jest zajeżdżony
jest lonżowany
jest pewny w terenie
DE
Bawarski koń gorącokrwisty to jedna z nowoczesnych ras niemieckich koni sportowych, która cieszy się coraz większą popularnością w całej Europie. Kupno bawarskiego konia gorącokrwistego? To znakomita sprawa dla wszystkich miłośników jeździectwa, a także profesjonalnych zawodników, sprzedaż bawarskiego konia gorącokrwistego to szansa na niemały zarobek. Dawniej rasa ta była ciężkim koniem roboczym, jednak na przestrzeni lat zmieniła się charakterystyka gatunku, co wynikało z wielu czynników. Bawarski koń gorącokrwisty będzie doskonałym dodatkiem do każdej stadniny.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
DE
DE
DE
DE
DE
DE
AT
DE
DE
DE
DE
DE
AT
DE
DE
AT
DE
DE
DE
DE
Bawarskie konie gorącokrwiste wizualnie są dość podobne do koni hanowerskich oraz do belgijskich koni gorącokrwistych. Do zasadniczych cech tej rasy zalicza się średniej wielkości głowę osadzoną na umiarkowanie mocnej szyi. Ponadto bawarskie konie gorącokrwiste mają wyraźnie zaakcentowany kłąb oraz ukośnie ustawione łopatki. Bardzo charakterystyczna jest również szeroka klatka piersiowa, która nadaje sylwetce szlachetnego wyglądu oraz podkreśla muskulaturę. Bawarskie konie gorącokrwiste mają ponadto mocny grzbiet zakończony ściętym zadem, a także silne i dość krótkie kończyny. Wysokość w kłębie waha się od 162 cm do 170 cm,, typowo jest to wartość 163 cm.
Bawarskie konie gorącokrwiste słyną ze znakomitej mechaniki poruszania oraz doskonałej skoczności. Z tych powodów sprawdzają się w ujeżdżeniu oraz konkursach skoków - i to nawet na poziomie międzynarodowym. Ponadto konie bawarskie są ochoczo nastawione do pracy i cechują się wysoką wytrzymałością. Mają przy tym spokojny temperament, szczególnie jak na konie gorącokrwiste. Bawarskie konie gorącokrwiste najczęściej występują w umaszczeniu gniadym lub kasztanowatym, rzadziej spotyka się też osobniki kare i siwe. W Niemczech barwę tę określa się jako Fuchsfarbe – kolor lisi. Dobrze mieć to na uwadze, jeśli planowane jest kupno bawarskiego konia gorącokrwistego lub sprzedaż bawarskiego konia gorącokrwistego.
Około tysiąc lat temu w dolinie rzeki Rott (z niem. Rottal) wykształciła się rasa koni określanych jako rottalery. Były to zwierzęta przystosowane przede wszystkim do pracy, do ich hodowli używano koni o rodowodzie hiszpańskim, węgierskim i północnoniemieckim. Z czasem zmieniło się przeznaczenie zwierząt i zaczęto je wykorzystywać na dworze oraz w celach militarnych, brały też udział w wyprawach krzyżowych. W XVI wieku rasę hodowano dość licznie w klasztorach w Hornbach i Wörschweiler, równolegle rozwijano też rasę koni zimnokrwistych do prac ziemnych.
Za datę powstania obecnie znanego bawarskiego konia gorącokrwistego uznaje się 1754 rok. Wtedy to urząd hodowlany w Monachium zapoczątkował regularną hodowlę, rozpowszechniały się również stadniny państwowe. W XVIII wieku rasę uszlachetniano za pomocą ogierów ras Cleveland Bay i Normand Cob sprowadzonych z Anglii, natomiast pod koniec XIX wieku bawarskie konie gorącokrwiste krzyżowano również z oldenburgiem, co uważa się za początek hodowli konia sportowego w dzisiejszym rozumieniu. Zastosowanie domieszki pełnej krwi pozwoliło na "odchudzenie" zwierzęcia przy zachowaniu muskularnej budowy. Po II wojnie światowej w dalszym ciągu rozwijano hodowlę bawarskich koni gorącokrwistych poprzez domieszkę krwi ogierów z innych rejonów Niemiec. Pierwotna nazwa Rottaler nie jest używana od mniej więcej połowy XX wieku, a nowoczesny bawarski koń gorącokrwisty jest atrakcyjnym zwierzęciem o bardzo charakterystycznym kolorze. Zaleca się zwrócić na to uwagę, jeśli rozważane jest kupno bawarskiego konia gorącokrwistego lub sprzedaż bawarskiego konia gorącokrwistego.
Bawarskie konie gorącokrwiste słyną ze swoich doskonałych umiejętności jeździeckich i obecnie wykorzystywane są przede wszystkich w tych celach. Są szybie, wytrzymałe i poruszają się z niebywałą gracją, a do tego posłusznie wykonują polecenia wydawane przez jeźdźca. Z wymienionych powodów świetnie sprawdzają się w jeździe rekreacyjnej, ujeżdżeniu, a także rozmaitych zawodach sportowych, w tym m.in. w rajdach czy konkursach skoków przez przeszkody.