Koń szuka jeźdźca
Konie barokowe należą do najszlachetniejszych i najbardziej inteligentnych ras świata. Są bardzo charakterystyczne przez ich płynące grzywy i ogony oraz bardzo atrakcyjne chody - nietrudno więc zauważyć, dlaczego tę grupę koni szczególnie upodobali sobie twórcy filmowi i serialowi na każdym zakątku globu. Konie barokowe słyną ponadto z doskonałego temperamentu, choć trzeba przyznać, że raczej nie poleca się ich nowicjuszom. Znacznie lepiej współpracują z doświadczonymi jeźdźcami, którzy wiedzą, jak poprawnie i pewnie prowadzić konia. Z drugiej strony rasa barokowa szybko przywiązuje się do swojego właściciela, a po odpowiednim treningu, z łatwością wykonuje wszystkie polecenia. Z powyższych powodów konie barokowe niejednokrotnie odnoszą też wielkie sukcesy na arenie sportowej w różnorodnych dyscyplinach. Te inteligentne i niezwykle atrakcyjne konie są chętnie nabywane przez hodowców.
Charakterystyka konia barokowego
Konie barokowe są przede wszystkim, choć nie wyłącznie, kare, siwe lub w kolorze gniadym, ponieważ większość właścicieli hodujących konie tego typu preferowała właśnie te umaszczenia. Jak sama nazwa wskazuje, konie barokowe są współczesnymi przedstawicielami tego typu koni, pochodzą one oczywiście od gatunku popularnego wśród elitarnych członków społeczeństwa w okresie baroku, który trwał od końca XVI do początku XVIII wieku. Wszystkie rasy barokowe mają piękny i szlachetny kształt głowy i proste lub lekko wypukłe profile. Już samą swoją sylwetką konie barokowe łączą w sobie elegancję i grację, przez co nierzadko wykorzystywane są podczas wszelkiego rodzaju pokazów, parad lub innych wydarzeń. Ponadto zwierzęta te znakomicie radzą sobie w ujeżdżeniu, są więc niezwykle wszechstronne, co również jest powodem dużego zainteresowania wśród potencjalnych nabywców.
Konie barokowe: najlepsze rasy
Do przodków współczesnych koni barokowych należą hiszpańskie i neapolitańskie konie wojenne. Najbardziej znanymi dziś są bez wątpienia konie czystej krwi hiszpańskiej i Lipizanery Hiszpańskiej Szkoły Jeździeckiej. Kolejnym przodkiem był słynny hiszpański Jennet, chwalony koń jeździecki, który ówcześnie ceniono w całej Europue. Oprócz tego wszystkie rasy Półwyspu Iberyjskiego - PRE, Andaluzyjczyk i Lusitano wraz z Menorquinem - są wybitnymi przykładami koni barokowych. Mniej znany, ale równie ważny, jest koń Murgese z południowych Włoch. Swoją urodą i estetyką zasłynęły konie Frederiksborg, to kolejna rasa o barokowym pochodzeniu, która wyróżnia się uderzającymi kolorami i niezwykłą elegancją. Współczesny koń fryzyjski, choć hodowany głównie jako koń wszechstronny roboczy i powozowy, jest obecnie klasyfikowany jako rasa barokowa ze względu na swoją budowę i sylwetkę. A to wciąż nie wszystko - koń dorożkowy Kladruber, nieco większa i mocniejsza wersja Lippizanera, jest również doskonałym przykładem typu barokowego. Natomiast imponujący Warlander to nowoczesna rasa barokowa, stworzona przez krzyżowanie koni fryzyjskich z końmi iberyjskimi.
Konie barokowe w jeździectwie
W okresie baroku te piękne i wyjątkowe konie brały udział w pokazach zaawansowanej jazdy w maneżu, a także brały udział w rozlicznych wojnach. Do tego celu predysponowała te konie wrodzona inteligencja i odwaga, a także łatwe przyswajanie nowych umiejętności, żadnych trudności nie sprawiała im nauka skoków czy pokonywania różnorodnych przeszkód. Obecnie konie barokowe są też jednym z pierwszych wyborów jeźdźców w zawodach ujeżdżeniowych. Ich zwarta budowa oraz imponująca akcja sprawiają gwarantują im stałe zainteresowanie zawodników wielu dyscyplin jeździeckich. Nie można też pominąć faktu, że dzięki swoim posłuszeństwu oraz ogromnych walorach estetycznych, konie barokowe stały się gwiazdą wielu produkcji telewizyjnych i kinowych. Konie Barokowe mają swoje własne, dedykowane wydarzenia, które stają się coraz popularniejsze na całym świecie. Często prezentują historyczne wykorzystanie ras barokowych, takie jak występy Doma Vaquera, garrocha czy wiele innych. Łucznictwo konne jest kolejnym popularnym zajęciem podczas imprez o tematyce historycznej. Nie jest żadną tajemnicą, że wszystkie rasy barokowe są inteligentne i wszechstronne. Z uwagi na swoją solidność i wytrzymałość, są one zdolne do uczestniczenia w wielorakich zajęciach jeździeckich. Na całym świecie konie barokowe są również cenione za swoje zdolności jeździeckie, powinni je jednak dosiadać osoby o zaawansowanych umiejętnościach. Wiele z ras barokowych zostało przystosowanych do wykorzystania jako konie powozowe, najbardziej znanymi przykładami są konie fryzyjskie. Konie barokowe wyglądają olśniewająco zarówno pod siodłem, jak i w uprzęży. Bez wątpienia są one doskonałym wyborem dla oddanych jeźdźców, którzy doceniają ich historyczne znaczenie, inteligencję, wrodzone umiejętności oraz zapierający dech w piersiach wygląd.