c

Koń szuka jeźdźca

Sprzedaż koni rekreacyjnych - którą rasę wybrać spośród setek ofert na rynku? Jakie cechy powinien mieć dobry koń do jazdy rekreacyjnej? Każdy, kto planuje taką inwestycję, powinien zrobić dobre rozeznanie, zwłaszcza przy braku doświadczenia. Rozważając kupno koni rekreacyjnych trzeba pamiętać przede wszystkim o dwóch aspektach - zwierzę powinno być zdrowe oraz spełniać indywidualne potrzeby nabywcy. Choć wygląd rzadko odgrywa tutaj kluczowe znaczenie, dobrze jest zwrócić uwagę również na postawę. Ponadto koń powinien mieć życzliwy i chętny do współpracy charakter.

Czytaj więcej b
2 wyników
2 wyników
Filtr
Dodaj wyszukiwanie:
y Konie skokowe y Polski koń szlachetny półkrwi y Polski kuc wierzchowy y Konie ujeżdżeniowe y Klacz y Wałach
Ogłoszenia standardowe

PL

Tymowa
1 zł
1 zł (Cena miesięczna)

PL

Góra
350 zł
350 zł (Cena miesięczna)

Wykorzystanie i charakterystyka koni rekreacyjnych

Kiedy oferowana jest sprzedaż koni rekreacyjnych, pojawiają się nazwy różnych ras. Obok ofert koni spotykamy się również z kucami, których niewielkie gabaryty czynią je idealnymi do pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi o niskim wzroście. Niektóre konie i kuce są także wykorzystywane w hipoterapii.

Kluczową cechą, pomocną podczas wyboru konia rekreacyjnego, wydaje się temperament. Koń to zwierzę, które może blisko zaprzyjaźnić się z człowiekiem. Dlatego cenione są osobniki o pozytywnym nastawieniu do ludzi, zrównoważone, przewidywalne, łagodne, dobroduszne, niezawodne. Kiedy takie zwierzę trafi pod opiekę oddanego i dbającego o niego właściciela, wspólne przejażdżki będą na pewno czystą przyjemnością. Kupno koni rekreacyjnych nie zawsze więc opiera się na czystej kalkulacji, ale często w podjęciu decyzji pomaga ogólne wrażenie, jakie wywarł koń na przyszłym właścicielu.

Pochodzenie i historia koni rekreacyjnych

Sprzedaż koni rekreacyjnych od wieków jest popularna na całym świecie, miłośników koni bowiem nie brakuje. Nie wszyscy natomiast mają w sobie tyle chęci i pasji, aby uprawiać jeździectwo na poziomie wyczynowym i wystarczy im jazda dla przyjemności. Co do historii udomowienia koni, na ten temat można znaleźć kilka hipotez. Jeden z najbardziej czytelnych dowodów wykorzystania konia jako środka transportu pochodzi mniej więcej z roku 2000 p.n.e. Jednak wielu badaczy jest zgodnych, że do udomowienia koni doszło już wcześniej na stepach eurazjatyckich, gdzie ludzie użytkowali je już 3500 lat p.n.e. W kolejnych wiekach konie wykorzystywano w trakcie wojen, jako zwierzęta robocze (głównie na roli) oraz oczywiście w celach transportowych. Nie ma wątpliwości, że od samych początków użytkowano konie także do jazdy rekreacyjnej, gdyż choć wiele zależy od danej rasy, zwierzęta te słyną z przyjazności, inteligencji i posłuszeństwa. Dziś kupno koni rekreacyjnych jest bardzo popularne, gdyż zwierzęta robocze i transportowe zostały w dużej mierze zastąpione przez maszyny.

Konie rekreacyjne w jeździectwie

Niezależnie od rasy, koń rekreacyjny powinien posiadać solidne umiejętności i być dobrze przeszkolony w zakresie trzech podstawowych chodów: stępu, kłusa oraz galopu. Jeśli nie uprawia się sportu turniejowego, jakość chodów często drugorzędna. Nie brakuje jednak osób, które pomimo tego, iż jeżdżą rekreacyjnie, lubią wyzwania i chcą dla własnej przyjemności szkolić się w jakiejś dyscyplinie - wówczas dobrze jest szukać konia pod tym kątem, być może uda się znaleźć takiego, który był już wcześniej trenowany lub ma ku temu predyspozycje. Wysoki poziom umiejętności w chodach daje większy komfort jazdy oraz poczucie bezpieczeństwa.

Wybór konia rekreacyjnego - kilka dodatkowych wskazówek

Jeździectwo cieszy się popularnością ze względu na dużą elegancję, szlachetność, niezwykłą osobowość koni. Dlatego ofert sprzedaży, jak i chętnych do nabycia zwierzęcia, nie brakuje. Czy można określić, które rasy koni rekreacyjnych są najlepsze? To byłoby trudne, bo wiele zależy od oczekiwań jeźdźca. Raczej nie poleca się koni czystej krwi arabskiej czy pełnej krwi angielskiej, które mają żywiołowy temperament i są polecane raczej osobom, poszukującym konia sportowego. W rekreacji może się na przykład sprawdzić konik polski, hucuł, American Quarter, koń andaluzyjski, oczywiście również kuce, na przykład kuc walijski.

Ponadto zalecane są raczej wałachy i klacze, gdyż ogiery są zazwyczaj bardziej wymagające w utrzymaniu. Zalecany wiek to około 6-7 lat, gdyż wtedy koń powinien być już dobrze wyszkolony i spokojniejszy, niż młodsze osobniki. Wiele zależy jednak od indywidualnych cech konia, a wybór zawsze dobrze jest skonsultować ze znawcą.

close