c

Koń szuka jeźdźca

Kupno i sprzedaż koni andaluzyjskich

Pełna nazwa rasy koni andaluzyjskich brzmi "Pura Raza Española", co po polsku znaczy dokładnie "Czysta Rasa Hiszpańska". Konie andaluzyjskie powszechnie uznawane są za wybitną rasę ujeżdżeniową, których predyspozycje w tym względzie przewyższają wszystkie pozostałe konie o rodowodzie hiszpańskim. Kupno koni andaluzyjskich jest więc świetnym pomysłem dla fanów jeździectwa, natomiast sprzedaż koni andaluzyjskich cieszy się dużym zainteresowaniem wśród hodowców. Warto też dodać, że zwierzęta te to jedna z ras koni gorącokrwistych, która obecnie należy do najpopularniejszych w Europie.

Czytaj więcej b
0 wyników
s Nic nie znaleziono? Zapisz wyszukiwanie teraz!
Zapisz wyszukiwanie, a my wyślemy Ci e-mail jak tylko znajdziemy coś dla Ciebie.
Zapisz wyszukiwanie

Wykorzystanie i charakterystyka konia andaluzyjskiego

Konie andaluzyjskie wykorzystuje się przede wszystkim w szeroko rozumianym jeździectwie, oprócz tego jednak użytkowane są m.in. w rekreacji, lekkich pracach polowych oraz przy krzyżowaniu uszlachetniającym międzyrasowym. Dlatego kupno konia andaluzyjskiego może okazać się bardzo opłacalne (i pod wieloma względami), natomiast sprzedaż konia andaluzyjskiego, z racji dużego zainteresowania, zajmuje bardzo niewiele czasu.

Rasa ta słynie z mocnej i szlachetnej sylwetki, konie osiągają wysokość wynoszącą około 152 cm w kłębie. Konie andaluzyjskie mają budowę harmonijną i bardzo proporcjonalną budowę. Charakterystyczne dla nich są m.in. dość duże oczy i uszy, mocno umięśniona szyja, wysoki i wyraźnie zarysowany kłąb oraz silna klatka piersiowa oraz nogi. Konie andaluzyjskie mają również mocne i twarde kopyta oraz nisko osadzony ogon z prostym włosiem. Najczęściej występuje umaszczenie siwe, rzadziej spotykane są kare, gniade lub izabelowate konie andaluzyjskie.

Pochodzenie i historia koni andaluzyjskich

Choć konie andaluzyjskie są dziś bardzo popularne, ich historia nie jest do końca jasna i obecnie istnieje kilka teorii dotyczących ich pochodzenia. Najbardziej prawdopodobna głosi, że konie andaluzyjskie wywodzą się z półwyspu Iberyjskiego, dlatego też zaliczane są one do koni iberyjskich. Dodatkowo uważa się, że konie andaluzyjskie miały wpływ na powstanie takich ras jak neapolitańska, fryzyjska czy lipicańska. Warto też podkreślić, że pierwsza Księga Hodowlana Koni Andaluzyjskich pochodzi z 1912 roku. Natomiast najwcześniejsze notatki dotyczące koni andaluzyjskich sięgają czasu zakonu mnichów z Kartuzów. Ciekawostką jest, że w XVII wieku doszło do niemal całkowitego wyginięcia gatunku z powodu zbyt częstego krzyżowania z ogierami dużych ras. Kupno konia andaluzyjskiego to znakomity dodatek do każdej hodowli, a sprzedaż konia andaluzyjskiego to pewna i opłacalna inwestycja.

Konie andaluzyjskie w jeździectwie

Rasa ta słynie z bardzo wszechstronnego wykorzystania w jeździectwie, do którego predysponowane są m.in. budową ciała i kopyt oraz wrodzoną wytrzymałością. Dawniej andaluzyjczyki uznawane były za świetne konie wojenne, obecnie natomiast to znane i uniwersalne wierzchowce użytkowane np. w korridzie oraz wielu innych hiszpańskich celebracjach. Nie są szybkimi rumakami, znakomicie jednak sprawdzają się w galopie i kłusie na dłuższych dystansach. Na Półwyspie Iberyjskim często są też szkolone w "doma vaquera", czyli w stylu poganiaczy byków.

Konie andaluzyjskie sprawdzają się w różnorodnych dyscyplinach ujeżdżania i skokach przez przeszkody, a dzięki dostojnemu chodowi, wykorzystywane są w wielu filmach, jak np. "Gladiator", "Władca Pierścieni" czy "Opowieści z Narni". Ponadto konie andaluzyjskie użytkowane są w rekreacji oraz przy lekkich pracach.

Temperament koni andaluzyjskich

Jak przystało na rasę iberyjską, konie andaluzyjskie charakteryzują się żywiołowym temperamentem, nie są jednak groźne lub nieprzyjaźnie nastawione. Cechują się dużą cierpliwością oraz spokojem, dlatego też po odpowiednim treningu mogą z powodzeniem pracować z dziećmi. Do tego konie andaluzyjskie szybko się uczą i przyswajają nowe umiejętności, a także wykazują duże chęci do pracy. Rasa ta szybko przywiązuje się do właściciela i jest mu posłuszna. Łagodność i wytrwałość koni andaluzyjskich daje o sobie znać zarówno przy pracy, jak i podczas kontaktu z najmłodszymi. Właściwe prowadzenie konia andaluzyjskiego pozwala hodowcy na osiągnięcie wielu wymiernych korzyści, które wynikają z przyjaznego temperamentu tej rasy oraz ogromnej uniwersalności w ich użytkowaniu. Kupno konia andaluzyjskiego to doskonały pomysł dla każdej stadniny.

i
close