Koń szuka jeźdźca
Konie czystej krwi arabskiej to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych koni na świecie i absolutnie czołowy przedstawiciel spośród wszystkich ras koni gorącokrwistych. Z uwagi na swoją wyjątkową urodę oraz doskonałe proporcje, "araby" uważane są za ideał piękna i harmonii wśród koni. Planując kupno koni czystej krwi arabskiej lub sprzedaż koni czystej krwi arabskiej warto wiedzieć, że są one niezwykle wytrzymałe oraz niewymagające w hodowli, słyną też ze swojej szybkości w galopie. Ponadto są bardzo energiczne, lecz zarazem nadzwyczaj posłuszne. Konie arabskie to najstarsza rasa hodowanych obecnie koni na świecie. Rasę oznacza się symbolem "oo".
Wykorzystanie i charakterystyka koni czystej krwi arabskiej
Konie czystej krwi arabskiej są niezwykle eleganckie i szlachetne, posiadają lekką budowę ciała, a ich sylwetka wpisuje się w plan kwadratu. Araby mają przy tym niewielką głowę, krótki i poziomy zad oraz wysoko osadzony ogon z odsadą, a także mocne i twarde kopyta. Ponadto niebywale szlachetna jest długa, łabędzia szyja. Wysokość w kłębie koni arabskich mieści się w granicach od 145 cm do 155 cm. Konie czystej krwi arabskiej występują we wszystkich umaszczeniach podstawowych oprócz barwy srokatej, najpopularniejsze są natomiast gniade, siwe i kasztanowe. Planując kupno koni czystej krwi arabskiej lub sprzedaż koni czystej krwi arabskiej należy wiedzieć, że niezwykle rzadkie jest umaszczenie kare.
Wśród koni arabskich wyróżnia się kilka typów, co ma duże znaczenie przy kupnie lub sprzedaży araba. Najpopularniejsze to:
- Kuhailan - najsilniejszy koń arabski, często użytkowany użytkowo lub bojowo,
- Saklavi - zwierzę o szczupłej sylwetce, raczej przystosowany do spacerów i pokazów, jest bardzo odważny i wytrzymały,
- Munighi - koń zwykle o barwie kasztanowatej, bardzo wytrzymały i w przeciwieństwie do większości koni arabskich bardzo szybki na krótkich dystansach.
Konie czystej krwi arabskiej słyną z lekkości chodu i szybkiego galopu. Oglądanie tych zwierząt w ruchu jest wspaniałą przyjemnością, często używa się określenia, że kłus arabów przypomina unoszenie się w powietrzu, stęp natomiast bywa bardzo krótki.
Pochodzenie i historia koni czystej krwi arabskiej
Konie zbliżone swoim pokrojem do dzisiejszych arabów żyły na Półwyspie Arabskim już 2 000 lat p.n.e., informacje o tym zawarte są m.in. w przekazach wędrujących Beduinów. To oni, z uwagi na koczowniczy tryb życia, potrzebowali koni lekkich, wytrzymałych i niewymagających specjalnych warunków hodowlanych. Araby to jedna z najstarszych ras koni na świecie, co warto przypomnieć planując kupno koni czystej krwi arabskiej lub sprzedaż koni czystej krwi arabskiej. Konie arabskie zaczęły rozprzestrzeniać się w różnych regionach świata około VII wieku n.e. W ostatnich kilku stuleciach przestrzegano rygorystycznych zasad hodowlanych, w związku z czym wyewoluowały poszczególne odmiany, o których wspomniano wcześniej.
Co ciekawe Polska słynie z hodowli doskonałych koni arabskich, ten gatunek zawitał do kraju po raz pierwszy w 1845 roku za sprawą Juliusza Dzieduszyckiego. W 1926 roku założono w naszym kraju pierwszą Księgę Stadną Koni Czystej Krwi Arabskiej, co było możliwe dzięki otwarciu Towarzystwa Hodowli Konia Arabskiego.
Użytkowanie koni czystej krwi arabskiej
Konie czystej krwi arabskiej to niesamowicie uniwersalne zwierzęta o znakomitych walorach użytkowych i estetycznych. Ze względu na swoje stosunkowo niewielkie rozmiary oraz wrodzone predyspozycje najlepiej czują się w wyścigach oraz rajdach długodystansowych, a także w szeroko rozumianej rekreacji oraz pokazach i paradach. Początkowo araby miały służyć wyłącznie jako konie wierzchowe, świetnie radzą sobie z utrzymaniem na grzbiecie nawet dużego ciężaru. Niektóre rodzaje tej rasy rewelacyjnie galopują też na krótkich dystansach. Obecnie trwają wysiłki, aby spopularyzować konie arabskie jako zwierzęta stricte sportowe, za czym przemawiają m.in. ich odwaga, wytrwałość i wytrzymałość. Dlatego też nie ulega wątpliwości, że kupno konia czystej krwi arabskiej jest znakomitym pomysłem dla niemal każdej stadniny.