Koń szuka jeźdźca
Konie rasy cob dopiero zyskują popularność w kraju, ciesząc się dużym powodzeniem wśród rodzimych hodowców dzięki zachwycającej urodzie oraz bardzo przyjaznemu usposobieniu. Dlatego właśnie kupno coba jest świetnym dodatkiem do istniejącego stada. Planując sprzedaż coba warto natomiast wziąć pod uwagę takie czynniki jak jego wiek, stan zdrowia, a nawet umaszczenie. Coby powszechnie uważane są za konie bardzo uniwersalne, które cechują się bardzo wszechstronnym wykorzystaniem - zarówno do pracy, jak i w celach rekreacyjnych lub terapeutycznych.
Wykorzystanie i charakterystyka cobów
Coby zwykle osiągają wysokość w kłębie na poziomie około 150 cm, co czyni je zwierzętami zaledwie odrobinę większymi od kuców. Z tego powodu część ekspertów wciąż zalicza je właśnie do tej grupy. Generalnie jednak coby są bez wątpienia końmi niewielkimi. Biorąc pod uwagę kupno coba lub sprzedaż coba, tak kompaktowe rozmiary są bardzo korzystne w perspektywie ewentualnego transportu zwierzęcia. Coby mają dużą głowę z długimi uszami, masywną szyję oraz gęste owłosienie. Bardzo charakterystyczne są także szeroko rozstawione kończyny oraz umięśniona i szeroka klatka piersiowa. Wszystko to składa się na bardzo harmonijną i estetyczną sylwetkę, z której zresztą słynie ten gatunek.
Coby są zwierzętami bardzo spokojnymi i wręcz pożądającymi obecności człowieka. Uwielbiają trzymać się blisko ludzi, często same inicjują kontakt, np. sprawdzając zawartość plecaka lub torby. Wynika to również z ich dużej ciekawości świata i otoczenia. Oprócz tego konie rasy cob są bardzo posłuszne i uczynne, a do tego szybko uczą się nowych umiejętności.
Pochodzenie i historia cobów
Brakuje informacji dotyczących dokładnego pochodzenia rasy cob - wystarczy wspomnieć, że całkowite skodyfikowanie gatunku miało miejsce dopiero pod koniec XX wieku. Pewne jest natomiast to, że historia cobów rozpoczyna się w Wielkiej Brytanii. Latami funkcjonowały tam w różnych regionach, gdzie były także wykorzystywane w rozmaitych celach, dzięki czemu dziś można wyróżnić wiele podgatunków. Tak duża bliskość siedlisk ludzkich wpłynęła również na ich temperament i przyjazne nastawienie do człowieka. Dlatego kupno coba nie jest obarczone ryzykiem niedostosowania się zwierzęcia do stada, sprzedaż coba to natomiast możliwość do poprawy sytuacji finansowej hodowcy.
Użytkowanie cobów
Coby to konie słynące ze swojej uniwersalności, dlatego też wykorzystuje się je w nadzwyczaj różnorodny sposób. Z uwagi na swoją budowę ciała oraz wrodzone zdolności często występują w szeroko rozumianym jeździectwie oraz ujeżdżeniu. Coby znakomicie galopują i skaczą, a do świetnie pokonują rozmaite przeszkody. Obecnie coraz częściej gatunek ten użytkowany jest w celach rekreacyjnych i terapeutycznych.
Z racji stosunkowo niewielkich rozmiarów oraz nadzwyczaj przyjaznego nastawienia do ludzi, coby doskonale radzą sobie w pracy z dziećmi oraz hipoterapii. Zdaniem ekspertów to jedna z ras w największym stopniu predysponowana do takich zadań. Warto również dodać, że coby sprawdzają się jako konie pociągowe, choć w dzisiejszych czasach coraz rzadziej są wykorzystywane w tych celach. Kupno coba jest więc równoznaczne z nabyciem konia łagodnego i nadzwyczaj uniwersalnego.
Warunki hodowlane cobów
Za kupnem coba przemawia także fakt, iż jest to rasa odporna na choroby i łatwa w utrzymaniu. Zwierzęta te nie wymagają specjalnych warunków hodowlanych, należy jednak zadbać o podstawowe aspekty pielęgnacji. Latem niezbędne jest oczywiście dobrej jakości pastwisko, podczas gdy zimą wystarcza im siano - chyba, że wykonują w tym czasie ciężką pracę. Hodowca musi koniecznie pamiętać o odpowiednim dbaniu o szczoty pęcinowe, które należy zachować w czystości. W przeciwnym razie tracą one blask i sprężystość, a brak właściwej pielęgnacji może nawet prowadzić do rozwoju różnorodnych chorób. Mimo to coby nie wykazują trudności w hodowli i dobrze funkcjonują w stadzie.