jest lonżowany
jest koniem dla ciężkiego jeźdźca
łatwy w załadunku
DE
Curly Horse to rasa, a raczej grupa koni, która jest pod wieloma względami zupełnie wyjątkowa i zupełnie jedyna w swoim rodzaju. Poszczególne osobniki może różnić budowa czy wielkość, łączy natomiast niezwykle specyficzna, kręcona sierść, która wygląda niczym dziecięce loki. Ciekawostką jest, że zwierzę występuje pod wieloma innymi nazwami, jak np. Bashkir Curlie, American Bashkir Curlie czy North American Curly Horse, w Polsce natomiast najczęściej jest określany jako amerykański baszkirski kędzierzawy koń. Warto mieć to na względzie planując kupno Curly Horse lub sprzedaż Curly Horse.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
DE
DE
FR
BE
IE
IE
IE
FR
DE
BE
FR
FR
FR
FR
FR
DE
FR
US
NL
FR
Curly Horse to konie bardzo inteligentne, spokojne i przyjazne zarówno w stosunku do ludzi, jak i innych koni. Charakteryzują się mocną budową oraz świetną wytrzymałością, jednak z uwagi na fakt, że Curly Horse to grupa koni, a nie rasa, dość trudno wskazać jednoznaczne cechy łączące wszystkie osobniki. Zazwyczaj wysokość w kłębie wynosi od 142 cm do 162 cm, występują też w niemal każdym umaszczeniu, począwszy od barwy gniadej, karej i siwej, przez tarantowatą, aż po przeróżne wzory srokatości czy cremello. Curly Horse mają też specyficzny, długi krok oraz odważny ruch. Ponadto zwykle posiadają one mocne i twarde kopyta. Jednak zdecydowanie najważniejszą i najbardziej charakterystyczną cechą Curly Horse jest kręcona sierść, która czyni z nich zwierzęta bardzo pożądane przez hodowców. To niezwykle istotna informacja jeśli rozważane jest kupno Curly Horse lub sprzedaż Curly Horse.
O koniach z kręconą sierścią słyszano już w starożytnych Chinach, tam bowiem umieszczono ich podobizny w grobowcu Tang Taizong. Wzmianki o nich można znaleźć też w dziele "The History of Art of Horsemanship" z 1771 roku, gdzie kręcona sierść porównywana jest do jagnięcego runa. W 1869 roku Karol Darwin potwierdził ich obecność w Paragwaju, istnieją również dowody na ich istnienie w Ameryce Północnej. Początki regularnej hodowli Curly Horse datuje się jednak na 1931 rok, kiedy to rodzina Damele z Nevady zaobserwowała kilka osobników z kręconą sierścią w pobliskim stadzie dzikich mustangów. Wtedy to zaczęto je odławiać i sprzedawać, a po przyjściu srogiej zimy, na jaw wyszła niesamowita wytrzymałość i odporność Curly Horse. To przeważyło ku temu, by rodzina Damele założyła własną hodowlę. W tamtym okresie nie dbano jeszcze zbytnio o czystość hodowli, a głównym ogierem rozpłodowym został dwuletni wierzchowiec nazwany Copper D. Niedługo później dodano domieszkę m.in. morganów czy koni czystej krwi arabskiej. Wśród najważniejszych organizacji związanych z hodowlą Curly Horse należy wymienić ABCR, ICHO, CSI i CCHA. Zaleca się zapoznać z ich wytycznymi, zanim zrealizowane zostanie kupno Curly Horse lub sprzedaż Curly Horse.
Curly Horse zwyczajowo dobrze radzą sobie w różnego typu zawodach, co zawdzięczają swojej wytrzymałości oraz wrodzonemu uporowi. Wielokrotnie w swojej historii konie te startowały w wysokich klasach ujeżdżenia oraz konkursach skoków przez przeszkody. Curly Horse świetnie sprawdzają się też jako konie w szkółkach jeździeckich oraz jeździe rekreacyjnej. Powszechnie uważane są też za dobre wierzchowce. Dawniej natomiast Curly Horse były użytkowane do stylu western, do powożenia oraz do wyścigów.
Swoją zjawiskową, kręconą sierść Curly Horse zawdzięczają występowaniu specyficznego genu nazwanego KRT25. Może być on wyrażony minimalnie, wtedy kręcone włosie występuje w uszach, pęcinach, grzywie i ogonie, maksymalnie, kiedy to sierść kręci się na całym ciele oraz ekstremalnie - koń ma w takiej sytuacji ciasne i mocne loki. Loki mogą przybierać różnorodną formę, np. spirali lub długich i miękkich fal. O loki nie trzeba w specjalny sposób dbać, wielu hodowców ich nawet nie przeczesuje, aby nie zaburzać ich naturalnego kształtu. Ciekawostką jest fakt, że sierść Curly Horse w swoim przekroju nie jest spłaszczona, lecz okrągła. Kupno Curlu Horse to znakomite urozmaicenie dla każdej stadniny, z pewnością warto rozważyć taką transakcję.