Koń szuka jeźdźca
Konie wielkopolskie to doskonale znane zwierzęta szlachetne i gorącokrwiste, które hodowane są przede wszystkim na terytorium Polski. Rasa te cechuje się szerokim wykorzystaniem, co ma duży wpływ na podjęcie decyzji, jaką jest kupno koni wielkopolskich do swojej stadniny. Gatunek powstał w wyniku krzyżowania koni niemieckich z innymi zachodnimi rasami na terenach dawnego zaboru pruskiego, wywodzi się głównie z dawnych ośrodków hodowlanych w Gnieźnie, Sierakowie i Starogardzie. Symbolem rasy jest skrót "wlkp". Sprzedaż koni wielkopolskich nie zajmuje wiele czasu i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pozostałych hodowców.
Wykorzystanie i charakterystyka koni wielkopolskich
Konie wielkopolskie mają wysokość w kłębie rozpoczynającą się od 165 cm oraz obwód klatki piersiowej w granicach od 170 cm do 210 cm. Są to zwierzęta półkrwi angielskiej, z wyglądu przypominają nieco konie trakeńskie. Posiadają szlachetną głową i długą szyję, łopatki mają natomiast kształt i ułożenie charakterystyczne dla koni wierzchowych. Ponadto widoczny jest wyraźnie zaznaczony kłąb, długie i szczupłe kończyny pozbawione szczotek pęcinowych. Występują wszystkie maści, co ma znaczenie zarówno jeśli planowane jest kupno koni wielkopolskich, jak i sprzedaż koni wielkopolskich.
Gatunek ma spokojny, cierpliwy i posłuszny charakter, osobniki jednocześnie są jednak energiczne, co w połączeniu z wrodzoną sprawnością fizyczną, wytrzymałością, zwrotnością i skocznością sprawia, że konie wielkopolskie z powodzeniem mogą brać udział w różnorodnych konkurencjach. Rasa jest szczególnie znana z wykwintnego i świetnie prezentującego się chodu. W stępie stawiają obszerne i swobodne kroki, kłus jest natomiast bardziej posuwisty. W stosunku do innych gatunków gorącokrwistych, konie wielkopolskie wyróżniają się znacznie obszerniejszym galopem oraz cwałem. Konie tej rasy poruszają się nadzwyczaj płynnie, z elegancją i gracją, mają też dość długi wykrok.
Pochodzenie i historia koni wielkopolskich
Historia rasy koni wielkopolskich jest stosunkowo krótka i w zasadzie rozpoczęła się dopiero w połowie XX wieku. Co ciekawe, obu gatunków nie da się już obecnie wyodrębnić jako osobnych ras. Do powstania rasy koni wielkopolskich doszło w 1962 roku, kiedy to krzyżowano konie poznańskie i mazurskie. Rasę stopniowo uszlachetniano krwią angielską oraz półkrwią angielską i angloarabską.
W kolejnych latach w Polsce podjęto próby prowadzenia hodowli z podziałem na 3 grupy ras. Swój udział w ukształtowaniu charakterystycznych cech koni wielkopolskich miały również konie hanowerskie oraz pomorskie gryfy, które były doskonalone przede wszystkim pod kątem umiejętności skocznych i wierzchowych. Dlatego też zdolności i umiejętności zwierzęcia mogą oddziaływać na kwoty, jakie są konieczne, aby sfinalizować kupno koni wielkopolskich lub sprzedaż koni wielkopolskich. Niestety ówczesne hodowle upadły, gdyż główny nacisk kładziony był na rozmnażanie ras pociągowych.
Wraz z biegiem lat różnice między poszczególnymi grupami rasy wielkopolskiej zaczęły zanikać, co pozwoliło na stworzenie Księgi Stadnej Koni Wielkopolskich w 1965 roku. Największe hodowle obecnie mieszczą się w Gnieździe, Sierakowie i Starogardzie. W 2012 roku liczebność koni wielkopolskich na terenie kraju wynosiła około 20 000 osobników, w księdze głównej Ksiąg Stadnych odnotowano wówczas 120 ogierów i 1700 klaczy.
Użytkowanie koni wielkopolskich
Konie wielkopolskie są rasą bardzo uniwersalną i wszechstronnie wykorzystywaną w różnorodnych celach. Świetnie sprawdzają się zarówno w pracy pod siodłem, jak i w zaprzęgu, ponadto są szeroko użytkowane np. w rolnictwie, leśnictwie oraz sporcie i rekreacji. Konie wielkopolskie to także przyzwoite wierzchowce, które służą do rajdów, przejażdżek czy zaprzęgów. Planując kupno konia wielkopolskiego warto podkreślić, że mogą być one z powodzeniem hodowane nie tylko w dużych stadninach, ale i niewielkich, przydomowych stajniach prywatnych. Wynika to z faktu, iż są one odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i środowiskowe, a przy tym tanie i proste w utrzymaniu. Łatwość hodowli i prowadzenia również może mieć wpływ na szybką sprzedaż konia wielkopolskiego.