c

Koń szuka jeźdźca

Konie biorące udział w WKKW, czyli wszechstronnym konkursie konia wierzchowego, muszą być znakomicie uzdolnione oraz świetnie prowadzone. Posiadanie w swojej stadninie zwierzęcia, które bierze udział w tego typu zawodach, a może nawet osiąga sukcesy, jest dużym wyróżnieniem i nadaje hodowli ogromnej renomy. Dlatego też kupno koni WKKW to rewelacyjny pomysł dla każdego hodowcy, a sprzedaż koni WKKW może być okazją do dużego zarobku. Sam wszechstronny konkurs konia wierzchowego to jedna z najbardziej widowiskowych dyscyplin sportowych, którą wspiera FEI, czyli Międzynarodowa Federacja Jeździecka. Warto zauważyć, że WKKW jest także dyscypliną olimpijską, a w jej trakcie sprawdzane są nie tylko umiejętności konia, ale i jeźdźca. Zawody zwykle trwają nie dłużej niż 3 dni, w czasie których przeprowadzane są 3 próby zdolności.

Czytaj więcej b
0 wyników
s Nic nie znaleziono? Zapisz wyszukiwanie teraz!
Zapisz wyszukiwanie, a my wyślemy Ci e-mail jak tylko znajdziemy coś dla Ciebie.
Zapisz wyszukiwanie

Wykorzystanie i charakterystyka koni WKKW

Trudno przedstawić jednoznaczną charakterystykę koni WKKW, wynika to bowiem z faktu, że w zawodach tego typu często biorą udział różne rasy. Wśród najczęściej występujących, a zarazem posiadających największe naturalne predyspozycje, wymienia się m.in. konie szlachetnej półkrwi, konie pełnej krwi angielskiej, Hanowery, Trakeny, konie małopolskie, duńskie konie gorącokrwiste, holenderskie konie gorącokrwiste, konie czystej krwi arabskiej i angloaraby. Jak łatwo zauważyć, wszystkie z wymienionych dość znacząco różnią się od siebie pod kątem fizycznym.

Mając w planie kupno koni WKKW należy mieć na uwadze w pierwszej kolejności predyspozycje zwierzęcia w takich dziedzinach, jak szybkość, wytrzymałość i skoczność. Niezmiernie istotne jest też szybkie nabywanie umiejętności oraz nawiązanie doskonałego porozumienia z jeźdźcem - ich pełna współpraca jest niezbędna do startów w WKKW. Rozważając sprzedaż koni WKKW o wartości transakcji z pewnością będzie decydowało wytrenowanie oraz tytuły zdobyte przez zwierzę.

Pochodzenie i historia koni WKKW

Historia każdej rasy startującej w WKKW jest inna, warto jednak przyjrzeć się jej przed podjęciem decyzji, jaką jest kupno koni WKKW lub sprzedaż koni WKKW. Szczególnie istotne mogą być linie krwi, pochodzenie i ewentualne domieszki innych ras, które wpływają na wrodzone predyspozycje zwierzęcia.Pierwsze zawody zbliżonego do współczesnego wszechstronnego konkursu konia wierzchowego odbyły się w Paryżu na początku XX wieku. Wtedy to w skład konkurencji wchodziło ujeżdżenie, steeplechase, bieg z przeszkodami, terenowy bieg płaski oraz skoki. Już w 1912 roku WKKW stało się dyscypliną olimpijską, lecz do 1924 roku w Igrzyskach mogli startować wyłącznie czynni oficerowie wojskowi. Zawodnicy cywilni zostali dopuszczeni w 1956 roku.

Konie WKKW w jeździectwie

Zawody WKKS sprawdzają różnorodne umiejętności konia, wszystkie jednak w mniejszej lub większej mierze sprowadzają się do zadań dynamicznych. Podczas konkursu należy pokonać 3 próby z jak najmniejszą liczbą punktów karnych. Uznaje się, że największy wpływ na wyniki zawodów ma próba terenowa. Wspomniane 3 próby podczas WKKW to:

  • próba ujeżdżenia - rozgrywa się ją według zasad obowiązujących w wybranej klasie. Należy wykonać właściwe figury na tzw. czworoboku, a ocenie podlega precyzja oraz elegancja, a także posłuszeństwo zwierzęcia oraz sposób poruszania się w stępie, kłusie i galopie,
  • próba terenowa - określana także jako cross lub cross country. To bieg, który rozgrywany jest w urozmaiconym terenie z przeszkodami stałymi. W tej próbie sprawdzana jest szybkość, wytrzymałość oraz zdolności skoczne konia. Zależnie od klasy zawodów, zmienne są natomiast takie elementy jak długość trasy, ilość przeszkód czy tempo jej pokonania. Jeśli dojdzie do upadku, jeździec z koniem są eliminowani,
  • próba skoków przez przeszkody - zbliżona do tradycyjnych zawodów skoków przez przeszkody. Wysokość przeszkód oraz rodzaj tory są zależne od klasy zawodów. Ujemne punkty przyznawane są za zrzutki na przeszkodach, nie ma jednak znaczenia prędkość pokonania toru, o ile nie zostanie przekroczony określony limit.
i
close