w grach konnych (np. polo), zaprzęgach i wszelkich dyscyplinach jeździeckich. Ze względu na niewielkie gabaryty kuce są polecane do jazdy przede wszystkim dla dzieci, młodzieży oraz osób o niewysokim wzroście. Do walorów tej rasy należą również: łatwość w utrzymaniu, miłe i przyjacielskie usposobienie, łagodność. Z pewnością inwestycja w kuca zainteresuje właścicieli gospodarstw agroturystycznych, szkółek jeździeckich oraz indywidualnych nabywców.

close